27 m vysoká okrouhlá kamenná rozhledna postavena r. 1883 byla pojmenována Rudolfova věž. Od r. 1935 v péči KČT. Po 2. sv. válce chátrá, opravena a zpřístupněna po r. 1994.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna na Libíně
© Dita Kacerovská 08/2005
Rozhledna Libín byla postavena v roce 1883. Je, tyčí se nad Prachaticemi v nadmořské výšce 1096 metrů vysoká 27 metrů. U rozhledny je možnost ubytování a občerstvení. Na rozhlednu vede 137 schodů. Z rozhledny lez spatřit město Prachatice a velkou část Šumavy, dále lze dohlédnout na Novohradské hory, Českobudějovickou pánev a také horu Kleť s rozhlednou a vysílačem. Je vidět i na Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout i na Alpy.
Vaculčík, 9.1. 2005
turistické

Libín je nejvyšším vrcholem (1096 m n. m.) rulového hřbetu Prachatické hornatiny s dominantou 27 m vysoké kamenné rozhledny, která patří k nejstarším rozhlednám na Šumavě. Postavil ji rakouský turistický klub v roce 1883. Na počest syna císaře Františka Josefa I. nesla jméno Rudolfova věž. Rozhledna nabízí vynikající kruhový výhled, za dobrého počasí až do Alp. Vedle ní stojí turistická chata. Na severním úbočí se nachází přírodní rezervace o rozloze 69 ha přirozeného suťového lesa. Na vrchol vede silnička ze vsi Libínské Sedlo na silnici Prachatice – Volary.

Soukup & David a Marco Polo : Velká cestovní kniha – Česká republika. B. A. T. program : Rozhledny České republiky, 28.8. 2006

historie

Historie rozhledny Libín

Bílá rozhledna na vrcholu Libína (1096 m. n. m.) nad Prachaticemi byla postavena roku 1883 a u jejího vzniku stál Šumavský klub turistů (zal. v Prachaticích v r. 1880 jako odnož Rakouského turistického klubu). Jeho členové byli většinou němečtí obyvatelé širokého okolí. Ti také na své první výroční schůzi (leden 1881) rozhodli o stavbě rozledny na Libíně. Zároveň byl schválen návrch vídeňského architekta Vyskočila (jiné prameny uvádí jako architekta lesního správce W. Suska), náklady ve výši 2 tisíce korun a jméno nové věže: Rudolfova věž (v tomto roce se slavily zásnuby habsburského prince Rudolfa a princezny Štefánie). Stavba byla financována z členských příspěvků klubu, darů a výnosů z divadelních vystoupení a koncertů. Celkem trvala dva roky a jejím stavitelem byl prachatický měšťan František Reichart. Otevření se konalo 16. září 1883. Turisté, kteří na Libín zavítali se krom rozhledů z nové věže mohli občerstvit i v…  číst dále

Vaculčík, 9.1. 2005

otvíračka

K místu se dostaneme autem po silnici Prachatice – Volary. Odbočíme 1 km jižně od obce Libínské Sedlo směrem ke skládce komunálních odpadů. Vozidlo zaparkujeme na křižovatce lesních cest a zbytek vyšlápneme do kopce cca 1,5 km. Vstupenky na rozhlednu lze zakoupit v chatě Libín (dnes s kapacitou 31 lůžek)

Vaculčík, 9.1. 2005

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Skalka
 kaple
 Hus
 Hrádek u Husince
 Drslavice
 dům č. p. 42
 Vitějovice
 Budkov
 panský dům
 Chocholatá Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 výklenková kaple
 kaple sv. Václava
 domy alpského typu
 Vlachovo Březí
 kostel sv. Dominika
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kaple
 Lipovice
 Kuglvajt
 Boubínský prales
 kostel sv. Jiljí
 Dub
 Kratochvíle
 hradiště Kuklov
 Boubínská rozhledna
 kaple sv. Ondřeje
 Knížecí stolec
 kostel sv. Anny
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Královácký kámen
 rechle
 Volarské šance
 Zálezly
 hradiště Věnec
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Hradiště u Malovic
 Stožecká kaple
 Smrčná
 Lomec
 Rábín
 Skalice
 Libějovice
 židovský hřbitov
 Libějovice
 Chvalšiny - MPZ
 synagoga
 Čkyně
Základní informace místa
ID místa: 2514
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama