Dřevěný kostelík Panny Marie Pomocné na hřebeni Gruně. Starší dřevěná kaple nahrazena v r.1887 dřevěným kostelem v romantizujícím slohu. Vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostelík ze směru od Bílého kříže
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Historie dřevěného kostelíčku na beskydském Gruni sahá až do druhé poloviny 18. století, kdy v roce 1773 nechal na tomto místě zbožný pasekář (zemědělec obhospodařující horské paseky) Šimon Tomeček zhotovit dřevěnou mariánskou sochu. K té se brzo začali chodit modlit obyvatelé z okolních usedlostí a samot a věhlas tohoto místa začal rychle narůstat. V roce 1847 byla nad sochou vztyčena prostá dřevěná kaplička a v roce 1887 tuto kapličku nahradil dřevěný kostelík zasvěcený sv. Panně Marii Pomocné. Tento kostelík byl vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku. Jedná se prostou obdélnou jednolodní stavbu v romantizujícím slohu s nenápadným polygonálním presbytářem a předsíní, kterou završuje štíhlá věžička s vyřezávanými detaily. Podobně romantizující je i interiér kostela. Stavba je celá pokryta šindelem. Kostelík se nachází na beskydském hřebeni táhnoucímu se od turisticky známého střediska Gruň až k horskému středisku Bílý Kříž na hranici se Slovenskem. Poblíže kostelíka se nachází velmi proslavený rodinný hotel Charbulák, jehož historie se počítá až do roku 1816, kdy se zde rodina Charbulákova usadila a v roce 1918 zřídila turistickou útulnu, později přestavěnou na současný horský hotel provozovaný opět rodinou Charbulákovou.
Jan P. Štěpánek, 15.8. 2005
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 Hartisov
 kostel sv. Jindřicha
 Baranská skála
 kříž na Hutích
 zvonička
 Bílý Kříž
 Šorštýn
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 šance na Obidové
 šance Řečice
 Šance
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Čurabský klauz
 klauz Kyčerov
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 klaus Panský
 Ondrášovy díry
 kříž na Hluchance
 Mohelnický vodopád
 Hubertova chata
 klauz Vlaské
 Maxův klauz
 Lučovecký klauz
 U Veličků
 vodopády Satiny
 kaple na Kmínku
 Hamerská kaple
 Bedřichův klaus
 Morávka
 ostravický hamr č. I
 Travné, Travný
 Čeladná
 Blato klaus – Mohyla
 zvonička u Polků
 Čarták
 Pražmo
 Leopoldova chata
 boží muka na Husinci
 Greiffka
 Čertův stůl
 zvonička Pod Krásnou
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Raškovice
 radnice
 kaple na Kamenci
 Frýdlant
 Lubno
 hamr č. VII
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel sv. Josefa
 horský hotel Solárka
 šance Dolní Lomná
 kaple sv. Floriána
 Janovice
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 kaple Za humny
Základní informace místa
ID místa: 3384
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama