Židovský hřbitov v Poběžovicích založen zřejmě koncem 16. stol., dnešní podobu získal po úpravách r. 1929. Za 2. svět. války zdevastován nacisty, následně dále chátral a přišel o většinu náhrobků. Teprve od r. 2006 postupně opravován. Zachováno kolem 50 náhrobků, z nichž nejstarší je z r. 1634.
Hlavní obrázek místa
Poběžovice-židovský hřbitov
© Alexej Kokorev 02/2022
Židovský hřbitov leží v malém hájku severozápadně od města Poběžovice a vede k němu z města přímá zpevněná cesta. Z centra je po ní vzdálen asi 1 km.
Jiří Špaček, 2.8. 2022
historie

Židovský hřbitov v Poběžovicích leží severozápadně od města v hájku mezi poli po pravé straně silnice na Drahotín. Byla k němu vybudována z města zpevněná cesta. Fakt, že dodnes se na poničené hřbitovní ploše nacházejí náhrobky z let třicetileté války, potvrzuje starobylost poběžovické obce a přítomnost židovského živlu přinejmenším již na konci 16. století. A zhruba do téže doby je tedy možno datovat i existenci hřbitova. Na hřbitově se dnes nachází kolem 50 náhrobních kamenů z původních 500. Většina z nich byla bohužel zničena během 2. světové války. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1634 a je situován v zadní části hřbitova. Zajímavý je také mohutný reliéfní náhrobek rabína Joela Ranschburga pocházející z r. 1820. Na pěkně udržovaný hřbitov se vstupuje umělecky kovanou brankou. Péčí o hřbitov se zabývá Občanské sdružení Abraham Poběžovice. Pro početné židovské obyvatelstvo Poběžovic byla postavena mezi lety…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.8. 2022

Plzeňský kraj, Poběžovice

Místa v okolí

 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Starý Herštejn
 Ždánov
 Stará pošta
 Annaburg
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Trhanov
 Výhledy
 Březinka
 Šibeniční vrch
 Bernartice
 akvadukt u Hadrovce
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Walddorf
 Blížejov
 Nahošice
 Kurzova věž
 Kubíčkova skála
 Tuhošť
 kostel sv. Apoleny
 Bukovec
 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 Diana
Kontaktní informace
Občanské sdružení Abraham
http://abrahampobezovice.webnode.cz
osAbraham@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12644
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama