Židovský hřbitov založený r. 1642, později rozšířen. V období 2. světové války devastován, od r. 2002 postupně rekonstruován. Nyní obsahuje 162 náhrobků nebo jejich fragmentů, z nichž nejstarší čitelné pocházejí z poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 09/2015
Starobylý mutěnínský židovský hřbitov najdeme asi 800 m jihovýchodně od obce na zapomenutém tichém místě, k němuž nevedou žádné značené turistické trasy. Jedinou přístupovou cestu k němu představuje odbočka při silnici mezi Mutěnínem a vlakovou zastávkou (zhruba 250 m od obce), kde na hřbitov upozorňuje malý dřevěný ukazatel. Vydáte-li se po této cestě, držte se na dalším rozcestí vpravo a nakonec přejděte po polní pěšině podél oplocené pastviny až do malého lesíka na návrší Ovčího kopce, kde se hřbitov ukrývá.
Stanislav Drda, 13.9. 2015
historie

Židovský hřbitov u Mutěnína byl založen již v r. 1642. Sloužil k pohřbívání zemřelých zejména z obcí Mutěnín, Ostrov (ves 2 km západně od Mutěnína) a Mostek (zaniklá ves ležící tehdy 5 km západně od Mutěnína). Od r. 1853 hřbitov patřil Mutěnínu, kde židovské obyvatelstvo působilo již od počátku 17. stol. Židovské osídlení zde zaniklo v r. 1938, kdy došlo k obsazení Sudet německou armádou. V průběhu druhé světové války byl hřbitov devastován nacisty a zůstal pak po dlouhá desetiletí těžce poškozen. V současnosti hřbitov náleží Federaci židovských obcí v ČR, která od r. 2002 prostřednictvím společnosti Matana a. s. zajišťuje jeho postupnou pečlivou rekonstrukci a opravy. Nyní se na zrekonstruovaném hřbitově na ploše 1151 m2 nachází 162 náhrobků či jejich fragmentů s východní orientací. Nejstarší dnes dochované čitelné náhrobky pocházejí z poloviny 18. století, nejmladší pak z 2. pol. 19. stol. Většina z nich…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004, www.mutenin.cz a jiné internetové zdroje), 16.9. 2015

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Mutěnín

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12476
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama