Barokní opuková vodárenská věž z r. 1662 na břehu rybníka byla přesně po 350 letech upravena na 24 m vysokou rozhlednu s malou expozicí historie vodárenství ve městě v interiéru.
Hlavní obrázek místa
Chrast-vodárenská věž
© MěÚ Chrast 09/2012
Chrast je prvně doložena r. 1318, městem se stala r. 1853 a dnes tu žije asi 2500 obyvatel. Ve městě se křižují silnice II/355 z Hlinska do Pardubic a II/358 z Chrudimi do Litomyšle. Prochází tudy železniční trať 238 z Chrudimi do Žďárce u Skutče. Od místního nádraží vychází modrá turistická značka přes Podlažice údolím potoka Žejbro do Vrbatova Kostelce. Vodárenská věž upravená na rozhlednu stojí na východním okraji města v městské části Chrašice na břehu místního rybníka. Ulicí Chrašickou nebo ulicí Na Pančavě lze dojet téměř k věži, kde se nachází i malá odstavná plocha k zaparkování. Věž poskytuje úplný kruhový výhled, který je však omezen městskou zástavbou a také pásem stromů za Chrašickým rybníkem. Pozorovat lze podstatnou část města a historickou místní část Podlažice, vidět je Kunětická hora a za dobré viditelnosti i Krkonoše a Orlické hory. Za denního světla je od r. 2012 věž volně přístupná, na noc se uzavírá.
23.4. 2021
popis

Třípatrová stavba z lomové opuky vznikla původně jako vodárenská věž pro potřeby biskupského zámku. Je vysoká 24 m, přičemž na vyhlídkovou plošinu ve výši 20 m vede 105 schodů. Stavba má čtvercový půdorys o stranách dlouhých 4,5 m a je kryta stanovou šindelovou střechou.

23.4. 2021

historie

V r. 1662 nechal královéhradecký biskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka vybudovat dřevěný vodovod pro zásobování biskupského zámku v Chrasti užitkovou vodou. Voda byla čerpána z mlýnského náhonu v údolí potoka Žejbro. Vybudováním vodovodu byl pověřen rourmistr Martin Hirunda z Bělé pod Bezdězem. Pro potřeby vodovodu byla postavena také kamenná vodárenská věž o výšce 24 metrů. Je to stavba z lomové opuky, odkud byla později kromě zámku zásobována vodou i městská kašna. V letech 1746-1755 nechal věž přestavět biskup Jan Vratislav z Mitrovic. V různém rozsahu byla věž v provozu až do r. 1978, kdy se propadly vnitřní dřevěné schody a musela být uzavřena. Když bylo rozhodnuto, že věž bude upravena na rozhlednu, proběhla v letech 2010-2012 její rekonstrukce, při níž bylo vybudováno nové schodiště, byla položena nová střecha a provedeny terénní úpravy. Pro návštěvníky je nová vyhlídka zpřístupněna od 19. září…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.4. 2021

Komentáře

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama