Židovský hřbitov založený r. 1642, později rozšířen. V období 2. světové války devastován, od r. 2002 postupně rekonstruován. Nyní obsahuje 162 náhrobků nebo jejich fragmentů, z nichž nejstarší čitelné pocházejí z poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 09/2015
Starobylý mutěnínský židovský hřbitov najdeme asi 800 m jihovýchodně od obce na zapomenutém tichém místě, k němuž nevedou žádné značené turistické trasy. Jedinou přístupovou cestu k němu představuje odbočka při silnici mezi Mutěnínem a vlakovou zastávkou (zhruba 250 m od obce), kde na hřbitov upozorňuje malý dřevěný ukazatel. Vydáte-li se po této cestě, držte se na dalším rozcestí vpravo a nakonec přejděte po polní pěšině podél oplocené pastviny až do malého lesíka na návrší Ovčího kopce, kde se hřbitov ukrývá.
Stanislav Drda, 13.9. 2015
historie

Židovský hřbitov u Mutěnína byl založen již v r. 1642. Sloužil k pohřbívání zemřelých zejména z obcí Mutěnín, Ostrov (ves 2 km západně od Mutěnína) a Mostek (zaniklá ves ležící tehdy 5 km západně od Mutěnína). Od r. 1853 hřbitov patřil Mutěnínu, kde židovské obyvatelstvo působilo již od počátku 17. stol. Židovské osídlení zde zaniklo v r. 1938, kdy došlo k obsazení Sudet německou armádou. V průběhu druhé světové války byl hřbitov devastován nacisty a zůstal pak po dlouhá desetiletí těžce poškozen. V současnosti hřbitov náleží Federaci židovských obcí v ČR, která od r. 2002 prostřednictvím společnosti Matana a. s. zajišťuje jeho postupnou pečlivou rekonstrukci a opravy. Nyní se na zrekonstruovaném hřbitově na ploše 1151 m2 nachází 162 náhrobků či jejich fragmentů s východní orientací. Nejstarší dnes dochované čitelné náhrobky pocházejí z poloviny 18. století, nejmladší pak z 2. pol. 19. stol. Většina z nich…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004, www.mutenin.cz a jiné internetové zdroje), 16.9. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Mutěnín

Místa v okolí

 Mutěnín
 Hostouň
 židovský hřbitov
 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Tasnovice
 Starý Herštejn
 Dianin Dvůr
 Walddorf
 Březinka
 Bernartice
 Ždánov
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Apoleny
 Stráž
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 Výhledy
 Trhanov
 Diana
 židovský hřbitov
 Šibeniční vrch
 akvadukt u Hadrovce
 Milíře u Rozvadova
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Prostiboř
 židovský hřbitov
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 12476
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama