Farní kostel prvně zmiňovaný v roce 1350 byl zřejmě postaven v 1. pol. 14. stol. V roce 1724 jej nechal Štěpán Vilém hrabě Kinský barokně přestavět. V letech 1920-1921 byla podle návrhu pardubického architekta B. Dvořáka nákladem Oldřicha Kinského postavena samostatně stojící polozděná zvonice.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Obec Vejvanovice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Nejvýznamnější kulturní památkou obce je původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. stol. se samostatně stojící polodřevěnou zvonicí. U kostela je kamenný kříž. Kostel je přístupný v době konání pravidelných nedělních bohoslužeb. Nedaleko stojí novodobá kaplička z roku 2003, která byla postavena v místě starší zbořené kaple.
Luděk Vláčil, 21.10. 2017
popis

Kostel je zděná, orientovaná, jednolodní stavba s gotickým presbytářem, okrouhlými okny a barokním průčelím s volutami. Presbytář je uzavřen pětibokým závěrem a jedním křížovým polem ze severní sakristie. Na západním průčelí je nika, v níž je umístěna plastika P. Marie. Loď je zaklenuta valenou klenbou. Kruchta je dřevěná na dvojici sloupů. U kostela stojí samostatná polozděná historizující zvonice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, 31.10. 2017

historie

První písemná zmínka o vsi Vejvanovice (původně Ivanovice, Ejvanovice) pochází z roku 1167, kdy zde měl majetek litomyšlský klášter. Zřejmě v 1. polovině 14. století byl ve vsi postaven gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně se zmiňuje již v roce 1350. Po husitských válkách zde byla fara pod obojí a poté evangelická. Po roce 1623 byly Vejvanovice přifařeny k Chrasti. Po roce 1684 nechala Anna Marie, manželka Františka Adama Vratislava z Bubna a Litic, spojit kostel krytou chodbou s nově vybudovaným zámkem. Při kostele byla provozována farní škola, která se poprvé zmiňuje v roce 1720, kdy byla obnovena vejvanovická farnost. V roce 1724 nechal Štěpán Vilém hrabě Kinský postavit faru a barokně přestavět kostel. Z původní gotické stavby zůstal pouze presbytář ze 14. století. V letech 1920-1921 byla nákladem Oldřicha Kinského u kostela postavena samostatně stojící polozděná historizující zvonice podle…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://depositum.cz, https://www.vejvanovice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?e a další, 20.10. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vejvanovice

Místa v okolí

 Vejvanovice
 Úhřetice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Topol
 Bořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 městské opevnění
 Slepotice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Březovice
 Dašice
 kostel sv. Václava
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Slatiňany
 Rosice
 Nemošice
 Medlešice
 Chroustovice
 zvonice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Chrast
 restaurace Monaco
 židovský hřbitov
 Malý akvadukt
 krematorium
 Bára
 kostel sv. Marka
 Kozojedy
 Lukavice
 požární hláska
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Kočičí hrádek
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 boží muka
 Pardubice
 Stolany
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Ostrov
 Neulust
 Rabštejnek
 Strádov
 Ráby
 Jahůdka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Kunětická Hora
 Ráby
 Hrádek u Nasavrk
 Holice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Jezbořice
 Štěnec
 Klešice
 Zdislav
 Veselá
 Staré Čívice
 Radhošť
 Staré Čívice
 Mrdice
 Nasavrky
 Košumberk
 Pěšice
 pivovar
 židovský hřbitov
 Blatník
 Popovec
 Ležáky
 Boiika
 Krchleby
 Hradce
 Rozpakov
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Víta
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
Základní informace místa
ID místa: 13663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama