Židovský hřbitov v Poběžovicích založen zřejmě koncem 16. stol., dnešní podobu získal po úpravách r. 1929. Za 2. svět. války zdevastován nacisty, následně dále chátral a přišel o většinu náhrobků. Teprve od r. 2006 postupně opravován. Zachováno kolem 50 náhrobků, z nichž nejstarší je z r. 1634.
Hlavní obrázek místa
Poběžovice-židovský hřbitov
© Alexej Kokorev 02/2022
Židovský hřbitov leží v malém hájku severozápadně od města Poběžovice a vede k němu z města přímá zpevněná cesta. Z centra je po ní vzdálen asi 1 km.
Jiří Špaček, 2.8. 2022
historie

Židovský hřbitov v Poběžovicích leží severozápadně od města v hájku mezi poli po pravé straně silnice na Drahotín. Byla k němu vybudována z města zpevněná cesta. Fakt, že dodnes se na poničené hřbitovní ploše nacházejí náhrobky z let třicetileté války, potvrzuje starobylost poběžovické obce a přítomnost židovského živlu přinejmenším již na konci 16. století. A zhruba do téže doby je tedy možno datovat i existenci hřbitova. Na hřbitově se dnes nachází kolem 50 náhrobních kamenů z původních 500. Většina z nich byla bohužel zničena během 2. světové války. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1634 a je situován v zadní části hřbitova. Zajímavý je také mohutný reliéfní náhrobek rabína Joela Ranschburga pocházející z r. 1820. Na pěkně udržovaný hřbitov se vstupuje umělecky kovanou brankou. Péčí o hřbitov se zabývá Občanské sdružení Abraham Poběžovice. Pro početné židovské obyvatelstvo Poběžovic byla postavena mezi lety…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj, Poběžovice

Místa v okolí

 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Starý Herštejn
 Ždánov
 Stará pošta
 Annaburg
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Trhanov
 Výhledy
 Březinka
 Šibeniční vrch
 Bernartice
 akvadukt u Hadrovce
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Walddorf
 Blížejov
 Nahošice
 Kurzova věž
 Kubíčkova skála
 Tuhošť
 kostel sv. Apoleny
 Bukovec
 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 Diana
Kontaktní informace
Občanské sdružení Abraham
http://abrahampobezovice.webnode.cz
osAbraham@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12644
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama