Lovecký zámeček postavil v pozdně barokním slohu stavitel J. M. Ryttig pro Emanuela Filiberta z Valdštejna v l. 1761–1767. Neobvyklý název zámku je složeninou jmen dvou rodů: Lichtenštejnů a Valdštejnů. Dnes patří Lesům České republiky.
Hlavní obrázek místa
Zadní pohled
© Vladimír Studecký 06/2005
Na návrší zvaném Bradáčov (876,3 m.n.m.), jižně od Českého Jiřetína, mezi hraničním údolím Pstružného potoka a západně od hráze Flájské přehrady, stojí pozoruhodný bývalý lovecký zámeček. Říká se mu prostě jen Zámeček (s velkým Z), Lichtenwald (případně Lichtenvald) či Valdštejnův zámeček.Dostanete se k němu po asfaltové silničce (tzv.Zámecká alej), odbočující ze silnice Klíny-Fláje. Ve směru od Klínů je vyznačena odbočka "Zámeček". Je tam ale zákaz vjezdu (pěšky asi 2 km). Nádvoří zámečku není přístupné. Venku je ale umístěna informační tabule. Vrch byl původně hustě zalesněn, ale stromy byly zničeny v důsledku průmyslových exhalací, tak jako i jiné části Krušných hor. Nyní už znovu slušně zarůstá lesem. Je to poměrně odlehlé místo. V době letních prázdnin je povolen průjezd cyklistů přes nedalekou Flájskou oboru, což může být vítaným zpestřením.
Vladimír Studecký, 7.7. 2005
historie

Tento lovecký zámeček nechal v letech 1761 až 1767 vystavět Emanuel Filibert z Valdštejna. Stavbu realizoval v pozdně barokním slohu stavitel J.M.Ryttig z Bíliny. V náročných podmínkách hor si sice nedovolil žádné velké ornamenty, ale půdorys stavby dílo jasně zařazuje. Jednotlivé budovy tvoří pravidelný kruh okolo oválného nádvoří, který se skládá z hlavní zámecké budovy, lesovny, domu vrátného, stájí a vozové kůlny. Hlavní budova je obdélná, patrová s mansardovou střechou. Po jejích stranách jsou obytná stavení, při vjezdu do areálu pak pilířová brána. Brána a pilíře plotu bývaly zdobeny dřevěnými sochami jelenů. Do areálu zapadá i poblíž postavená chata a turistický přístřešek. Neobvyklý název zámku se skládá ze jmen dvou šlechtických rodů: Lichtenštejnů a Valdštejnů. Své manželce Marii Anně, lichtenštejnské kněžně, totiž dal hrabě Valdštejn zámeček jako svatební dar. Jméno Lichtenwald tak mělo symbolicky vyjadřovat…  číst dále

webové stránky Krušné hory na Mostecku-www.sweb.cz/rangiroa, 7.7. 2005

Další texty historie

Komentáře

23.9.2008 15:19 ZE
Mate li nekdo zajem o zameček je naprodej
kontakt 737262114
Ústecký kraj,  Most  (MO), Český Jiřetín

Místa v okolí

 smírčí kříž
 vodní nádrž Fláje
 Georgensdorf
 Černý rybník
 Loučná
 Vlčí hora
 Jeřabina
 kaple
 Rieckenova vila
 Střelnice
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Pilařský rybník
 hřbitovní kaple
 Kolektivní dům
 Sirné lázně
 Bílý sloup
 socha Herkula
 stará radnice
 nová radnice
 Litvínov
 důl Pavel I.
 Janov
 milník
 Salesiova výšina
 Einmannbunker
 Lniště
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 důl Pluto II.
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 železniční most
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 hrad u Brandova
 Eduardova skála
 kostel sv. Mikuláše
 Košťany
 Jezeří
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 evangelický kostel
 boží muka
 Nový Žeberk
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
Základní informace místa
ID místa: 3300
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama