Pamětní síň Václava Jana Tomáška (1774-1850) v jeho rodném skutečském domku připomíná nejvýznamnějšího českého hudebního skladatele a pedagoga předsmetanovského období. V současnosti domek slouží zároveň jako evangelická modlitebna.
Hlavní obrázek místa
Rodný dům V.J.Tomáška ve Skutči
© Jiří Špaček 08/2005
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Rodný domek významného hudebního skladatele a pedagoga Václava Jana Tomáška s jeho pamětní síní se nachází jihovýchodně od náměstí Palackého v Tomáškově ul. 508. Stavba je od r. 1958 kulturní památkou ČR. Kromě pamětní síně připomíná Václava Jana Tomáška od r. 1998 také pomník v Heydukově ulici. Má podobu busty na hranolovém podstavci. Jeho autorem je chrudimský sochař Jaroslav Brož (*1935).
6.5. 2021
historie

Rodný dům hudebního skladatele Václava Jana Tomáška (1774-1850) je stavba barokního předměstského domu z 18. století. Je to hodnotná ukázka domu s dochovanou dispozicí a některými stavebními detaily jako portály, černá kuchyně nebo klenby sklepa. Zděný přízemní dům s roubenou, původně omítanou světnicí má mansardovou střechu s podlomením a kuklou nad štítem. Je situován v městské volné uliční zástavbě. Městské formě odpovídá i hlavní vchod z ulice a další vchod a vjezd do hospodářské části dvora vzadu. Do dvora se vjíždí branou se dvěma zděnými pilíři. V předním dílu je roubená světnice s dvěma okny v průčelí a dvěma do ulice, za ní vstupní síň, přístupná z ulice pravoúhlým pískovcovým portálem s ušima a lištou, který je doplněn obdélným menším nadsvětlíkem. Dveře jsou dvoukřídlé a nad vchodem je kamenná tabulka s nápisem: "Zde se narodil 17. dubna 1774 / Václav Jan Tomášek / slavný…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog a web města), 6.5. 2021

Další texty historie
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14629
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama