Dřevěný kostelík Panny Marie Pomocné na hřebeni Gruně. Starší dřevěná kaple nahrazena v r.1887 dřevěným kostelem v romantizujícím slohu. Vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostelík ze směru od Bílého kříže
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Historie dřevěného kostelíčku na beskydském Gruni sahá až do druhé poloviny 18. století, kdy v roce 1773 nechal na tomto místě zbožný pasekář (zemědělec obhospodařující horské paseky) Šimon Tomeček zhotovit dřevěnou mariánskou sochu. K té se brzo začali chodit modlit obyvatelé z okolních usedlostí a samot a věhlas tohoto místa začal rychle narůstat. V roce 1847 byla nad sochou vztyčena prostá dřevěná kaplička a v roce 1887 tuto kapličku nahradil dřevěný kostelík zasvěcený sv. Panně Marii Pomocné. Tento kostelík byl vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku. Jedná se prostou obdélnou jednolodní stavbu v romantizujícím slohu s nenápadným polygonálním presbytářem a předsíní, kterou završuje štíhlá věžička s vyřezávanými detaily. Podobně romantizující je i interiér kostela. Stavba je celá pokryta šindelem. Kostelík se nachází na beskydském hřebeni táhnoucímu se od turisticky známého střediska Gruň až k horskému středisku Bílý Kříž na hranici se Slovenskem. Poblíže kostelíka se nachází velmi proslavený rodinný hotel Charbulák, jehož historie se počítá až do roku 1816, kdy se zde rodina Charbulákova usadila a v roce 1918 zřídila turistickou útulnu, později přestavěnou na současný horský hotel provozovaný opět rodinou Charbulákovou.
Jan P. Štěpánek, 15.8. 2005
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 Hartisov
 jedle v Řečici
 kostel sv. Jindřicha
 Baranská skála
 kříž na Hutích
 zvonička
 Bílý Kříž
 Šorštýn
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 šance na Obidové
 šance Řečice
 Šance
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 klauz Čurábka
 klauz Kyčerov
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 PR Bučací potok
 klaus Panský
 Ondrášovy díry
 kříž na Hluchance
 Hubertova chata
 Maxův klauz
 Lučovecký klauz
 U Veličků
 vodopády Satiny
 kaple na Kmínku
 Hamerská kaple
 Bedřichův klaus
 Morávka
 ostravický hamr č. I
 Travné, Travný
 Čeladná
 Blato klaus – Mohyla
 zvonička u Polků
 Čarták
 Pražmo
 Leopoldova chata
 boží muka na Husinci
 Greiffka
 Čertův stůl
 zvonička Pod Krásnou
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Raškovice
 radnice
 kaple na Kamenci
 Frýdlant
 Lubno
 hamr č. VII
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel sv. Josefa
 horský hotel Solárka
 šance Dolní Lomná
 kaple sv. Floriána
 Janovice
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 kaple Za humny
Základní informace místa
ID místa: 3384
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama