Gotický kostel Božího Těla vznikl kolem r. 1391 z iniciativy Smila Flašky z Pardubic a Rychmburka jako špitální. Restaurován r. 1865 po požáru Fr. Schmoranzem. Nyní užíván jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, bohoslužby se konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
špitální kostel Božího Těla
© TIC Skuteč 06/2014
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Špitální kostel Božího Těla se nachází při nároží ulic Smetanovy a Školní. Nyní slouží jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, ale nedělní bohoslužby se v něm konají jen v období letního času.
31.5. 2021
popis

Gotický kostel Božího Těla vyrostl kolem r. 1391 jako špitální. Je to jednolodní stavba s pětibokým presbytářem, k němuž na severu přiléhá lichoběžníková sakristie. Interiér kostela je zaklenut žebrovými klenbami, sakristie plackami. Triumfální oblouk je hrotitý. Věžička vyrůstá z hřebene střechy a je v ní zavěšen nejstarší skutečský zvon, který byl odlit r. 1460 ve Vysokém Mýtě. Obraz na hlavním oltáři pochází z r. 1740, v 18. stol. vznikly také dva boční oltáře. V presbytáři se nacházejí náhrobníky tří šlechtičen, které zemřely v letech 1593 a 1598. Varhany pro kostel zhotovil r. 1908 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.6. 2021

historie

Gotický špitální kostel Božího Těla byl vystavěn mezi léty 1385-1392 bratry Peškem a Ješkem Lútkovými z Nového Města pražského. Stavbu inicioval Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka. V 16. století byl kostel pozdně goticky rozšířen a dále opravován r. 1812. V r. 1862 vyhořel a byl restaurován r. 1865 Františkem Schmoranzem. K další komplexní restauraci došlo r. 1935. K západnímu průčelí kostela přiléhá budova býv. městského špitálu z r. 1387, jehož stavba byla rovněž iniciována Smilem Flaškou. Původní dřevěná stavba byla r. 1815 nahrazena kamennou. Svému původnímu účelu přestala sloužit po 2. světové válce a objekt byl poté upraven pro muzejní účely. Nyní je v majetku města Skuteč. Kostel, který je filiálním v římskokatolické farnosti při děkanství ve Skutči, je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 2.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Zdislav
 Borůvka
 Košumberk
 pivovar
 Jahůdka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 Ležáky
 kostel sv. Jiří
 Pivnická rokle
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Kapalice
 Rosice
 Rosice
 Betlém
 Pěšice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 křížová cesta
 Žumberk
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Štěnec
 Toulovcovy maštale
 Betlém
 rozhledna Terezka
 Kočičí hrádek
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Přestavlky
 Jarošov
 Domoradice
 Chroustovice
 Popovec
 pomník Jana Husa
 židovský hřbitov
 Čachnov
 Březovice
 Lukavice
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Prokopa
 vodní nádrž Hamry
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Strádov
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Rohozná
 Hrádek u Nasavrk
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrov
 Svobodné Hamry
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 hasičská zbrojnice
 Růžový palouček
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 Vraclav
 kostel sv. Kateřiny
 Bořice
 smírčí kříž
 skanzen Dřevíkov
 restaurace Monaco
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Zkamenělý zámek
 požární hláska
 Vejvanovice
 Zuberský kopec
 Kočičí hrádek
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Chlum
 Možděnice
 Úhřetice
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 14637
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama