Opevněné sídlo – tvrz nebo malý hrad – bylo postaveno podle archeologických nálezů v období přelomu 13. a 14. století. V písemných pramenech nejsou o této stavbě žádné zmínky, patrně šlo o rodové sídlo zemanů ze Ždírce. Opevněno strmými srázy, valy a příkopy, zachován malý zbytek zdi.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu - bývalý palác
© Ondřej Peterka, 01/2013
Místo bývalého hradu (tvrze) je volně přístupné a nachází se v katastrálním území obce Žďár u Staré Paky. Dostanete se k němu od Žďáru buď lesní cestou, nebo delší oklikou. Z Levínské Olešnice je možný přístup přes kopec. Ani v jednom případě se nevyhnete poli, na kterém se v létě pasou krávy.
Ondřej Peterka, 2.1. 2013
popis

Opevněná lokalita – po stavební stránce mezi hradem a tvrzí, hruškovitého tvaru nepřesahující svou velikostí rozlohu 30 m. Východní stranu chrání velmi strmé svahy, šíjový příkop na východě je doplněn na venkovní i vnitřní straně valem. Vnitřní val je značně mohutný. Na místě je patrný jen jeden malý zbytek zdi, vnitřní zástavbu připomíná množství roztroušených kamenů.

E.H. podle Encyklopedie českých tvrzí 3., Jiří Úlovec a kol., Argo 2005, 5.1. 2013

historie

Pravín, Hradiště

Podle archeologických nálezů lze určit existenci sídla do období na přelomu 13. a 14 století. V písemných pramenech nejsou o této stavbě žádné zmínky, patrně šlo o rodové sídlo zemanů ze Ždírce.

E.H. podle Encyklopedie českých tvrzí 3., Jiří Úlovec a kol., Argo 2005, 5.1. 2013

pověsti

Tajná chodba

Říká se, že z Pravína vedla tajná chodba na hrad Levín. Ke vzniku pověsti přispělo přátelství obou rodů. Když na těchto místech dupete, tak duní země.

, 2.1. 2013

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005
Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Ždírec

Místa v okolí

 Žďár
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 Levín
 dub letní
 boží muka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Studenec
 Kumburk
 smírčí kříž
 Stav
 Kundratice
 Bradlec
 Mokřice
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 Pecka
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Dřevěnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 fara
 Horní Branná
 Lomnice nad Popelkou
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Mikuláše
 Košťálov
 Tábor
 Plátenický dům
 Choteč
 Železnice
 Alainova věž
 kostel sv. Jiljí
 Kláštenec
 Železnice
 Podhůří
 Sytový
 Loukov
 Lázně Bělohrad
 Víchová
 Hrádek u Vřesníka
 Kozlov
 Dolní Štěpanice
 Mladkovský hrádek
 Mlázovice
 Valdštejnská lodžie
 Kamenice
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Hrad u Bezníka
 Čeřov
 Konecchlumí
 Čeřovka
 Roprachtice
 Brada
 kostel sv. Jakuba
 Koštofrank
 Kovač
 synagoga
 vodárenská věž
 Žalý
 Valdická brána
 Škodějov
 Semily
 Fořt
 Tuř
 U borovice
 Masarykova vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Roztoky u Semil
 Šluspárk
 Vokšice
 Myší skála
 zvonice
 Miletín
 Purkhybl
 Veliš
 vodní elektrárna
 Jesenný
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 11041
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama