Zámek nechala po r. 1586 pro svůj případný pobyt postavit Markéta Berková z Dubé jako součást dvora. Později sloužil jako obydlí správce. V r. 1807 vyhořel a již nebyl obnoven. Snížená budova byla následně upravena na chlévy.
Hlavní obrázek místa
Západní část dvora.
Pozůstatky zámku by se měli nacházet v obytné části budovy v pozadí směrem k sýpce.
© Luděk Vláčil 09/2017
Obec Úhřetice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. V jejím centru stojí jediná výraznější stavba, kterou je kaple sv. Václava. Nejvýznamnější pamětihodností a jedinou kulturní památkou obce však je rovinné neopevněné sídliště Cihelna Tuněchody. Dříve Úhřetice měly i zámek. Ten sice nezanikl, ale pozdějšími úpravami zcela ztratil svou historickou hodnotu. Bývalý zámek je ve veřejně nepřístupném areálu.
Luděk Vláčil, 28.9. 2017
historie

První písemná zmínka o vsi Úhřetice, původně Aurzetitz (Auřetice), pochází z roku 1392 (někdy se uvádí 1394), kdy jako příslušenství rychmburského panství patřila Smilovi Františkovi z Rychmburka a Pardubic. Roku 1558 koupila rychmburské panství rodina Berků z Dubé. S tímto panstvím byly Úhřetice spojeny až do roku 1586, kdy je Václav Berka z Dubé postoupil své manželce Markétě, rozené Trčkové z Lípy. Ta na jihovýchodním okraji vsi založila rozsáhlý dvůr, jehož součástí byl i zámek, který si nechala postavit pro svůj případný pobyt v Úhřeticích. Zakladatelku má připomínat erb spojený s erbem jejího manžela Václava Berky na stěně obytné budovy dvora. V roce 1656 prodala její dcera, Anna Eusebie, provdaná Harrachová, ves císaři Ferdinandu III. Roku 1718 získal do vlastnictví Úhřetice rod Kinských. Zámek, sloužící jako obydlí správce dvora, v roce 1807 vyhořel a již nebyl obnoven. Patro budovy bylo sneseno…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI - Východní Čechy, kolektiv autorů, Svoboda 1989,. http://uhretice.webnode.cz/historie/. a další., 28.9. 2017

Půdorys místa

Dvůr č 1. na mapě z roku 1839., Stav v r. 1839. Tmavě červeně vyznačen objekt bývalého zámku. Žlutě jsou vyznačeny dřevěné objekty a růžově zděnné budovy.
© zdroj:http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Úhřetice

Místa v okolí

 Vejvanovice
 Topol
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 Nabočany
 Bořice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Nemošice
 Slepotice
 Medlešice
 kostel sv. Jiljí
 Březovice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Slatiňany
 židovský hřbitov
 Malý akvadukt
 krematorium
 Rosice
 Rosice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Marka
 Kočičí hrádek
 Velký akvadukt
 Kozojedy
 akvadukt na Židově
 restaurace Monaco
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Bára
 Chroustovice
 Pardubice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Lukavice
 požární hláska
 boží muka
 Stolany
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Markéty
 Ráby
 Rabštejnek
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Neulust
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Václava
 Strádov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Holice
 Jahůdka
 Staré Čívice
 Klešice
 Veselá
 Hrádek u Nasavrk
 Staré Čívice
 Blatník
 Mrdice
 kostel sv. Jiří
 Krchleby
 Štěnec
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Chvojenec
 Nasavrky
 Hradce
 Zdislav
 Boiika
 Rozpakov
 Košumberk
 Pěšice
 pivovar
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílý Kůň
 Dolní pec
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vojtěcha
 Borůvka
Základní informace místa
ID místa: 13665
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama