Zaniklá renesančně - barokní pevnůstka, tzv. šance, na jazykovitém výběžku hory Obidová, písemně zmiňovaná na konci 17. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu na vrcholek výběžku
v pozadí se zvedá samotný vrchol hory Obidová
© Jan P. Štěpánek 2005
Zajímavou z historického hlediska, ale již nepoměrně méně z turistického hlediska je lokalita šancí, renesančně - barokní pevnůstky na obranu hranic či obchodních stezek, zvaných „Obidová“ či „ Na Obidové“ na vrcholu hory Obidová (832 m) v jižní části beskydské obce Krásná.. Lokalita literaturou zmiňovaných šancí „Obidová“ se nachází nikoliv na stejnojmenném vrcholu, nýbrž na nenápadném vrcholku jeho úzkého jazykovitého výběžku, který vybíhá od jmenované hory směrem na sever, k osadě Zlatník. Z šancí se však do dnešní doby prakticky nic nedochovalo. Žádné terénní náznaky, zdi. Kromě strategicky výhodného místa odkud je dobře vidět do celého údolí říčky Mohelnice na existenci šancí nic neodkazuje. Pouze historické písemné zmínky o jejich existenci. Dle mínění odborníků byly tyto šance postaveny někdy v polovině 17. století, aby chránily stezku směřující údolím Mohelnice na jih na tzv. Bílý kříž, kterou sem proudila z Uher pošta.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 16.6. 2006
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Bílý Kříž
 zvonička
 klauz Vlaské
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Mohelnický vodopád
 Gabrielina chata
 Hartisov
 Morávka
 Ondrášovy díry
 koryto potoka Mazák
 zvonička u Polků
 Travné, Travný
 Šance
 šance Řečice
 U Veličků
 vodopády Satiny
 kostel sv. Jindřicha
 Pražmo
 kříž na Hutích
 kříž na Samčance
 Baranská skála
 Šorštýn
 hrable Červík
 klauz Kyčerov
 Hamerská kaple
 Raškovice
 ostravický hamr č. I
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Hubertova chata
 Čurabský klauz
 Nová Ves
 Alsternova vila
 Harcovský most
 klaus Panský
 kostel sv. Josefa
 zvonička
 Lubno
 kaple na Kamenci
 radnice
 hamr č. VII
 Čeladná
 Janovice
 šance Dolní Lomná
 Prochaskova vila
 Frýdlant
 kříž na Hluchance
 Skalický lom
 vodní mlýn
 evangelický kostel
 větrný mlýnek
 Lučovecký klauz
 kaple na dolním konci
 Dobratice
 Leopoldova chata
 Maxův klauz
 Skalice
 horský hotel Solárka
 kostel sv. Martina
 kaple na Horním konci
 Blato klaus – Mohyla
 boží muka - sv. Anna
 kaple Panny Marie
 Baška
 kostel Všech svatých
 Bedřichův klaus
 Greiffka
 Čertův stůl
 kaple na Kmínku
 Kaple skalická
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Husův dům
 kostel Božího Těla
 Hodoňovice
 Čarták
 kaple Panny Marie
 boží muka
 roubená zvonička
 boží muka
 kaple Na Skotni
 kaple sv. Mauritia
 Karpentná
 kostel sv. Kateřiny
 vodní dílo Olešná
 Vendryně
Základní informace místa
ID místa: 3833
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama