Pravoslavný chrám byl postaven v l. 1900–1901 s požehnáním petrohradského metropolity Palladiuse. Dne 3.9.1901 slavnostně vysvěcen. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. a poté chátral. Od r. 1996 je znovu v majetku pravoslavné církve. Dne 5.4.1997 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Malebný pravoslavný farní chrám (správný český výraz pro kostel východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Michaela archanděla naleznete nedaleko česko-polské hranice jihovýchodně od obce Sokolowsko. Nejlépe se k němu dostanete z ulice Parkowa nebo Unislawska. Chrám je zpřístupněn veřejnosti a klíče jsou umístěny v nedaleké domě sv. Alžběty v ulici Parkowa č. p. 4. K dalším zajímavým stavbám Sokolowska patří například ruiny bývalého sanatoria Grunwald nebo zříceniny zámečku Friedenstein a hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 12.7. 2016
historie

Chrám byl postaven v letech 1900–1901 s požehnáním metropolity Petrohradu Palladiuse díky úsilí Bratrstva sv. Vladimíra (Bractwo św. Włodzimierza) nedaleko sanatoria Grunwald v Sokolowsku, které hojně navštěvovali věřící pravoslavného vyznání. Dne 3. září 1901 jej slavnostně vysvětil kaplan ruské ambasády v Berlíně presbyter Aleksy von Maltzow. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. Po druhé světové válce byl opuštěn a chátral. V r. 1984 byl zapsán na seznam kulturních památek. Určitou dobu byl používán jako márnice. V letech 1980-1996 byl soukromým majetkem. Díky úsilí ortodoxní farnosti sv. Cyrila a Metoděje ve Vratislavi (Wroclaw) byl chrám zakoupen a zrekonstruován do původního stavu. Dne 5. dubna 1997 byl chrám znovu vysvěcen. V r. 1999 zde vznikl ateliér a galerie ikon ikonopisce Michaela Boguckého. Dne 10. listopadu 2001 oslavil chrám výročí svého posvěcení. V r. 2008 byla poničena střecha chrámu, když na ni při…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.powiat.walbrzych.pl, http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl a další, 15.6. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kříž nad Pěkovem
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Czarny Bór
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
 Samaritánka
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12883
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama