Lokalita byla osídlena lidem kultury lengyelské již v pravěku. Ve starší době železné se zde usadili nositelé slezskoplatěnické kultury, kteří zesílili původní opevnění. Po násilném zániku bylo hradiště využíváno v době laténské a poté ještě v období raného středověku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Nedaleko vesnice Topol, místní části okresního města Chrudim, se nachází jedno z nejstarších výšinných hrazených sídlišť lengyelské kultury na území Čech. K lokalitě se nejlépe dostanete ze severního okraje vesnice, od hřbitova, kde se dá zaparkovat. Dále budete pokračovat asi 300 m po polní cestě jdoucí severozápadním směrem až k rozcestí, kde je informační tabule upozorňující na hradiště. Další sídliště lengyelské kultury a slezskoplatěnické kultury se nacházelo v poloze Chrudim – Pumberka. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 10.1. 2018
popis

Z temene návrší, při jeho severovýchodním okraji, vystupuje severním směrem polokruhovitá plošina ze tří stran vymezená strmými svahy. Šíje spojující návrší s vlastním hradištěm, s plochou přesahující 1 ha, byla v jihovýchodní části přehrazena ještě dnes zřetelným obloukovitým příkopem a valem. Dodnes viditelné pozůstatky opevnění náležejí hradišti slezskoplatěnické kultury. Západní polovina hradiště byla zničena při těžbě štěrkopísku a jižní část je narušena orbou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/109748/E_ArchaeologicaClassica_30-1985-1_5.pdf?sequ a další, 10.1. 2018

historie

Nejstarší známé osídlení ostrožny nad řekou Chrudimkou, zvané "Na Hradě", se datuje do období pozdní fáze mladší doby kamenné, přibližně v letech 4400–4200 př.n.l., kdy byla osídlena lidem kultury lengyelské. Jednalo se o jedno z nejstarších výšinných hrazených sídlišť této kultury na území Čech. V té době bylo hradiště chráněno valovým náspem a v pozdější fázi dřevěnou palisádou s vnitřní plochou zastavěnou dlouhými dřevěnými domy. Ve starší době železné HD1-2, někdy v letech 750-560 př.n.l., se zde usadili nositelé slezskoplatěnické kultury, kteří vybudovali nové hradiště opevněné mohutným valem s vnitřní dřevěnou konstrukcí. Na vnější straně se nacházel široký příkop. Při archeologickém průzkumu bylo potvrzeno, že slezskoplatěnické hradiště zaniklo náhle a zřejmě násilně, v důsledku požáru při vojenském střetu. Díky tomu, se zde zachovaly zcela unikátní terénní situace, jak uvnitř areálu, tak v prostoru zbytků fortifikace.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005,www.maschrudimsko.cz/download.aspx?id=5766 a další, 10.1. 2018

Půdorys místa


© zdroj:https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/109748/E_ArchaeologicaClassica_30-1985-1_5.pdf?seq
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Topol

Místa v okolí

 Úhřetice
 Vejvanovice
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Jiří
 Nabočany
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Hrochův Týnec
 zvonice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Marka
 Nemošice
 Kozojedy
 Kočičí hrádek
 Bořice
 židovský hřbitov
 Bára
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 Přestavlky
 boží muka
 požární hláska
 Stolany
 kaple sv. Anny
 Lukavice
 Zelená brána
 městské opevnění
 Rabštejnek
 Dašice
 automatické mlýny
 vila Josefa Vosáhla
 Pardubice
 akvadukt na Židově
 Malý akvadukt
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Víta
 Rosice
 Březovice
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Strádov
 Klešice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Ráby
 Veselá
 kostel sv. Anny
 Mrdice
 Chroustovice
 Staré Čívice
 Hrádek u Nasavrk
 židovský hřbitov
 Staré Čívice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Ráby
 Kunětická Hora
 evangelický sbor
 Husův sbor
 Rozpakov
 kaple sv. Jiří
 Blatník
 Krchleby
 Nasavrky
 Boiika
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 Neulust
 evangelický kostel
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Ležáky
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Lepějovice
 kostel sv. Víta
 radnice
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 vodní nádrž Seč II
 Hradce
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 kostel sv. Václava
 Oheb
 městské opevnění
 Panský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 13661
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama