tvrz Vělopolí

Velké Pole - DSO, zámeček, panský dvůr, folvark
Zaniklé šlechtické sídlo nižší šlechty která se po Vělopolí od pol. 15. st. do poč. 17. století psala. Stávalo dle všeho v místě současného domu č.p. 1 v centru obce. Původně mohutný zděný dvorec, folvark, r. 1927 vyhořel, následně obnoven, ale r. 1971 obytný objekt i se sklepy demolován.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 2009
Z větší části zaniklé středověké sídlo pánů z Vělopolí, mající dnes podobu zmodernizovaného rodinného domu a hospodářství č. p. 1 v samém středu obce Vělopolí na Těšínsku v okrese Frýdek - Místek. V minulosti zde však nestál běžný rodinný dům s břízolitovou fasádou, plochou střechou a starší hospodářské budovy, které běžný návštěvník snadno mine. Stával zde rozsáhlý zděný areál bývalého panského dvora, folvarku, který patrně navázal na existenci staršího, snad v jádru gotického šlechtického sídla rodu, který se psal s predikátem z Vělopolí. Tato panský dům, tvrz či zámeček, jak můžeme onen objekt nazývat, vnikl snad nejpozději k roku 1448, kdy se poprvé setkáváme s přízviskem z Vělopolí. Sídlo však může mít ještě starší historii. V držení Vělopolských pak ves zůstává až do roku 1545, kdy vinou úpadku rodu, či vymřením, statek přechází do držení dalších slezských rodů, kdy mnozí se po Vělopolí i psali. Například k roku 1606 je to Erazim Rucký z Rudz a na Vělopolí. S počátkem 17. století však zmínky o možném sídle ve Vělopolí mizí. Panské sídlo stávalo dle všech indicií v prostoru bývalého panského dvora, folvarku, který je jako výrazná a dominantní budova vyznačen již na mapách z konce 18. a počátku 19. století. Zde, v hmotě tohoto uzavřeného zděného areálu je možné předpokládat konstrukce někdejšího šlechtického domu. Kromě toho na místo tvrze upomíná u poměrně dobré situování areálu z obranného hlediska na opyš nad soutokem dvou vodotečí. V roce 1927 původní areál i s bývalým obytným domem šlechty kompletně vyhořel, ale zanedlouho byl obnoven. Pro nevyhovující hygienické podmínky byl starý zámeček v roce 1971 kompletně zbořen a v r. 1974 částečně na jeho místě vyrostl současný nový rodinný dům. V 80. letech pak byly částečně ubourány i starší hospodářské budovy a stodoly. Zůstala jen západní…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 22.6. 2018
popis

Při několikerém podrobnějším průzkumu středu současné malé obce se jako nejpříznivější místo pro výstavbu obranné tvrze Vělopolských jevil zalesněný terén jižním a jihozápadním směrem od č. p. 1 s mírným návrším a ostrožnou nad malými rybníčky na bezejmenné sezónní vodoteči. Průzkum v terénu však ukázal, že tato lokalita by nebyla v západním a jihozápadním směru nijak chráněna. Rovněž nebyl nalezen žádný archeologický artefakt, který by tuto hypotézu podpořil. Bylo však správné hledat terénní pozůstatky archaického středověkého hrádku či tvrze? Raně gotické sídlo v podobě DSO ve Vělopolí jsme proto museli s podporou absence historických zmínek plně vyloučit. Nutno vzít v úvahu, že rod Vělopolských se zde poprvé vyskytuje až od poloviny 15. století a to již není temná doba rozptýlených sídel v těžko dostupných polohách. V Českých zemích doznívá gotika jako architektonický, ale i společenský styl. Z jihu se pomalu…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Jiří Tichánek, 22.6. 2018

historie

Vělopolí bylo od svého vysazení alodním statkem Těšínského knížectví. Prvním známým lenním držitelem vsi, založené snad již ve 14. století, je zmiňován v letech 1448 – 1455 Matouš s predikátem z Vělopolí. Dalším jmenovitě známým držitelem vsi a panství je až v letech 1515 Beneš Vělopolský a v roce 1517 Beneš Šťastný z Velkého Pole (Velopole, Vělopolí) s manželkou Annou. Snad se jedná o jednu a tutéž osobu vlastníka. Naposledy se osoba s přízviskem Vělopolský (z Vělopolí) písemně vyskytuje v listině z roku 1541, kdy jako svědek vystupuje jistý Vaněk Vělopolský, snad syn či vnuk předešlého. Vaňkem zřejmě rod vymřel či upadl do dluhů a byl nucen se panství vzdát, protože již v roce 1545 se jako pán na Vělopolí zmiňuje Václav Pelhřim z Třánkovic a na Velkém Poli s manželkou Marianou z Jarošína. Dle predikátu je možno soudit, že ve Vělopolí (Velkém Poli) sídlili nebo alespoň občasně pobývali.…  číst dále

Jiří Tichánek, 22.6. 2018

Půdorys místa

superpozice původního rozsahu dvora v 19. století do současného leteckého snímku Vělopolí
© J. Tichánek, ČÚZK
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Vělopolí

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Střítež
 Horní Žukov
 Hnojník
 Ropice
 Třanovice
 kostel Božího Těla
 Horní Tošanovice
 Konská
 Hradiště
 Dolní Tošanovice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Brandýs
 Městská střelnice
 synagoga
 Prochaskova vila
 Stanislavice
 městské hradby
 studna tří bratří
 kříž na Vidíkově
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Těšín
 kostel sv. Kříže
 Dobratice
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Třinec
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 Chotěbuz
 Dolní Domaslavice
 Dolní Líštná
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Horní Soběšovice
 větrný mlýnek
 Kocurovice
 Pitrov
 Dolní Soběšovice
 Rybí dům
 Žermanický lom
 Podobora
 Životice
 kostel sv. Kateřiny
 zvonička
 Vendryně
 Prostřední Bludovice
 Karpentná
 Horní Bludovice
 kaple na Horním konci
 Raškovice
 kaple na dolním konci
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 vodní mlýn
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Pražmo
 zvonička u Polků
 Skalický lom
 Dobrá
 Horní Suchá
 boží muka na Husinci
 Stonava
 evangelický kostel
 Bruzovice
 Morávka
 Travné, Travný
 Prostřední Suchá
 zvonička Pod Krásnou
 lesní zámeček
 Frýdecká šibenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Dolní Suchá
 kostel Všech svatých
 Šumbark
 kaple Na Skotni
 židovský hřbitov
 Janovice
 Hrádek nad Olší
 Kaple skalická
 kostel sv. Josefa
 kaple Panny Marie
 Solca
 Husův dům
 Baška
 Hrádek nad Olší
 kostel sv. Václava
 kaple Při šefru
 Karviná - Doly
 kaple Panny Marie
 Šenov
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 vodopády Satiny
 Návsí
 Lubno
 U Veličků
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
Základní informace místa
ID místa: 13917
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama