kaple sv. Cyrila a Metoděje

kaplnka sv. Cyrila a Metoda, Klokočov, Biely Kríž
Kaple ze 30. let 20. století původně patřící k hotelu Baron, nyní Kysuca.
Hlavní obrázek místa
Kaple na Bílém kříži
© Martin Kovář, 10/2013
Na slovenské straně Beskyd, na území obce Klokočov, stojí na Bílém kříži (Biely Kríž) kaple sv. Cyrila a Metoděje. Vznikla ve 30. letech 20. století zásluhou manželů Baronových, stavitelů a majitelů nedalekého hotelu Baron, nyní Kysuca. V 50. letech 20. století zde sloužil několik mší polský rodák Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Mše se zde stále slouží především o svátku moravských patronů - věrozvěstů, jimž je kaple zasvěcena.
Martin Kovář, 9.10. 2013
Slovensko, Žilinský,  Čadca  ( CA ),

Místa v okolí

 zvonička
 Bílý Kříž
 Hartisov
 šance na Obidové
 Baranská skála
 Šorštýn
 klauz Vlaské
 kostel sv. Jindřicha
 kaple sv. Kříže
 kříž na Hutích
 Lysá hora
 kříž na Samčance
 Morávka
 kostel sv. Bedřicha
 Čurabský klauz
 šance Řečice
 hrable Červík
 Mohelnický vodopád
 Gabrielina chata
 Šance
 Bílá
 zvonička u Polků
 koryto potoka Mazák
 Ondrášovy díry
 kříž na Hluchance
 klauz Kyčerov
 Travné, Travný
 šance Dolní Lomná
 U Veličků
 vodopády Satiny
 Pražmo
 klaus Panský
 Maxův klauz
 boží muka na Husinci
 kaple na Kmínku
 Hubertova chata
 Hamerská kaple
 zvonička Pod Krásnou
 Lučovecký klauz
 Raškovice
 ostravický hamr č. I
 Bedřichův klaus
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Čarták
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 kostel sv. Josefa
 Lubno
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 radnice
 Frýdlant
 Janovice
 Návsí
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 11460
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama