Barokní opuková vodárenská věž z r. 1662 na břehu rybníka byla přesně po 350 letech upravena na 24 m vysokou rozhlednu s malou expozicí historie vodárenství ve městě v interiéru.
Hlavní obrázek místa
Chrast-vodárenská věž
© MěÚ Chrast 09/2012
Chrast je prvně doložena r. 1318, městem se stala r. 1853 a dnes tu žije asi 2500 obyvatel. Ve městě se křižují silnice II/355 z Hlinska do Pardubic a II/358 z Chrudimi do Litomyšle. Prochází tudy železniční trať 238 z Chrudimi do Žďárce u Skutče. Od místního nádraží vychází modrá turistická značka přes Podlažice údolím potoka Žejbro do Vrbatova Kostelce. Vodárenská věž upravená na rozhlednu stojí na východním okraji města v městské části Chrašice na břehu místního rybníka. Ulicí Chrašickou nebo ulicí Na Pančavě lze dojet téměř k věži, kde se nachází i malá odstavná plocha k zaparkování. Věž poskytuje úplný kruhový výhled, který je však omezen městskou zástavbou a také pásem stromů za Chrašickým rybníkem. Pozorovat lze podstatnou část města a historickou místní část Podlažice, vidět je Kunětická hora a za dobré viditelnosti i Krkonoše a Orlické hory. Za denního světla je od r. 2012 věž volně přístupná, na noc se uzavírá.
23.4. 2021
popis

Třípatrová stavba z lomové opuky vznikla původně jako vodárenská věž pro potřeby biskupského zámku. Je vysoká 24 m, přičemž na vyhlídkovou plošinu ve výši 20 m vede 105 schodů. Stavba má čtvercový půdorys o stranách dlouhých 4,5 m a je kryta stanovou šindelovou střechou.

23.4. 2021

historie

V r. 1662 nechal královéhradecký biskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka vybudovat dřevěný vodovod pro zásobování biskupského zámku v Chrasti užitkovou vodou. Voda byla čerpána z mlýnského náhonu v údolí potoka Žejbro. Vybudováním vodovodu byl pověřen rourmistr Martin Hirunda z Bělé pod Bezdězem. Pro potřeby vodovodu byla postavena také kamenná vodárenská věž o výšce 24 metrů. Je to stavba z lomové opuky, odkud byla později kromě zámku zásobována vodou i městská kašna. V letech 1746-1755 nechal věž přestavět biskup Jan Vratislav z Mitrovic. V různém rozsahu byla věž v provozu až do r. 1978, kdy se propadly vnitřní dřevěné schody a musela být uzavřena. Když bylo rozhodnuto, že věž bude upravena na rozhlednu, proběhla v letech 2010-2012 její rekonstrukce, při níž bylo vybudováno nové schodiště, byla položena nová střecha a provedeny terénní úpravy. Pro návštěvníky je nová vyhlídka zpřístupněna od 19. září…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.4. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama