Zoo vznikla v l. 1945-46 rozšířením původního zookoutku, který byl součástí městského Vlastivědného muzea, založeného v pův. soukr. parku u zámku R. Neumanna. R. 1946 byla otevřena malá zoo, která se postupně rozrostla na dnešních 65 ha, specializuje se na africkou faunu. R. 1989 otevřeno Safari.
Hlavní obrázek místa
© Radovan Smokoň 06/2005
Zoologická zahrada je rozdělena do dvou částí. Najdete zde nejen klasickou zoologickou zahradu, ale i část provozovanou v létě jako safari, kterou Vás proveze autobus. Zahrada se rozkládá na ploše 62,5 ha z čehož vlastní expozice se nachází na 49 ha. Najdete zde přes 350 živočišných druhů.
1.1. 2005
historie

Historie Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem

Dnešní zoologická zahrada se rozrostla z malého zookoutku, který byl součástí městského Vlastivědného muzea, založeného r. 1945 v původně soukromém parku u letohrádku továrníka Richarda Neumanna, znárodněného r. 1945. Součástí zvěřince byly klece se zvířaty z oblasti Evropy. Zoologická zahrada byla oficiálně otevřená 9.5.1946 na ploše 6,5 ha. Zoo byla postupně budována, významná byla adaptace pův. palmového skleníku na Tropický pavilon s opicemi, ptáky a prvním lvem této zoo. V 50. a 60. letech vznikaly v zoo velké pavilony a celková plocha se zvětšila na 28 ha. Přibyla řada zejm. exotických zvířat a výrazně se zvýšila návštěvnost zoo. Mezníkem v historii zoo se stalo 8 expedic, které byly zoo zorganizovány a vykonány v 70. letech 20. stol. do různých částí Afriky. Expedice výrazně obohatily fond zahrady, bylo dovezeno cca 2 000 zvířat. Zásluhou Ing. Josefa Vágnera, CSc., ředitele zoo, se zahrada začala…  číst dále

http://www.zoodvurkralove.cz, 30.10. 2011

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dvůr Králové nad Labem

Místa v okolí

 Dvůr Králové
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 židovský hřbitov
 nová radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Bergerův dvůr
 Zátluky
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Betlém u Kuksu
 Velehrádek
 Bílé Poličany
 Kuks
 Dubenec
 Šluspárk
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 zvonice
 Velichovky
 Miletín
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Nové Zámky
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Hořenice
 Hrad u Bezníka
 Vražba
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Habřina
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Jiljí
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Hrádek u Vřesníka
 Jeřice
 Rodov
 Chvalkovice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Vlčice
 Hořiněves
 kostel sv. Vojtěcha
 Sviništany
 radnice
 pevnost Josefov
 Holohlavy
 Zvole
 mariánský sloup
 Pecka
 Šibeník
 Starý Rokytník
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 evangelický kostel
 Arnultovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 fara
 Bašnice
 Stračov
 Stračov
Kontaktní informace
ZOO Dvůr Králové
544 01 Dvůr Králové n. L.
Tel: + 420 499 329 515
http://www.zoodk.cz/
zoo.dk@zoodk.cz
Základní informace místa
ID místa: 2769
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama