Židovský hřbitov založený r. 1642, později rozšířen. V období 2. světové války devastován, od r. 2002 postupně rekonstruován. Nyní obsahuje 162 náhrobků nebo jejich fragmentů, z nichž nejstarší čitelné pocházejí z poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 09/2015
Starobylý mutěnínský židovský hřbitov najdeme asi 800 m jihovýchodně od obce na zapomenutém tichém místě, k němuž nevedou žádné značené turistické trasy. Jedinou přístupovou cestu k němu představuje odbočka při silnici mezi Mutěnínem a vlakovou zastávkou (zhruba 250 m od obce), kde na hřbitov upozorňuje malý dřevěný ukazatel. Vydáte-li se po této cestě, držte se na dalším rozcestí vpravo a nakonec přejděte po polní pěšině podél oplocené pastviny až do malého lesíka na návrší Ovčího kopce, kde se hřbitov ukrývá.
Stanislav Drda, 13.9. 2015

  historie

  Židovský hřbitov u Mutěnína byl založen již v r. 1642. Sloužil k pohřbívání zemřelých zejména z obcí Mutěnín, Ostrov (ves 2 km západně od Mutěnína) a Mostek (zaniklá ves ležící tehdy 5 km západně od Mutěnína). Od r. 1853 hřbitov patřil Mutěnínu, kde židovské obyvatelstvo působilo již od počátku 17. stol. Židovské osídlení zde zaniklo v r. 1938, kdy došlo k obsazení Sudet německou armádou. V

  Stanislav Drda (zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004, www.mutenin.cz a jiné internetové zdroje), 16.9. 2015
  Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Mutěnín

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12476
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 24.9.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

  Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

  Cestování

  Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.


  reklama