Kostel byl postaven koncem 14. stol. a původně býval součástí rozsáhlého klášterního komplexu benediktinů. Klášter byl r. 1421 vypálen a zbořen chrudimskými přívrženci husitů. Kostel byl několikrát opravován, v l. 1851-1865 byl regotizován. Kolem kostela se rozkládá starý hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel směrem od Práčova
© Roman Řezáč 04/2005
Osada Práčov je částí obce Svídnice. Kostel, který byl součástí klášterního komplexu, stojí mírně stranou obce. V případě Práčova se nedá říct, že by kostel tvořil dominantu obce, jak to obvykle u těchto malých obcí bývá. Dalece viditelná je především blízko něj stojící vysoká vodárenská vyrovnávací věž a hydroelektrárna. Západně od obce Práčov, v v severní části CHKO Železné hory leží přírodní památka Boušovka (chráněná od r. 1950) - mělký rybníček s výskytem růžové formy leknínu bílého.
Roman Řezáč, E. Horáková, 16.10. 2012
popis

Orientovaný jednolodní kostel s hlubokým, pětiboce uzavřeným presbytářem a osmihrannou věží před západním průčelím, s opěrnými pilíři (jižní strana bez přípor přiléhala pravděpodobně k bývalému klášteru), se sakristií na jižní straně presbytáře a předsíní na jižní straně lodi. Presbytář je zaklenut dvěma poli křížové žebrové klenby a úzkými kápěmi závěru klenby, žebra mají profil štíhlého stlačeného hruškovce na kalichových konzolách nesených svazkovými příporami. Na severní straně je sanktuář s vyžlabeným ostěním a trojbokým vimperkem (ozdobným štítem; je často vyplněn kružbou, zdůrazňuje vertikální tendenci gotické architektury). Hrotitá okna presbytáře jsou vysoká, štíhlá, s gotickými kružbami (z doby opravy r. 1865). Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi. Kostelní věž, pův. s cibulovitou bání a dřevěným hořejším patrem, později upravena do dnešní podoby. Vnitřní zařízení většinou ze 17. a 18. stol. Hlavní oltář…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., E. Poche a kolektiv, Academia 1980; Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 11. Politický okres chrudimský (1900), 16.10. 2012

historie

Kostel svatého Jakuba byl postaven ve 14. století jako součást rozsáhlého klášterního komplexu benediktinů, který byl založen r. 1360 Jarošem Lacembokem z Chlumu. Tomu se však stalo osudné husitské období - v roce 1421 byl pobořen chrudimskými přívrženci husitů. Později v 15. století byl kostel obnoven, roku 1675 byla opravena loď kostela a další opravy byly provedeny v letech 1788, 1851 (nápis vložený do vnější fasády) a 1865. Na kostelní zdi, u strany k silnici, je vidět díky opadávající omítce zazděný původní portálek.

Roman Řezáč, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 20.4. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Práčov

Místa v okolí

 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 evangelický sbor
 Žumberk
 požární hláska
 Nasavrky
 restaurace Monaco
 Boiika
 Kočičí hrádek
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Bára
 Rabštejnek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Rohozná
 Stolany
 Ležáky
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 Nabočany
 Chrast
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Rozpakov
 Lipka
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč II
 židovský hřbitov
 boží muka
 Přestavlky
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Svobodné Hamry
 Hrochův Týnec
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Rosice
 Svobodné Hamry
 Seč
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Anny
 Medlešice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Úhřetice
 kostel sv. Štěpána
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 Vildštejn
 Oheb
 Veselý Kopec
 kostel sv. Václava
 Klokočov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 zvonice
 Husův sbor
 vodní nádrž Seč I
 Mrdice
 Bořice
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 Hoješín
 Jahůdka
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Březovice
 radnice
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Betlém
 Maleč
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Václava
 Chroustovice
 Barborka
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Veselá
 Slepotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Kroměšín
 tyrolská zvonice
 Choltice
Základní informace místa
ID místa: 3024
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama