Lokalita byla osídlena lidem kultury lengyelské již v pravěku. Ve starší době železné se zde usadili nositelé slezskoplatěnické kultury, kteří zesílili původní opevnění. Po násilném zániku bylo hradiště využíváno v době laténské a poté ještě v období raného středověku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Nedaleko vesnice Topol, místní části okresního města Chrudim, se nachází jedno z nejstarších výšinných hrazených sídlišť lengyelské kultury na území Čech. K lokalitě se nejlépe dostanete ze severního okraje vesnice, od hřbitova, kde se dá zaparkovat. Dále budete pokračovat asi 300 m po polní cestě jdoucí severozápadním směrem až k rozcestí, kde je informační tabule upozorňující na hradiště. Další sídliště lengyelské kultury a slezskoplatěnické kultury se nacházelo v poloze Chrudim – Pumberka. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 10.1. 2018
popis

Z temene návrší, při jeho severovýchodním okraji, vystupuje severním směrem polokruhovitá plošina ze tří stran vymezená strmými svahy. Šíje spojující návrší s vlastním hradištěm, s plochou přesahující 1 ha, byla v jihovýchodní části přehrazena ještě dnes zřetelným obloukovitým příkopem a valem. Dodnes viditelné pozůstatky opevnění náležejí hradišti slezskoplatěnické kultury. Západní polovina hradiště byla zničena při těžbě štěrkopísku a jižní část je narušena orbou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/109748/E_ArchaeologicaClassica_30-1985-1_5.pdf?sequ a další, 10.1. 2018

historie

Nejstarší známé osídlení ostrožny nad řekou Chrudimkou, zvané "Na Hradě", se datuje do období pozdní fáze mladší doby kamenné, přibližně v letech 4400–4200 př.n.l., kdy byla osídlena lidem kultury lengyelské. Jednalo se o jedno z nejstarších výšinných hrazených sídlišť této kultury na území Čech. V té době bylo hradiště chráněno valovým náspem a v pozdější fázi dřevěnou palisádou s vnitřní plochou zastavěnou dlouhými dřevěnými domy. Ve starší době železné HD1-2, někdy v letech 750-560 př.n.l., se zde usadili nositelé slezskoplatěnické kultury, kteří vybudovali nové hradiště opevněné mohutným valem s vnitřní dřevěnou konstrukcí. Na vnější straně se nacházel široký příkop. Při archeologickém průzkumu bylo potvrzeno, že slezskoplatěnické hradiště zaniklo náhle a zřejmě násilně, v důsledku požáru při vojenském střetu. Díky tomu, se zde zachovaly zcela unikátní terénní situace, jak uvnitř areálu, tak v prostoru zbytků fortifikace.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005,www.maschrudimsko.cz/download.aspx?id=5766 a další, 10.1. 2018

Půdorys místa


© zdroj:https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/109748/E_ArchaeologicaClassica_30-1985-1_5.pdf?seq
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Topol

Místa v okolí

 Úhřetice
 Vejvanovice
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Jiří
 Nabočany
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Hrochův Týnec
 zvonice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Marka
 Nemošice
 Kozojedy
 Kočičí hrádek
 Bořice
 židovský hřbitov
 Bára
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 Přestavlky
 kříž
 požární hláska
 Stolany
 kaple sv. Anny
 Lukavice
 městské opevnění
 Zelená brána
 Rabštejnek
 Dašice
 automatické mlýny
 vila Josefa Vosáhla
 Pardubice
 akvadukt na Židově
 Malý akvadukt
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Víta
 Rosice
 Březovice
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Strádov
 Klešice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Ráby
 Veselá
 kostel sv. Anny
 Mrdice
 Chroustovice
 Staré Čívice
 Hrádek u Nasavrk
 židovský hřbitov
 Staré Čívice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Ráby
 Kunětická Hora
 evangelický sbor
 Husův sbor
 kaple sv. Jiří
 Rozpakov
 Blatník
 Krchleby
 Nasavrky
 Boiika
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 Neulust
 evangelický kostel
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Ležáky
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Lepějovice
 kostel sv. Víta
 radnice
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 vodní nádrž Seč II
 Hradce
 Bohdanečský rybník
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 kostel sv. Václava
 Oheb
 městské opevnění
 Panský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 13661
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama