Kostel byl postaven koncem 14. stol. a původně býval součástí rozsáhlého klášterního komplexu benediktinů. Klášter byl r. 1421 vypálen a zbořen chrudimskými přívrženci husitů. Kostel byl několikrát opravován, v l. 1851-1865 byl regotizován. Kolem kostela se rozkládá starý hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel směrem od Práčova
© Roman Řezáč 04/2005
Osada Práčov je částí obce Svídnice. Kostel, který byl součástí klášterního komplexu, stojí mírně stranou obce. V případě Práčova se nedá říct, že by kostel tvořil dominantu obce, jak to obvykle u těchto malých obcí bývá. Dalece viditelná je především blízko něj stojící vysoká vodárenská vyrovnávací věž a hydroelektrárna. Západně od obce Práčov, v v severní části CHKO Železné hory leží přírodní památka Boušovka (chráněná od r. 1950) - mělký rybníček s výskytem růžové formy leknínu bílého.
Roman Řezáč, E. Horáková, 16.10. 2012
popis

Orientovaný jednolodní kostel s hlubokým, pětiboce uzavřeným presbytářem a osmihrannou věží před západním průčelím, s opěrnými pilíři (jižní strana bez přípor přiléhala pravděpodobně k bývalému klášteru), se sakristií na jižní straně presbytáře a předsíní na jižní straně lodi. Presbytář je zaklenut dvěma poli křížové žebrové klenby a úzkými kápěmi závěru klenby, žebra mají profil štíhlého stlačeného hruškovce na kalichových konzolách nesených svazkovými příporami. Na severní straně je sanktuář s vyžlabeným ostěním a trojbokým vimperkem (ozdobným štítem; je často vyplněn kružbou, zdůrazňuje vertikální tendenci gotické architektury). Hrotitá okna presbytáře jsou vysoká, štíhlá, s gotickými kružbami (z doby opravy r. 1865). Loď kostela je zaklenuta valeně s výsečemi. Kostelní věž, pův. s cibulovitou bání a dřevěným hořejším patrem, později upravena do dnešní podoby. Vnitřní zařízení většinou ze 17. a 18. stol. Hlavní oltář…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., E. Poche a kolektiv, Academia 1980; Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 11. Politický okres chrudimský (1900), 16.10. 2012

historie

Kostel svatého Jakuba byl postaven ve 14. století jako součást rozsáhlého klášterního komplexu benediktinů, který byl založen r. 1360 Jarošem Lacembokem z Chlumu. Tomu se však stalo osudné husitské období - v roce 1421 byl pobořen chrudimskými přívrženci husitů. Později v 15. století byl kostel obnoven, roku 1675 byla opravena loď kostela a další opravy byly provedeny v letech 1788, 1851 (nápis vložený do vnější fasády) a 1865. Na kostelní zdi, u strany k silnici, je vidět díky opadávající omítce zazděný původní portálek.

Roman Řezáč, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 20.4. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Práčov

Místa v okolí

 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 evangelický sbor
 Žumberk
 požární hláska
 Nasavrky
 restaurace Monaco
 Boiika
 Kočičí hrádek
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Bára
 Rabštejnek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Rohozná
 Stolany
 Ležáky
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 Nabočany
 Chrast
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Rozpakov
 Lipka
 Zuberský kopec
 vodní nádrž Seč II
 židovský hřbitov
 kříž
 Přestavlky
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Svobodné Hamry
 Hrochův Týnec
 Vejvanovice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Rosice
 Svobodné Hamry
 Seč
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Anny
 Medlešice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Úhřetice
 kostel sv. Štěpána
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 Vildštejn
 Oheb
 Veselý Kopec
 kostel sv. Václava
 Klokočov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 zvonice
 Husův sbor
 vodní nádrž Seč I
 Mrdice
 Bořice
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 Hoješín
 Jahůdka
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Březovice
 radnice
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Betlém
 Maleč
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Václava
 Chroustovice
 Barborka
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Veselá
 Slepotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Kroměšín
 tyrolská zvonice
 Choltice
Základní informace místa
ID místa: 3024
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama