Gotický kostel Božího Těla vznikl kolem r. 1391 z iniciativy Smila Flašky z Pardubic a Rychmburka jako špitální. Restaurován r. 1865 po požáru Fr. Schmoranzem. Nyní užíván jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, bohoslužby se konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
špitální kostel Božího Těla
© TIC Skuteč 06/2014
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Špitální kostel Božího Těla se nachází při nároží ulic Smetanovy a Školní. Nyní slouží jako filiální ve farnosti při děkanství Skuteč, ale nedělní bohoslužby se v něm konají jen v období letního času.
31.5. 2021
popis

Gotický kostel Božího Těla vyrostl kolem r. 1391 jako špitální. Je to jednolodní stavba s pětibokým presbytářem, k němuž na severu přiléhá lichoběžníková sakristie. Interiér kostela je zaklenut žebrovými klenbami, sakristie plackami. Triumfální oblouk je hrotitý. Věžička vyrůstá z hřebene střechy a je v ní zavěšen nejstarší skutečský zvon, který byl odlit r. 1460 ve Vysokém Mýtě. Obraz na hlavním oltáři pochází z r. 1740, v 18. stol. vznikly také dva boční oltáře. V presbytáři se nacházejí náhrobníky tří šlechtičen, které zemřely v letech 1593 a 1598. Varhany pro kostel zhotovil r. 1908 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.6. 2021

historie

Gotický špitální kostel Božího Těla byl vystavěn mezi léty 1385-1392 bratry Peškem a Ješkem Lútkovými z Nového Města pražského. Stavbu inicioval Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka. V 16. století byl kostel pozdně goticky rozšířen a dále opravován r. 1812. V r. 1862 vyhořel a byl restaurován r. 1865 Františkem Schmoranzem. K další komplexní restauraci došlo r. 1935. K západnímu průčelí kostela přiléhá budova býv. městského špitálu z r. 1387, jehož stavba byla rovněž iniciována Smilem Flaškou. Původní dřevěná stavba byla r. 1815 nahrazena kamennou. Svému původnímu účelu přestala sloužit po 2. světové válce a objekt byl poté upraven pro muzejní účely. Nyní je v majetku města Skuteč. Kostel, který je filiálním v římskokatolické farnosti při děkanství ve Skutči, je od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 2.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14637
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama