Hrad vznikl zřejmě v 2. pol. 13. stol. k ochraně hranic. Poprvé je zmiňován r. 1355, kdy jej obsadila vojska českého krále Karla IV., jelikož byl základnou lupičů. Loupežníkům sloužil ještě několikrát, proto byl také r. 1497 vratislavským vojskem pobořen a již nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Nedaleko česko-polské hranice se v hornaté krajině mezi Broumovem a Wałbrzychem nachází několik zajímavých, ale u nás nepříliš známých zřícenin strážních hradů. Jedním z těchto hradů je i zamek (v Polsku se takto označují zámky i hrady) Radosno stojící v nadmořské výšce 770 metrů v severozápadní části Suchých hor (Góry Suche) severně pod vrchem Suchawa (928 m n. m.). K hradu se nejlépe dostanete z obce Sokołowsko po žluté turistické značce, která vede dál na nejvyšší vrch Suchých hor Waligóru. V nejvýchodnější části obce při turistické stezce nedaleko okraje území zvaného Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich je parkoviště, kde se dá zaparkovat. Dále už pokračujete po již zmíněné žluté turistické značce asi 1,5 km. Bez velkého převýšení půjdete po naučné stezce, ze které odbočíte u infornační cedule k hradu. Dále již cesta stoupá rychleji a těsně před hradem je poměrně strmá.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.turistika.cz a další, 12.6. 2016
historie

Hrad Radosno byl zřejmě jedním z mnoha hradů vybudovaných v 2. polovině 13. století za svídnicko-javorského knížete Boleslava I. Surového (Bolko I. Surowy) k ochraně jižní hranice Polska. Spolu s hrady Nowy Dwór, Grodno a Rogowiec tvořil obranou linii chránící jižní hranice Polska. Původně měl kamennou věž (bergfrit) o průměru 7,2 metru, kterou obklopovalo dřevěné opevnění. Vchod do věže se nacházel ve výšce 4 metry nad zemí. Později dřevěnou palisádu nahradila kamenná hradba a vzniklo několik zděných budov. Vznikl areál obdélníkového tvaru o rozměrech 17x30 metrů. Naproti bergfritu v severním rohu byla postavena obytná budova a k ní přiléhající bašta o půdorysu 6x6 metrů, která sloužila zároveň i jako brána. Hrad chránil také hradní příkop vytesaný do skály. První zmínka o hradě pochází z roku 1355, kdy jej obsadila vojska českého krále Karla IV., jelikož byl základnou lupičů. Král hrad následně prodal za 3200 kop…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003, http://www.zamki.hm.pl/, http://www.turistika.cz a další, 12.6. 2016

Půdorys místa

půdorys hradu pro 14. století
© podle T. Kastka, R, Mruczka a dalších (in L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 evangelický kostel
 Rogowiec
 kostel sv. Anny
 Nowy Dwór
 Mieroszów
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Laudonova kaple
 benediktinský pivovar
 kostel Panny Marie
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Hampelův sloup
 kostel sv. Václava
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Czarny Bór
 Adršpach
 kostel sv. Markéty
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 Skály
 Skály
 fara
 kostel sv. Barbory
 Umlaufův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 12877
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama