Gotický kostel Božího Těla vznikl kolem r. 1391 z iniciativy Smila Flašky z Pardubic a Rychmburka jako špitální. Restaurován r. 1865 po požáru Fr. Schmoranzem. Nyní užíván jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, bohoslužby se konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
špitální kostel Božího Těla
© TIC Skuteč 06/2014
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Špitální kostel Božího Těla se nachází při nároží ulic Smetanovy a Školní. Nyní slouží jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, ale nedělní bohoslužby se v něm konají jen v období letního času.
31.5. 2021
popis

Gotický kostel Božího Těla vyrostl kolem r. 1391 jako špitální. Je to jednolodní stavba s pětibokým presbytářem, k němuž na severu přiléhá lichoběžníková sakristie. Interiér kostela je zaklenut žebrovými klenbami, sakristie plackami. Triumfální oblouk je hrotitý. Věžička vyrůstá z hřebene střechy a je v ní zavěšen nejstarší skutečský zvon, který byl odlit r. 1460 ve Vysokém Mýtě. Obraz na hlavním oltáři pochází z r. 1740, v 18. stol. vznikly také dva boční oltáře. V presbytáři se nacházejí náhrobníky tří šlechtičen, které zemřely v letech 1593 a 1598. Varhany pro kostel zhotovil r. 1908 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.6. 2021

historie

Gotický špitální kostel Božího Těla byl vystavěn mezi léty 1385-1392 bratry Peškem a Ješkem Lútkovými z Nového Města pražského. Stavbu inicioval Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka. V 16. století byl kostel pozdně goticky rozšířen a dále opravován r. 1812. V r. 1862 vyhořel a byl restaurován r. 1865 Františkem Schmoranzem. K další komplexní restauraci došlo r. 1935. K západnímu průčelí kostela přiléhá budova býv. městského špitálu z r. 1387, jehož stavba byla rovněž iniciována Smilem Flaškou. Původní dřevěná stavba byla r. 1815 nahrazena kamennou. Svému původnímu účelu přestala sloužit po 2. světové válce a objekt byl poté upraven pro muzejní účely. Nyní je v majetku města Skuteč. Kostel, který je filiálním v římskokatolické farnosti při děkanství ve Skutči, je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 2.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Zdislav
 Borůvka
 Košumberk
 pivovar
 Jahůdka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 Ležáky
 kostel sv. Jiří
 Pivnická rokle
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Kapalice
 Rosice
 Rosice
 Betlém
 Pěšice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 křížová cesta
 Žumberk
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Štěnec
 Toulovcovy maštale
 Betlém
 rozhledna Terezka
 Kočičí hrádek
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Přestavlky
 Jarošov
 Domoradice
 Chroustovice
 Popovec
 pomník Jana Husa
 židovský hřbitov
 Čachnov
 Březovice
 Lukavice
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Prokopa
 vodní nádrž Hamry
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Strádov
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Rohozná
 Hrádek u Nasavrk
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrov
 Svobodné Hamry
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 hasičská zbrojnice
 Růžový palouček
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 Vraclav
 kostel sv. Kateřiny
 Bořice
 smírčí kříž
 skanzen Dřevíkov
 restaurace Monaco
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Zkamenělý zámek
 požární hláska
 Vejvanovice
 Trhová Kamenice
 Kočičí hrádek
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Chlum
 Možděnice
 Úhřetice
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 14637
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama