Barokní opuková vodárenská věž z r. 1662 na břehu rybníka byla přesně po 350 letech upravena na 24 m vysokou rozhlednu s malou expozicí historie vodárenství ve městě v interiéru.
Hlavní obrázek místa
Chrast-vodárenská věž
© MěÚ Chrast 09/2012
Chrast je prvně doložena r. 1318, městem se stala r. 1853 a dnes tu žije asi 2500 obyvatel. Ve městě se křižují silnice II/355 z Hlinska do Pardubic a II/358 z Chrudimi do Litomyšle. Prochází tudy železniční trať 238 z Chrudimi do Žďárce u Skutče. Od místního nádraží vychází modrá turistická značka přes Podlažice údolím potoka Žejbro do Vrbatova Kostelce. Vodárenská věž upravená na rozhlednu stojí na východním okraji města v městské části Chrašice na břehu místního rybníka. Ulicí Chrašickou nebo ulicí Na Pančavě lze dojet téměř k věži, kde se nachází i malá odstavná plocha k zaparkování. Věž poskytuje úplný kruhový výhled, který je však omezen městskou zástavbou a také pásem stromů za Chrašickým rybníkem. Pozorovat lze podstatnou část města a historickou místní část Podlažice, vidět je Kunětická hora a za dobré viditelnosti i Krkonoše a Orlické hory. Za denního světla je od r. 2012 věž volně přístupná, na noc se uzavírá.
23.4. 2021
popis

Třípatrová stavba z lomové opuky vznikla původně jako vodárenská věž pro potřeby biskupského zámku. Je vysoká 24 m, přičemž na vyhlídkovou plošinu ve výši 20 m vede 105 schodů. Stavba má čtvercový půdorys o stranách dlouhých 4,5 m a je kryta stanovou šindelovou střechou.

23.4. 2021

historie

V r. 1662 nechal královéhradecký biskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka vybudovat dřevěný vodovod pro zásobování biskupského zámku v Chrasti užitkovou vodou. Voda byla čerpána z mlýnského náhonu v údolí potoka Žejbro. Vybudováním vodovodu byl pověřen rourmistr Martin Hirunda z Bělé pod Bezdězem. Pro potřeby vodovodu byla postavena také kamenná vodárenská věž o výšce 24 metrů. Je to stavba z lomové opuky, odkud byla později kromě zámku zásobována vodou i městská kašna. V letech 1746-1755 nechal věž přestavět biskup Jan Vratislav z Mitrovic. V různém rozsahu byla věž v provozu až do r. 1978, kdy se propadly vnitřní dřevěné schody a musela být uzavřena. Když bylo rozhodnuto, že věž bude upravena na rozhlednu, proběhla v letech 2010-2012 její rekonstrukce, při níž bylo vybudováno nové schodiště, byla položena nová střecha a provedeny terénní úpravy. Pro návštěvníky je nová vyhlídka zpřístupněna od 19. září…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.4. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 Jahůdka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 Zdislav
 Březovice
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Košumberk
 pivovar
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 kostel sv. Jiří
 Lukavice
 Bořice
 Ležáky
 Vejvanovice
 Štěnec
 Pěšice
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 Slepotice
 Úhřetice
 Slatiňany
 Strádov
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 restaurace Monaco
 Popovec
 Topol
 Borůvka
 Kočičí hrádek
 Domoradice
 požární hláska
 Hrádek u Nasavrk
 Chrudim
 Bára
 Mydlářovský dům
 Nasavrky
 městské opevnění
 Neulust
 hasičská zbrojnice
 evangelický sbor
 Vraclav
 Pivnická rokle
 Boiika
 Radhošť
 Dašice
 Rohozná
 Rabštejnek
 Kapalice
 vila Josefa Vosáhla
 Kozojedy
 smírčí kříž
 Betlém
 Stolany
 kostel sv. Marka
 křížová cesta
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Trhová Kamenice
 evangelický kostel
 Svobodné Hamry
 zvonice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Nemošice
 Zámrsk
 Svobodné Hamry
 hřbitov
 Toulovcovy maštale
 Zámeček
 Trhová Kamenice
 Dobříkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 krematorium
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 Zelená brána
 městské opevnění
 Pardubice
Základní informace místa
ID místa: 14631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama