Barokní opuková vodárenská věž z r. 1662 na břehu rybníka byla přesně po 350 letech upravena na 24 m vysokou rozhlednu s malou expozicí historie vodárenství ve městě v interiéru.
Hlavní obrázek místa
Chrast-vodárenská věž
© MěÚ Chrast 09/2012
Chrast je prvně doložena r. 1318, městem se stala r. 1853 a dnes tu žije asi 2500 obyvatel. Ve městě se křižují silnice II/355 z Hlinska do Pardubic a II/358 z Chrudimi do Litomyšle. Prochází tudy železniční trať 238 z Chrudimi do Žďárce u Skutče. Od místního nádraží vychází modrá turistická značka přes Podlažice údolím potoka Žejbro do Vrbatova Kostelce. Vodárenská věž upravená na rozhlednu stojí na východním okraji města v městské části Chrašice na břehu místního rybníka. Ulicí Chrašickou nebo ulicí Na Pančavě lze dojet téměř k věži, kde se nachází i malá odstavná plocha k zaparkování. Věž poskytuje úplný kruhový výhled, který je však omezen městskou zástavbou a také pásem stromů za Chrašickým rybníkem. Pozorovat lze podstatnou část města a historickou místní část Podlažice, vidět je Kunětická hora a za dobré viditelnosti i Krkonoše a Orlické hory. Za denního světla je od r. 2012 věž volně přístupná, na noc se uzavírá.
23.4. 2021
popis

Třípatrová stavba z lomové opuky vznikla původně jako vodárenská věž pro potřeby biskupského zámku. Je vysoká 24 m, přičemž na vyhlídkovou plošinu ve výši 20 m vede 105 schodů. Stavba má čtvercový půdorys o stranách dlouhých 4,5 m a je kryta stanovou šindelovou střechou.

23.4. 2021

historie

V r. 1662 nechal královéhradecký biskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka vybudovat dřevěný vodovod pro zásobování biskupského zámku v Chrasti užitkovou vodou. Voda byla čerpána z mlýnského náhonu v údolí potoka Žejbro. Vybudováním vodovodu byl pověřen rourmistr Martin Hirunda z Bělé pod Bezdězem. Pro potřeby vodovodu byla postavena také kamenná vodárenská věž o výšce 24 metrů. Je to stavba z lomové opuky, odkud byla později kromě zámku zásobována vodou i městská kašna. V letech 1746-1755 nechal věž přestavět biskup Jan Vratislav z Mitrovic. V různém rozsahu byla věž v provozu až do r. 1978, kdy se propadly vnitřní dřevěné schody a musela být uzavřena. Když bylo rozhodnuto, že věž bude upravena na rozhlednu, proběhla v letech 2010-2012 její rekonstrukce, při níž bylo vybudováno nové schodiště, byla položena nová střecha a provedeny terénní úpravy. Pro návštěvníky je nová vyhlídka zpřístupněna od 19. září…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.4. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 Jahůdka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 Zdislav
 Březovice
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Košumberk
 pivovar
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 kostel sv. Jiří
 Lukavice
 Bořice
 Ležáky
 Vejvanovice
 Štěnec
 Pěšice
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 Slepotice
 Úhřetice
 Slatiňany
 Strádov
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 restaurace Monaco
 Popovec
 Topol
 Borůvka
 Kočičí hrádek
 Domoradice
 požární hláska
 Hrádek u Nasavrk
 Bára
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Nasavrky
 Neulust
 hasičská zbrojnice
 evangelický sbor
 Vraclav
 Pivnická rokle
 Boiika
 Radhošť
 Dašice
 Rohozná
 Rabštejnek
 Kapalice
 vila Josefa Vosáhla
 Kozojedy
 smírčí kříž
 Betlém
 Stolany
 kostel sv. Marka
 křížová cesta
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 evangelický kostel
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Martina
 Svobodné Hamry
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Nemošice
 kostel sv. Mikuláše
 Zámrsk
 Svobodné Hamry
 hřbitov
 Toulovcovy maštale
 Dobříkov
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 krematorium
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
Základní informace místa
ID místa: 14631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama