Rokokový zámek Jana Antonína Harbuvala de Chamaré, někdy nazývaný malý Schönbrunn. Vystavěný v l. 1774–1777. Po 2. sv. válce zestátněn, po r. 1989 vrácen rodině původního majitele, r. 1997 koupen rodinou Kučerových. Celý areál postupně rozsáhle rekonstruován, od r. 2001 přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Nedaleko Chrudimi můžete navštívit zámek se stálou expozicí nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Tato prohlídka je s průvodcem a koná se každou celou hodinu. Součástí prohlídky je přednáška o historii zámku, jeho probíhající rekonstrukci a návštěva hlavního rokokového sálu (běžně veřejnosti nepřístupného), který je jedním z klenotů zámku.
2.9. 2002
turistické

Zámecká expozice Umění nábytku v proměnách století – středoevropské nábytkové umění od baroka po secesi.Prohlídka zámku a expozice nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Prohlídka probíhá s průvodcem, délka cca 45 min.
První české muzeum cyklistiky bylo otevřeno ve zrekonstruovaném barokním špýcharu v zámeckém areálu. Jsou zde vystaveny exponáty od poloviny 19. století po současnost. Unikátní podkroví špýcharu vyniká původní barokní vazbou bez jediného opěrného sloupu. I proto zde mohlo být umístěno malé zámecké divadlo a také dětský kolotoč na šlapací pohon. Pro rodiče je zde připraven trenažér s opravdovým vysokým kolem.
Galerie anglických klobouků byla otevřena r. 2012. Galerie je umístěna v nově postavené oranžerii. Jedná se o sbírku dámských společenských klobouků různých typů z různých období. V galerii je koutek se zrcadlem, kde si je možné některé klobouky…  číst dále

E.H. podle http://www.nove-hrady.cz/, 4.10. 2013

historie

Pro nový zámek vystavěný v letech 1774–1777 bylo vybráno místo na svahu pod starým zámkem (postupně přestavovaným od 15. století). Sklon svahu poskytoval možnost vybudovat efektní terasovitý čestný dvůr, jakož i ornamentálně řešený rokokový park, v němž dochovaný kruhový altán byl budován současně se zahradou po r. 1791. Rozlehlé nádvoří bylo r. 1778 obestavěno přízemními hospodářskými úřednickými budovami, r. 1779 byl přistaven špýchar a v západním křídle zámku byla vystavěna zámecká kaple, jejíž hlavní oltář vyřezal r. 1777 řezbář J. J. Procházka. Realizovaný projekt tohoto rokokového zámku se složitě komponovaným průčelím a dvakrát odstupňovanými rizality po stranách a přebohatou reliéfní štukovou a kamennou sochařskou výzdobou je přisuzován majiteli panství Janu Antonínovi Harbuval Chamaré, který měl výtvarné ambice. Jistá je spoluúčast tyrolského architekta Josefa Jägra, činného po r. 1770 v Praze. Více informací hledejte na oficiálních…  číst dále

web, 2.9. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys areálu
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

14.9.2017 21:29 Výletník
Zámek je krásný, cukrářské výrobky v zámecké cukrárně dobré, oběd v zámecké restauraci výborný. Celý dojem ovšem pokazila \"galerie\" v cukrárně, mám ráda recesi, humor a ironii, ale toto je opravdu hodně ubohé.
14.7.2008 22:41 zákazník
Dobrý den, dnes jsem navštívil krásný zámek, jen z důvodu neochoty zaměstnanců jsem ho mohl shlédnout pouze z exteriéru. K prohlídce se nás dostavila skupinka 4 lidí, ale podle pokynů je nutno 5ti lidí. V dobré vůli jsme chtěli dokoupit pátý chybějící lístek, ale to nám bylo zamítnuto, že takhle to nejde. Bylo nám doporučeno, ať počkáme na pátého do skupiny. 10min po 13. hodině dorazila další skupinka 5ti lidí, tak jsme se k ním v dobré víře, že vše proběhne přidali, ale chyba lávky... Bylo nám oznámeno, že už je nás dostatek, ale máme si počkat do další hodinky. Nevím, nevím, jak komu, ale mně toto hlava nebere...
8.5.2007 11:16 miroslav klučka
V červnu by se měla ve šprýcharu za zámkem otevírat nová expozice věnovaná historii cyklistiky.
26.1.2007 23:48 Jaromír Lenoch
Ten klasicistní zámek z dílu o Jižních Čechách sem opravdu ale opravdu nepatří, a s tou pověstí bych myslím putoval také do jihočeských Nových Hradů...
27.1.2007 02:29 Pavel Zany Komárek, korektor
jo, máš recht, díky za upozornění, opraveno
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nové Hrady

Místa v okolí

 barokní špýchar
 Nový hrad
 křížová cesta
 Betlém
 Kapalice
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 Toulovcovy maštale
 Toulovcova rozhledna
 Růžový palouček
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Borůvka
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 rozhledna Terezka
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Sedlíšťka
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Košumberk
 kaple Panny Marie
 Pěšice
 kostel sv. Václava
 Zdislav
 Domoradice
 kostel sv. Jiří
 kaplička
 Popovec
 kamenný most
 Litomyšlská brána
 pomník železnice
 Štěnec
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 smírčí kříž
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Jahůdka
 Choceňská brána
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 katovna
 židovský hřbitov
 Smetanův dům
 Zaháj
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 evangelický kostel
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 Litomyšl
 hasičská zbrojnice
 Vračovice
 Čachnov
 hradiště Hrutov
 Vraclav
 kostel sv. Markéty
 Killerova kaplička
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Zámrsk
 Ostrov
 Radhošť
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 Rosice
 kostel sv. Jiří
 Rosice
 Chrast
 Demelova kaple
 Březovice
 městské opevnění
 Hrádek
 Pomezí
Kontaktní informace
Zámek Nové Hrady
Mgr. Petr Kučera
Zámek č.p. 1
539 45 Nové Hrady
Tel: 469 325 353, 469 325 355
http://www.nove-hrady.cz
zamek@nove-hrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 560
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama