Pravoslavný chrám byl postaven v l. 1900–1901 s požehnáním petrohradského metropolity Palladiuse. Dne 3.9.1901 slavnostně vysvěcen. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. a poté chátral. Od r. 1996 je znovu v majetku pravoslavné církve. Dne 5.4.1997 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Malebný pravoslavný farní chrám (správný český výraz pro kostel východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Michaela archanděla naleznete nedaleko česko-polské hranice jihovýchodně od obce Sokolowsko. Nejlépe se k němu dostanete z ulice Parkowa nebo Unislawska. Chrám je zpřístupněn veřejnosti a klíče jsou umístěny v nedaleké domě sv. Alžběty v ulici Parkowa č. p. 4. K dalším zajímavým stavbám Sokolowska patří například ruiny bývalého sanatoria Grunwald nebo zříceniny zámečku Friedenstein a hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 12.7. 2016
historie

Chrám byl postaven v letech 1900–1901 s požehnáním metropolity Petrohradu Palladiuse díky úsilí Bratrstva sv. Vladimíra (Bractwo św. Włodzimierza) nedaleko sanatoria Grunwald v Sokolowsku, které hojně navštěvovali věřící pravoslavného vyznání. Dne 3. září 1901 jej slavnostně vysvětil kaplan ruské ambasády v Berlíně presbyter Aleksy von Maltzow. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. Po druhé světové válce byl opuštěn a chátral. V r. 1984 byl zapsán na seznam kulturních památek. Určitou dobu byl používán jako márnice. V letech 1980-1996 byl soukromým majetkem. Díky úsilí ortodoxní farnosti sv. Cyrila a Metoděje ve Vratislavi (Wroclaw) byl chrám zakoupen a zrekonstruován do původního stavu. Dne 5. dubna 1997 byl chrám znovu vysvěcen. V r. 1999 zde vznikl ateliér a galerie ikon ikonopisce Michaela Boguckého. Dne 10. listopadu 2001 oslavil chrám výročí svého posvěcení. V r. 2008 byla poničena střecha chrámu, když na ni při…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.powiat.walbrzych.pl, http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl a další, 15.6. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kříž nad Pěkovem
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Czarny Bór
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
 Samaritánka
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12883
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama