Gotický kostel Božího Těla vznikl kolem r. 1391 z iniciativy Smila Flašky z Pardubic a Rychmburka jako špitální. Restaurován r. 1865 po požáru Fr. Schmoranzem. Nyní užíván jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, bohoslužby se konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
špitální kostel Božího Těla
© TIC Skuteč 06/2014
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Špitální kostel Božího Těla se nachází při nároží ulic Smetanovy a Školní. Nyní slouží jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, ale nedělní bohoslužby se v něm konají jen v období letního času.
31.5. 2021
popis

Gotický kostel Božího Těla vyrostl kolem r. 1391 jako špitální. Je to jednolodní stavba s pětibokým presbytářem, k němuž na severu přiléhá lichoběžníková sakristie. Interiér kostela je zaklenut žebrovými klenbami, sakristie plackami. Triumfální oblouk je hrotitý. Věžička vyrůstá z hřebene střechy a je v ní zavěšen nejstarší skutečský zvon, který byl odlit r. 1460 ve Vysokém Mýtě. Obraz na hlavním oltáři pochází z r. 1740, v 18. stol. vznikly také dva boční oltáře. V presbytáři se nacházejí náhrobníky tří šlechtičen, které zemřely v letech 1593 a 1598. Varhany pro kostel zhotovil r. 1908 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.6. 2021

historie

Gotický špitální kostel Božího Těla byl vystavěn mezi léty 1385-1392 bratry Peškem a Ješkem Lútkovými z Nového Města pražského. Stavbu inicioval Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka. V 16. století byl kostel pozdně goticky rozšířen a dále opravován r. 1812. V r. 1862 vyhořel a byl restaurován r. 1865 Františkem Schmoranzem. K další komplexní restauraci došlo r. 1935. K západnímu průčelí kostela přiléhá budova býv. městského špitálu z r. 1387, jehož stavba byla rovněž iniciována Smilem Flaškou. Původní dřevěná stavba byla r. 1815 nahrazena kamennou. Svému původnímu účelu přestala sloužit po 2. světové válce a objekt byl poté upraven pro muzejní účely. Nyní je v majetku města Skuteč. Kostel, který je filiálním v římskokatolické farnosti při děkanství ve Skutči, je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 2.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Zdislav
 Borůvka
 Košumberk
 pivovar
 Jahůdka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 Ležáky
 kostel sv. Jiří
 Pivnická rokle
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Kapalice
 Rosice
 Rosice
 Betlém
 Pěšice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 křížová cesta
 Žumberk
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Štěnec
 Toulovcovy maštale
 Betlém
 rozhledna Terezka
 Kočičí hrádek
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Přestavlky
 Jarošov
 Domoradice
 Chroustovice
 Popovec
 pomník Jana Husa
 židovský hřbitov
 Čachnov
 Březovice
 Lukavice
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Prokopa
 vodní nádrž Hamry
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Strádov
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Rohozná
 Hrádek u Nasavrk
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrov
 Svobodné Hamry
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 hasičská zbrojnice
 Růžový palouček
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 Vraclav
 kostel sv. Kateřiny
 Bořice
 smírčí kříž
 skanzen Dřevíkov
 restaurace Monaco
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Zkamenělý zámek
 požární hláska
 Vejvanovice
 Trhová Kamenice
 Kočičí hrádek
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Chlum
 Možděnice
 Úhřetice
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 14637
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama