Jednolodní kostel s hvězdicovitým, šestiúhelným půdorysem z roku 1349. Kolem se nachází hřbitov, kde je pohřbeno mnoho slavných osobností (Jan Nepomuk Filcík, Mořic Pícha aj.). Roku 1721 přestavěn J. B. Santinim.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Hřbitovní kaple svatého Martina v místní části Chrašice je od náměstí se zámkem Chrast vzdálena necelý kilometr a stojí za shlédnutí.
Alena Volná, 12.11. 2010
historie

Kostel svatého Martina stál na hřbitově v Chrastu-Chrašicích prokazatelně již v roce 1349. Dnes je na něm pohřbena celá řada významných osobností – MUDr. Karel Schmoeger, Jan Nepomuk Filcík, František Reinitz, hradečtí biskupové Jan Leopold rytíř Hay, Mořic Pícha a další. Na objednávku královéhradeckého biskupa Adama Vratislava z Mitrovic byl barokně přestavěn v roce 1721 Janem Blažejem Santinim. Santini zde totiž již dříve pracoval na přestavbě děkanského kostela Nejsvětější Trojice na náměstí a novostavbě biskupské rezidence pro hradecké biskupy J. Beckera a J. A. Vratislava z Mitrovic. Kostel je jednolodní, na hvězdicovitém šestiúhelném půdorysu a nese typické znaky Santiniho tvorby. Byl vysvěcen dne 3. srpna 1721.

Alena Volná, 29.11. 2010

Vývoj událostí místa

  • 1349

    Prokazatelná existence kostela sv. Martina.

  • 1721

    Kostel byl na objednávku biskupa Adama Vratislava z Mitrovicpřestavěn Janem Blažejem Santinim.

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 Chrast
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Jahůdka
 kostel sv. Anny
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Březovice
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Zdislav
 Chroustovice
 kostel sv. Jiří
 Košumberk
 pivovar
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Žumberk
 Bořice
 Lukavice
 Vejvanovice
 Ležáky
 Štěnec
 Pěšice
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 Úhřetice
 Ostrov
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Strádov
 restaurace Monaco
 Topol
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Popovec
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 Borůvka
 Domoradice
 Hrádek u Nasavrk
 Bára
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Neulust
 Nasavrky
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 evangelický sbor
 Pivnická rokle
 Boiika
 Radhošť
 Dašice
 Rabštejnek
 Rohozná
 vila Josefa Vosáhla
 Kozojedy
 Kapalice
 Stolany
 smírčí kříž
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Betlém
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Trhová Kamenice
 evangelický kostel
 Nemošice
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Svobodné Hamry
 Zámrsk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitov
 Zámeček
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Jiljí
 Toulovcovy maštale
 Dobříkov
 židovský hřbitov
 krematorium
 kostel Všech svatých
 Trhová Kamenice
 kaple sv. Anny
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Kunhuty
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Pardubice
Základní informace místa
ID místa: 9539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama