Jednoduchý barokní kostelík o samotě na místě zaniklé vsi Janovice postaven v letech 1741-1746 v sousedství hřbitova. Stavebníkem kníže Štěpán Vilém Kinský. Zchátralá stavba opravena z dotací a brigádníky v letech 2011-2015. Chráněná kulturní památka od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel Doly, Janovičky
© Spolek Janovičky 03/2018
Kostelík Zvěstování Panně Marii s malým hřbitůvkem stojí o samotě ve stráni nad soutokem říček Novohradky a Krounky. Údolím sem vede vedlejší silnice z města Luže do místních částí Rabouň a Doly. Údolím prochází i červená turistická značka spojující zříceninu Košumberka podél toku Krounky s hradem Rychmburk.
16.8. 2021
popis

Kostel Zvěstování Panně Marii stojí o samotě v sousedství nevelkého hřbitůvku v místech zaniklé středověké vsi Janovice nad soutokem Krounky a Novohradky. Je to jednoduchá barokní stavba o jedné podélné ose. Je jednolodní, s pravoúhlým kněžištěm a sakristií za kněžištěm v ose stavby. Zdivo je smíšené, převládá opuka doplněná cihlami a místy i pískovcovými kvádry ze zbořeného románského kostela, který stával na hřbitově. Z původního interiéru kostela se dosud zachovalo nevýrazné torzo hlavního oltáře a část románské křtitelnice. Výstup do krovu je umožněn pomocným schodištěm v levé části nároží lodi při hlavním vstupu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.8. 2021

historie

Malebným údolím pod hradem Košumberkem protéká říčka Novohradka. V místě, kde se do ní zleva vlévá říčka Krounka, stávala ve středověku ves Janovice. Ta je jmenována r. 1349 s farním kostelem Zvěstování Panně Marii, a to ve výčtu farností, které přecházely do nově zřízeného litomyšlského biskupství. Ves Janovice zpustla a zanikla již v 15. století. Posledně je zmíněna r. 1454, pak zmizela z textů i z krajiny. Zůstal jen uprostřed hřbitova zděný kostelík, o jehož stáří a původní podobě není nic známo, nepochybně však byl románský. Místu zůstalo pojmenování Janovičky. Kostelík zchátral na konci 17. století, zřejmě díky vlhkosti a kopání hrobů u jeho základů. Zdi se začaly rozestupovat, docházelo k destrukci klenby a hrozilo sesutí stavby, proto musel být kostelík zbořen. Ohradní zeď hřbitova a nynější kostel jsou zčásti postaveny z pískovcových kvádrů tohoto kostelíka a ojediněle lze na nich nalézt části…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména spolku Janovičky), 15.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Doly

Místa v okolí

 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 Jahůdka
 Borůvka
 Rychmburk
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Panský dvůr
 kostel sv. Václava
 Pěšice
 Pivnická rokle
 Štěnec
 Kapalice
 kostel sv. Markéty
 Domoradice
 Betlém
 Popovec
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Rosice
 Rosice
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 Březovice
 Ostrov
 hasičská zbrojnice
 smírčí kříž
 Vraclav
 kostel sv. Anny
 Přestavlky
 kostel sv. Víta
 Toulovcova rozhledna
 židovský hřbitov
 rozhledna Terezka
 Ležáky
 Růžový palouček
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 evangelický kostel
 Pražská brána
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Radhošť
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Nabočany
 kostel sv. Martina
 Neulust
 Kočičí hrádek
 Bořice
 Zámrsk
 Slepotice
 hřbitov
 Čachnov
 Sedlíšťka
 Lukavice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Zaháj
 kostel sv. Jiří
 Betlém
 Vejvanovice
 kostel sv. Kateřiny
 České Heřmanice
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 radnice
 Úhřetice
 pomník Jana Husa
 Vračovice
 Zítkov
 pomník železnice
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Choceň
 Veselý Kopec
 Hradníky
Základní informace místa
ID místa: 14593
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama