Kostel v Tuněchodech gotického původu z 1. pol. 14. stol., přestavěn goticky v polovině 15. stol a upravován barokně r. 1690. Současnou podobu získal při restaurování Frant. Schmoranzem r. 1883. Nyní filiální ve farnosti Mikulovice u Pardubic a využíván jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
Tuněchody kostel
© Mikroregion Chrudimsko 03/2015
Obec Tuněchody leží na levém břehu Chrudimky asi na poloviční vzdálenosti mezi Chrudimí a východním okrajem Pardubic. Prochází jí jen vedlejší silnice a asi kilometr východně od centra se nachází železniční zastávka na regionální trati 016 Chrudim-Moravany-Borohrádek. Jde o kraj bez turisticky značených tras. Obec je doložena od r. 1349 a nyní má přes 600 obyvatel. Římskokatolický kostel Stětí sv. Jana Křtitele se nachází v centru. Je filiálním kostelem ve farnosti Mikulovice u Pardubic, která je administrována ex currendo z Pardubic. V Tuněchodech se však pravidelné bohoslužby nekonají. Kostel je od r. 1958 zapsán mezi kulturní památky ČR.
15.7. 2021
popis

Kostel v Tuněchodech je gotického původu. Má pětiboký presbytář se sakristií po severní straně. Kostelní loď je nepatrně širší a na západě stojí mohutná hranolová věž barokního vzhledu. Presbytář a loď jsou podepřeny odstupněnými opěrnými pilíři. Presbytář je zaklenut křížovou klenbou, na svornících se zachovaly znaky Tuněchodských z Poběžovic. Do sakristie, zaklenuté křížovou žebrovou klenbou, vede kamenný sedlový portálek. Loď je zaklenuta dvěma poli křížové klenby se žebry na příporách s reliéfně zdobenými svorníky. Podvěží je zaklenuto valeně. Vnitřní zařízení je vesměs novogotické s plastikami od Antonína Suchardy (1843-1911). Pozoruhodná je renesanční cínová křtitelnice s ornamentálními a figurálními reliéfy z r. 1611. Na vnější stěně kostela je zazděn kamenný figurální náhrobník z r. 1612. Varhany pro kostel postavil r. 1883 Jan Mácal (1838-1916), rodák ze Seče, který je r. 1900 také opravoval.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 4 Academia 1982), 15.7. 2021

historie

Kostel v Tuněchodech, zasvěcený sv. Janu Křtiteli, je doložen již v polovině 14. stol a v polovině 15. stol. prošel gotickou přestavbou. Upravován barokně byl r. 1690, což se týkalo zejména hlavního průčelí, a restaurován r. 1883 arch. Františkem Schmoranzem. V interiéru jsou zachovány původní gotické klenby z 15. stol. Kostel Stětí sv. Jana Křtitele je nyní filiální ve farnosti Mikulovice u Pardubic a bohoslužby se v něm konají jen příležitostně. Od r. 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 15.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Tuněchody

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14633
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama