Farní kostel prvně zmiňovaný v roce 1350 byl zřejmě postaven v 1. pol. 14. stol. V roce 1724 jej nechal Štěpán Vilém hrabě Kinský barokně přestavět. V letech 1920-1921 byla podle návrhu pardubického architekta B. Dvořáka nákladem Oldřicha Kinského postavena samostatně stojící polozděná zvonice.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Obec Vejvanovice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Nejvýznamnější kulturní památkou obce je původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. stol. se samostatně stojící polodřevěnou zvonicí. U kostela je kamenný kříž. Kostel je přístupný v době konání pravidelných nedělních bohoslužeb. Nedaleko stojí novodobá kaplička z roku 2003, která byla postavena v místě starší zbořené kaple.
Luděk Vláčil, 21.10. 2017
popis

Kostel je zděná, orientovaná, jednolodní stavba s gotickým presbytářem, okrouhlými okny a barokním průčelím s volutami. Presbytář je uzavřen pětibokým závěrem a jedním křížovým polem ze severní sakristie. Na západním průčelí je nika, v níž je umístěna plastika P. Marie. Loď je zaklenuta valenou klenbou. Kruchta je dřevěná na dvojici sloupů. U kostela stojí samostatná polozděná historizující zvonice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, 31.10. 2017

historie

První písemná zmínka o vsi Vejvanovice (původně Ivanovice, Ejvanovice) pochází z roku 1167, kdy zde měl majetek litomyšlský klášter. Zřejmě v 1. polovině 14. století byl ve vsi postaven gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně se zmiňuje již v roce 1350. Po husitských válkách zde byla fara pod obojí a poté evangelická. Po roce 1623 byly Vejvanovice přifařeny k Chrasti. Po roce 1684 nechala Anna Marie, manželka Františka Adama Vratislava z Bubna a Litic, spojit kostel krytou chodbou s nově vybudovaným zámkem. Při kostele byla provozována farní škola, která se poprvé zmiňuje v roce 1720, kdy byla obnovena vejvanovická farnost. V roce 1724 nechal Štěpán Vilém hrabě Kinský postavit faru a barokně přestavět kostel. Z původní gotické stavby zůstal pouze presbytář ze 14. století. V letech 1920-1921 byla nákladem Oldřicha Kinského u kostela postavena samostatně stojící polozděná historizující zvonice podle…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://depositum.cz, https://www.vejvanovice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?e a další, 20.10. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vejvanovice

Místa v okolí

 Vejvanovice
 Úhřetice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Topol
 Bořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 městské opevnění
 Slepotice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Březovice
 Dašice
 kostel sv. Václava
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Slatiňany
 Rosice
 Nemošice
 Medlešice
 Zámeček
 Chroustovice
 zvonice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Chrast
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 Malý akvadukt
 krematorium
 Bára
 kostel sv. Marka
 Kozojedy
 Lukavice
 požární hláska
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Kočičí hrádek
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 kříž
 Pardubice
 Stolany
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Ostrov
 kostel sv. Anny
 Neulust
 Rabštejnek
 Strádov
 evangelický kostel
 Ráby
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Kunětická Hora
 Ráby
 Hrádek u Nasavrk
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Jezbořice
 Štěnec
 Klešice
 Zdislav
 evangelický sbor
 Veselá
 Staré Čívice
 Radhošť
 Staré Čívice
 Mrdice
 Nasavrky
 Košumberk
 Pěšice
 pivovar
 židovský hřbitov
 Blatník
 Popovec
 Ležáky
 Boiika
 Krchleby
 Hradce
 Rozpakov
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Víta
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 Bohdanečský rybník
 vodní nádrž Seč II
Základní informace místa
ID místa: 13663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama