Dřevěný jednolodní kostel postavený v roce 1563. Masivní trámy, střecha ze štípaného šindele. Před vchodem je dřevěný kříž s plastikou Krista. Zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017. Replika dokončena a otevřena v červnu 2021.
Hlavní obrázek místa
pohled na zadní část kostela
© Jan P. Štěpánek 8/2005
Obklopen a ukryt mezi vzrostlými stromy stojí uprostřed malého hřbitova jeden z nejstarších a nejmalebnějších dřevěných kostelů v regionu, kostel Božího Těla v Gutech. Návštěvník tuto unikátní památku nalezne v místní části Zápolí, půjde-li po modré turistické značce z nádraží ve Stříteži, přes Smilovice na vrch Javorový (1031 m.n.m.) nebo se ke kostelu dá snadno dojet i na kole po podhorské cestě lemující Beskydy ve směru od Frýdku-Místku až do Třince. Kostel je tvořen prostou jednolodní stavbou z velmi masivních dřevěných trámů ( mnohé průměru až 60 cm), s níž tvoří jeden celek navazující lehce užší presbyteriální část. Obě části jsou kryté štípaným šindelem. V čele kostela stojí dnes s vlastní lodí kostela spojená zvonice, původně samostatná, která slouží jako krytá předsíň před vstupem do samotné lodi. Věž zvonice je ukončena kvadratickou zvonovou částí a jehlancovou střechou s malou dřevěnou makovicí s křížem. Celkově se kostel velmi podobá stavbě kostela sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové. Jednak původně samostatnou zvonicí, jednak podsíní, tzv. sobotou, která je vedena kolem celé stavby kostela. Před vchodem do kostela se nachází dřevěný kříž s plastikou Krista. Kostel zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017. Exteriérově zcela věrná replika byla slavnostně otevřena a posvěcena 5. června 2021.
Jan P. Štěpánek, 20.10. 2005
historie

Kostel byl postaven, alespoň můžeme-li věřit datumu uvedenému při vstupu do sakristie, v roce 1563. Jen o dva roky je dle datování mladší kostelní zvon. Jen tento zvon je sám o sobě vzácná památka. V nedávné době byl zvon bohužel středem pozornosti zlodějů, kteří v něm viděli snadnou vidinu peněz za odvoz do šrotu. Byli asi velmi překvapeni obrovským rozruchem, který krádež „obyčejného“ zvonu v kraji rozpoutala. Rychle se nechtěné popularity chtěli zbavit, a tak raději zvon odhodili do příkopy, kde byl nalezen a s velkou slávou navrácen zpět do kostelní věže. Kostel byl vystavěn jako stavba katolická, avšak jako podobné církevní stavby v okolí, přešel počátkem 17. století do rukou protestantů, kteří jej užívali až do roku 1654, kdy se opět navrátil do rukou katolické církve. U příležitosti 300 let od postavení kostela byla stavba celkově restaurována a opravena. V 70. letech 20. století se kostel dočkal restaurování…  číst dále

Jan P. Štěpánek, info Muzea Beskyd, 20.10. 2005

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Guty

Místa v okolí

 Střítež
 kostel sv. Michala
 Ropice
 Vělopolí
 Hnojník
 Konská
 evangelický kostel
 Třinec
 Dolní Líštná
 Prochaskova vila
 Horní Žukov
 kostel sv. Kateřiny
 Třanovice
 Karpentná
 Horní Tošanovice
 Dobratice
 Vendryně
 Dolní Tošanovice
 evangelický kostel
 Městská střelnice
 Brandýs
 zvonička u Polků
 větrný mlýnek
 Vendryně - vápenka
 radnice
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hradiště
 kříž na Vidíkově
 Morávka
 Raškovice
 Horní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Pražmo
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 Dolní Domaslavice
 zvonička
 Hrádek nad Olší
 Stanislavice
 Hrádek nad Olší
 Kocurovice
 Travné, Travný
 klauz Vlaské
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka na Husinci
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Horní Soběšovice
 Chotěbuz
 kaple na dolním konci
 kaple na Horním konci
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 vodní mlýn
 Pitrov
 Skalický lom
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Dolní Soběšovice
 Žermanický lom
 kostel sv. Jiří
 Mohelnický vodopád
 Rybí dům
 Podobora
 šance Dolní Lomná
 Dobrá
 Návsí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Stanislava
 Životice
 Velká Čantoryje
 Prostřední Bludovice
 Janovice
 Horní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 šance na Obidové
 evangelický kostel
 Kotulova dřevěnka
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 vodopády Satiny
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Horní Suchá
 Gabrielina chata
 Písek
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 koryto potoka Mazák
 šance Studeničné
Kontaktní informace
www.farnost-stritez.cz
Základní informace místa
ID místa: 3529
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama