Dřevěný jednolodní kostel postavený v roce 1563. Masivní trámy, střecha ze štípaného šindele. Před vchodem je dřevěný kříž s plastikou Krista. Zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017. Replika dokončena a otevřena v červnu 2021.
Hlavní obrázek místa
pohled na zadní část kostela
© Jan P. Štěpánek 8/2005
Obklopen a ukryt mezi vzrostlými stromy stojí uprostřed malého hřbitova jeden z nejstarších a nejmalebnějších dřevěných kostelů v regionu, kostel Božího Těla v Gutech. Návštěvník tuto unikátní památku nalezne v místní části Zápolí, půjde-li po modré turistické značce z nádraží ve Stříteži, přes Smilovice na vrch Javorový (1031 m.n.m.) nebo se ke kostelu dá snadno dojet i na kole po podhorské cestě lemující Beskydy ve směru od Frýdku-Místku až do Třince. Kostel je tvořen prostou jednolodní stavbou z velmi masivních dřevěných trámů ( mnohé průměru až 60 cm), s níž tvoří jeden celek navazující lehce užší presbyteriální část. Obě části jsou kryté štípaným šindelem. V čele kostela stojí dnes s vlastní lodí kostela spojená zvonice, původně samostatná, která slouží jako krytá předsíň před vstupem do samotné lodi. Věž zvonice je ukončena kvadratickou zvonovou částí a jehlancovou střechou s malou dřevěnou makovicí s křížem. Celkově se kostel velmi podobá stavbě kostela sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové. Jednak původně samostatnou zvonicí, jednak podsíní, tzv. sobotou, která je vedena kolem celé stavby kostela. Před vchodem do kostela se nachází dřevěný kříž s plastikou Krista. Kostel zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017. Exteriérově zcela věrná replika byla slavnostně otevřena a posvěcena 5. června 2021.
Jan P. Štěpánek, 20.10. 2005
historie

Kostel byl postaven, alespoň můžeme-li věřit datumu uvedenému při vstupu do sakristie, v roce 1563. Jen o dva roky je dle datování mladší kostelní zvon. Jen tento zvon je sám o sobě vzácná památka. V nedávné době byl zvon bohužel středem pozornosti zlodějů, kteří v něm viděli snadnou vidinu peněz za odvoz do šrotu. Byli asi velmi překvapeni obrovským rozruchem, který krádež „obyčejného“ zvonu v kraji rozpoutala. Rychle se nechtěné popularity chtěli zbavit, a tak raději zvon odhodili do příkopy, kde byl nalezen a s velkou slávou navrácen zpět do kostelní věže. Kostel byl vystavěn jako stavba katolická, avšak jako podobné církevní stavby v okolí, přešel počátkem 17. století do rukou protestantů, kteří jej užívali až do roku 1654, kdy se opět navrátil do rukou katolické církve. U příležitosti 300 let od postavení kostela byla stavba celkově restaurována a opravena. V 70. letech 20. století se kostel dočkal restaurování…  číst dále

Jan P. Štěpánek, info Muzea Beskyd, 20.10. 2005

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Guty

Místa v okolí

 Střítež
 kostel sv. Michala
 Ropice
 Vělopolí
 Hnojník
 Konská
 evangelický kostel
 Třinec
 Prochaskova vila
 Dolní Líštná
 Horní Žukov
 kostel sv. Kateřiny
 Třanovice
 Karpentná
 Horní Tošanovice
 Dobratice
 Vendryně
 Dolní Tošanovice
 evangelický kostel
 Městská střelnice
 zvonička u Polků
 větrný mlýnek
 Brandýs
 Vendryně - vápenka
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hradiště
 kříž na Vidíkově
 Morávka
 Raškovice
 Horní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kaple u Adámkovy vily
 Pražmo
 Adámkova vila
 Dolní Domaslavice
 zvonička
 Hrádek nad Olší
 Stanislavice
 Kocurovice
 Hrádek nad Olší
 Travné, Travný
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka na Husinci
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Horní Soběšovice
 Chotěbuz
 kaple na dolním konci
 kaple na Horním konci
 vodní mlýn
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Pitrov
 Skalický lom
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Dolní Soběšovice
 Rybí dům
 Žermanický lom
 kostel sv. Jiří
 Podobora
 šance Dolní Lomná
 Dobrá
 Návsí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Stanislava
 Životice
 Velká Čantoryje
 Prostřední Bludovice
 Janovice
 Horní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 šance na Obidové
 evangelický kostel
 Kotulova dřevěnka
 kaple sv. Kříže
 vodopády Satiny
 Lysá hora
 Gabrielina chata
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Horní Suchá
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 koryto potoka Mazák
 šance Studeničné
Kontaktní informace
www.farnost-stritez.cz
Základní informace místa
ID místa: 3529
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama