pravoslavný chrám sv. Michaela archanděla

cerkiew św. Michała Archanioła, Sokołowsko
Pravoslavný chrám byl postaven v l. 1900–1901 s požehnáním petrohradského metropolity Palladiuse. Dne 3.9.1901 slavnostně vysvěcen. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. a poté chátral. Od r. 1996 je znovu v majetku pravoslavné církve. Dne 5.4.1997 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Malebný pravoslavný farní chrám (správný český výraz pro kostel východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] církve) sv. Michaela archanděla naleznete nedaleko česko-polské hranice jihovýchodně od obce Sokolowsko. Nejlépe se k němu dostanete z ulice Parkowa nebo Unislawska. Chrám je zpřístupněn veřejnosti a klíče jsou umístěny v nedaleké domě sv. Alžběty v ulici Parkowa č. p. 4. K dalším zajímavým stavbám Sokolowska patří například ruiny bývalého sanatoria Grunwald nebo zříceniny zámečku Friedenstein a hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 12.7. 2016
historie

Chrám byl postaven v letech 1900–1901 s požehnáním metropolity Petrohradu Palladiuse díky úsilí Bratrstva sv. Vladimíra (Bractwo św. Włodzimierza) nedaleko sanatoria Grunwald v Sokolowsku, které hojně navštěvovali věřící pravoslavného vyznání. Dne 3. září 1901 jej slavnostně vysvětil kaplan ruské ambasády v Berlíně presbyter Aleksy von Maltzow. Věřícím sloužil do konce 30. let 20. stol. Po druhé světové válce byl opuštěn a chátral. V r. 1984 byl zapsán na seznam kulturních památek. Určitou dobu byl používán jako márnice. V letech 1980-1996 byl soukromým majetkem. Díky úsilí ortodoxní farnosti sv. Cyrila a Metoděje ve Vratislavi (Wroclaw) byl chrám zakoupen a zrekonstruován do původního stavu. Dne 5. dubna 1997 byl chrám znovu vysvěcen. V r. 1999 zde vznikl ateliér a galerie ikon ikonopisce Michaela Boguckého. Dne 10. listopadu 2001 oslavil chrám výročí svého posvěcení. V r. 2008 byla poničena střecha chrámu, když na ni při…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.powiat.walbrzych.pl, http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl a další, 15.6. 2016

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 stará radnice
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Czarny Bór
 Belver
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
 Samaritánka
 Čáp
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12883
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama