Zoo vznikla v l. 1945-46 rozšířením původního zookoutku, který byl součástí městského Vlastivědného muzea, založeného v pův. soukr. parku u zámku R. Neumanna. R. 1946 byla otevřena malá zoo, která se postupně rozrostla na dnešních 65 ha, specializuje se na africkou faunu. R. 1989 otevřeno Safari.
Hlavní obrázek místa
© Radovan Smokoň 06/2005
Zoologická zahrada je rozdělena do dvou částí. Najdete zde nejen klasickou zoologickou zahradu, ale i část provozovanou v létě jako safari, kterou Vás proveze autobus. Zahrada se rozkládá na ploše 62,5 ha z čehož vlastní expozice se nachází na 49 ha. Najdete zde přes 350 živočišných druhů.
1.1. 2005
historie

Historie Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem

Dnešní zoologická zahrada se rozrostla z malého zookoutku, který byl součástí městského Vlastivědného muzea, založeného r. 1945 v původně soukromém parku u letohrádku továrníka Richarda Neumanna, znárodněného r. 1945. Součástí zvěřince byly klece se zvířaty z oblasti Evropy. Zoologická zahrada byla oficiálně otevřená 9.5.1946 na ploše 6,5 ha. Zoo byla postupně budována, významná byla adaptace pův. palmového skleníku na Tropický pavilon s opicemi, ptáky a prvním lvem této zoo. V 50. a 60. letech vznikaly v zoo velké pavilony a celková plocha se zvětšila na 28 ha. Přibyla řada zejm. exotických zvířat a výrazně se zvýšila návštěvnost zoo. Mezníkem v historii zoo se stalo 8 expedic, které byly zoo zorganizovány a vykonány v 70. letech 20. stol. do různých částí Afriky. Expedice výrazně obohatily fond zahrady, bylo dovezeno cca 2 000 zvířat. Zásluhou Ing. Josefa Vágnera, CSc., ředitele zoo, se zahrada začala…  číst dále

http://www.zoodvurkralove.cz, 30.10. 2011

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dvůr Králové nad Labem

Místa v okolí

 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 židovský hřbitov
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bergerův dvůr
 Les Království
 Zátluky
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Betlém u Kuksu
 Velehrádek
 Bílé Poličany
 Kuks
 Šluspárk
 Dubenec
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Velichovky
 Miletín
 zvonice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Nové Zámky
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Hořenice
 Hrad u Bezníka
 Vražba
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Habřina
 Wenkeův dům
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 městský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 morový sloup
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Hrádek u Vřesníka
 Jeřice
 Chvalkovice
 Rodov
 Hankův rodný dům
 Hořice
 kostel sv. Prokopa
 Hořice
 Hořice
 Vlčice
 Hořiněves
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 pevnost Josefov
 Sviništany
 Holohlavy
 Zvole
 mariánský sloup
 Pecka
 Šibeník
 Starý Rokytník
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 evangelický kostel
 Arnultovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 fara
 Bašnice
 Stračov
 Stračov
Kontaktní informace
ZOO Dvůr Králové
544 01 Dvůr Králové n. L.
Tel: + 420 499 329 515
http://www.zoodk.cz/
zoo.dk@zoodk.cz
Základní informace místa
ID místa: 2769
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama