Dřevěný kostelík Panny Marie Pomocné na hřebeni Gruně. Starší dřevěná kaple nahrazena v r.1887 dřevěným kostelem v romantizujícím slohu. Vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostelík ze směru od Bílého kříže
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Historie dřevěného kostelíčku na beskydském Gruni sahá až do druhé poloviny 18. století, kdy v roce 1773 nechal na tomto místě zbožný pasekář (zemědělec obhospodařující horské paseky) Šimon Tomeček zhotovit dřevěnou mariánskou sochu. K té se brzo začali chodit modlit obyvatelé z okolních usedlostí a samot a věhlas tohoto místa začal rychle narůstat. V roce 1847 byla nad sochou vztyčena prostá dřevěná kaplička a v roce 1887 tuto kapličku nahradil dřevěný kostelík zasvěcený sv. Panně Marii Pomocné. Tento kostelík byl vybudován tesařským mistrem Stanislavem Pětrošem z Frýdku. Jedná se prostou obdélnou jednolodní stavbu v romantizujícím slohu s nenápadným polygonálním presbytářem a předsíní, kterou završuje štíhlá věžička s vyřezávanými detaily. Podobně romantizující je i interiér kostela. Stavba je celá pokryta šindelem. Kostelík se nachází na beskydském hřebeni táhnoucímu se od turisticky známého střediska Gruň až k horskému středisku Bílý Kříž na hranici se Slovenskem. Poblíže kostelíka se nachází velmi proslavený rodinný hotel Charbulák, jehož historie se počítá až do roku 1816, kdy se zde rodina Charbulákova usadila a v roce 1918 zřídila turistickou útulnu, později přestavěnou na současný horský hotel provozovaný opět rodinou Charbulákovou.
Jan P. Štěpánek, 15.8. 2005
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Staré Hamry

Místa v okolí

 Hartisov
 jedle v Řečici
 kostel sv. Jindřicha
 Baranská skála
 kříž na Hutích
 zvonička
 Bílý Kříž
 Šorštýn
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 šance na Obidové
 šance Řečice
 Šance
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 klauz Čurábka
 klauz Kyčerov
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 koryto potoka Mazák
 Gabrielina chata
 PR Bučací potok
 klaus Panský
 Ondrášovy díry
 kříž na Hluchance
 Hubertova chata
 Maxův klauz
 Lučovecký klauz
 U Veličků
 vodopády Satiny
 kaple na Kmínku
 Hamerská kaple
 Bedřichův klaus
 Morávka
 ostravický hamr č. I
 Travné, Travný
 Čeladná
 Blato klaus – Mohyla
 zvonička u Polků
 Čarták
 Pražmo
 Leopoldova chata
 boží muka na Husinci
 Greiffka
 Čertův stůl
 zvonička Pod Krásnou
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Raškovice
 radnice
 kaple na Kamenci
 Frýdlant
 Lubno
 hamr č. VII
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 kostel sv. Josefa
 horský hotel Solárka
 šance Dolní Lomná
 kaple sv. Floriána
 Janovice
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
 Vašendův kříž
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 kaple Za humny
Základní informace místa
ID místa: 3384
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama