Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, nyní slouží jako zimoviště kriticky ohroženého vrápence malého a dalších letounů.
Hlavní obrázek místa
Soudkova štola
vedlejší chodba
© Roman Zikmund, 11/2010
Štola se nachází asi 500 metrů východně od obce Boňkov. Do štoly vedou dva vchody, opatřené mřížovými dveřmi, které by měly být pravděpodobně uzamčené. Při naší návštěvě byly vchody odemčené a poškozené (pravděpodobně dílo vandalů). Jelikož je štola významným zimovištěm kriticky ohroženého vrápence malého a několika druhů netopýrů, měl by se případný návštěvník štoly chovat velmi opatrně a ohleduplně. Informační tabule před vchodem do štoly informuje, že: Je zakázáno rušení netopýrů na zimovištích! Netopýrům vadí především manipulace se zimujícími jedinci, změny teplotního režimu, nadměrné osvětlení a hluk spojený se zvýšeným pohybem lidí a rozděláváním ohňů. Ve štole také hrozí nebezpečí úrazu pádem!
Roman Zikmund , 1.12. 2010
popis

Štola je významné zimoviště vrápence malého a dalších letounů, např. netopýra velkého, netopýra brvitého, netopýra řasnatého, netopýra vodního, netopýra severního, netopýra ušatého a netopýra černého. Ojediněle byl v minulosti nalezen i netopýr velkouchý.

Roman Zikmund , 30.11. 2010

historie

Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice, pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, kdy zažívalo toto báňské odvětví v regionu největší rozmach.

Roman Zikmund , 30.11. 2010

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boňkov

Místa v okolí

 Puchart
 Lom Olšovec
 Kunzov
 zvonice
 Partutovice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Hranice
 radnice
 Ferdinandův tunel
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 městské hradby
 hradiště Obírka
 Rybáře
 kostel sv. Jiří
 železniční viadukt
 Svrčov
 lázně
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 Ústí
 Helfštýn
 Špičky
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Spálov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 katovna
 Wesselsky mlýn
 městské hradby
 Odry
 zvonice
 Skalička
 kostel sv. Anny
 Skalička
 Švédská skála
 Malhotice
 mlýnský náhon
 Malhotice
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Velká Střelná
 kaple sv. Anny
 Olšová
 Oprostovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Bores
 Veselíčko
 Velká Střelná
 Kelč
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 Pavlovice u Přerova
 větrný mlýn
 Pavlovice u Přerova
 Prosenice
Základní informace místa
ID místa: 9584
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama