klauz Kyčerov

klauz Kyčerová, klauz Velký, klauz Klínská
Vodní nádrž z poloviny 19. století v depresi potoka Kyčerov a jeho bezejmenného přítoku, rekonstruovaná v letech 2011 - 2013. Součástí jsou dvě přehrázky na přítocích proti plaveninám, hráz se dvěma odtoky měří na délku 35 metrů, na výšku 5,5 m, v koruně 7,6 m. Obsah nádrže je 1650 metrů kubických.
Hlavní obrázek místa
Klauz Kyčerov horní pohled
© Martin Kovář, 10/2013

klauz na potoce Kyčerov nad osadou Velké

V roce 2013 dokončily Lesy ČR rekonstrukce klauzu/klauzu na potoce Kyčerov, k.ú. Ostravice 2 (Staré Hamry). Jedná se o vodní nádrž na plavení dřeva zbudovanou v polovině 19. století a silně poškozenou v roce 1925 a 1997 silnými povodněmi. Proto byla v letech 2011 - 2013 opravena. Jedná se o jednu z několika nádrží v údolí Velkého potoka s objemem 1560 metrů kubických. Hráz se dvěma odtoky (typickými pro většinu klauzů) měří na délku 35 m a 5,5 m na výšku. V koruně měří 7,6 metrů. Nad nádrží jsou hned dvě přeházky proti plaveninám, což je u klauzů rarita. Nádrž vznikla v přirozené depresi související s divočením a zařezáváním dvou potoků (Kyčerova a jeho bezejmenného levostranného přítoku) do pískovcového podloží. Přístupný je po široké sypané cestě (zákaz vjezdu) z osady Velké, kam vede modrá turistická značka. Podle osady Velké je ostatně nazývána nejčastěji, lidový název odvozuje označení podle potoka (na základě etymologie název klauzu odpovídá zakladateli nebo potoku) a majitelé jej označují podle výše podložené chaty Klínská.
MaM Kovářovi, informační tabule Lesů ČR, 20.10. 2013
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hubertova chata
 šance Řečice
 Šance
 kříž na Hutích
 klaus Panský
 kříž na Samčance
 hrable Červík
 kostel sv. Jindřicha
 koryto potoka Mazák
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Lučovecký klauz
 Greiffka
 Čertův stůl
 Gabrielina chata
 Hamerská kaple
 Ondrášovy díry
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 kostel sv. Bedřicha
 Bílá
 Šorštýn
 U Veličků
 Baranská skála
 vodopády Satiny
 Hartisov
 Bedřichův klaus
 Mořské oko
 Zvonička Pustevny
 Čurabský klauz
 Cyrilka
 šance na Obidové
 Nová Ves
 socha Radegasta
 Maxův klauz
 Alsternova vila
 Harcovský most
 Čarták
 Mohelnický vodopád
 Frýdlant
 Bílý Kříž
 kříž na Hluchance
 zvonička
 horský hotel Solárka
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 roubený dům č.p. 5
 kaple na Kmínku
 klauz Vlaské
 Travné, Travný
 zvonička Pod Krásnou
 boží muka - sv. Anna
 boží muka na Husinci
 kaple sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 Pražmo
 Jezero
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 radnice
 Morávka
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 Vašendův kříž
 Janovice
 fojtství
 zvonice
 zvonička u Polků
 vrchol Soláň
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 švédská mohyla
 zvonice Soláň
 Šmiřákův mlýn
 kaple Za humny
 kaple na Horním Konci
 Kozlovice
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 mlýn Strážka
 zvonička Měrkovice
 Travertinová kaskáda
 Myslík
 Karlovské fojství
 kostel Všech svatých
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Skácelův kříž
Základní informace místa
ID místa: 11490
Typ místa: voda
Podkategorie: nádrž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama