Zřícenina gotického hradu z poč. 14. stol. (se zachovanou částí renesančně přestavěného paláce). Rozšířen za vlády Diviše Slavaty z Chlumu v roce 1544. Po požáru v roce 1573 renesančně upraven. V 17. stol. poničen nájezdy Švédů.
Hlavní obrázek místa
palác po zastřešení ze dvorní strany
© David Hamza, 08/2010
Vznik hradu se předpokládá před rokem 1300. První písemná zmínka je z r. 1318. Hrad byl rodovým sídlem Slavatů z Chlumu a Košumberka, kteří přestavěli gotický hrad v reprezentační renezanční zámek. Po třicetileté válce, kdy slavatovská linie zchudla, se dostal hrad do držení jezuitského řádu a nakonec do držení rodu Thun-Taxisů.
28.5. 2002
historie

Košumberk se poprvé připomíná v r. 1318, kdy byl jeho majitelem Ojíř z Košumberka. Ojíř byl snad i zakladatelem hradu. V této době měl hrad pouze palác, který stál na nejvyšším a nejméně přístupném místě hradního návrší. Jeho zdi vynikaly značnou silou. Opevnění hradu se skládalo v této době jen z hradby, zesílené několika baštami, která ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníka obepínala palác s věží. K opevnění patřila též dosud zachovalá čtverhranná věž zesilující jižní nároží hradeb. Hradba stála ve svahu hradního návrší, mnohem níž než palác. Vzhledem k strmosti hradního návrší nedoplňovaly již opevnění příkopy a valy. Pouze na jihovýchodní straně, kde se hradní návrší svažovalo mírně, byl vybudován dnes již téměř neznatelný příkop. Z jihovýchodní strany byl přístup do hradu původní jen prostou gotickou bránou umístěnou v hradbě. Vzhledem k velkému výškovému rozdílu mezi prostranstvím uzavřeným hradbami…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 10.1. 2009

Další texty historie
pověsti

Tři zlaté pruhy

Kníže český Vladislav vytrhl proti uherskému králi Štěpánovi, který ohrožoval Moravu. České vojsko vpadlo do Uher a zatlačilo Maďary do roviny. Uherský král Štěpán přišel k Vladislavovi a začal s ním vyjednávati o mír. České vojsko, unavené dlouhými pochody a stálými šarvátkami, si postavilo stany a uložilo se k odpočinku. Netušilo, že má býti obětí zrady, že se Uhři chystají porušiti příměří. Sotvaže Češi odložili zbraně a uložili se k spánku, ozval se v uherském ležení pronikavý výkřik. Bylo to smluvené znamení, že je vše připraveno k útoku. Král Štěpán vyskočil na koně, a aniž se rozloučil s Vladislavem, ujížděl směrem k Budínu. Jeho vojsko udeřilo na tábor Čechů. Vladislav spěchal k svému vojsku, které ztratilo neočekávaným přepadením hlavu a dávalo se na zmatený útěk. Tu vyskočil ze stanu jeden z českých vojáků, postavil se proti prchajícím a vzkřikl na ně hromovým hlasem:“Ani krok…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Celkový plán hradu bez rozlišení stavebních fází podle V. Jeníčka, 1 - dochované zdivo jádra; 2 - ostatní dochované zdivo; 3 - nesporný průběh zaniklého zdiva; 4 - doplněný průběh zaniklého zdiva
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

29.1.2018 14:02 VP
Hradní vrch Košumberku, 367 m/n/m, a Chlumek, kostelní vrch s kostelem Panny Marie, Pomocnice křesťanů v Lužích, 379 m/n/m, jsou nejvýchodnější ukázkou třetihorního vulkanismu v Čechách.
9.7.2012 09:21 Zdeněk Procházka
Byli jsme na hradě 8.7.2012 a protože probíhal program (jako na všech hradech v ČR), bylo vstupné 70,- Kč. Jinak je prý 50,- Kč.
26.8.2008 15:59 JB
Hrad je volně přístupný v náštěvních hodinách, tj. nemusíte platit vstupné, pokud si chcete prohlédnout rozvaliny hradu a zámku. Vstupné je nutno zaplatit za výklad a prohídku budovy purkrabství a sklepení.
29.12.2006 13:12 Venca...www.blackwidow.wz.cz
Upozorňuji všechny potenciální návštěvníky tohoto hradu, aby nebraly informaci \"volně přístupno\" vážně.Hrad je otevřen jen v určitém období(sice dlouhém, ale přeci jenom) a v návštěvnch hodinách.Tak, ať tam nejedete zbytečně jako my!
29.12.2006 22:17 Pavel Zany Komárek, korektor
děkujeme za upozornění, chybička se vloudila, přístupnost je již uvedena na pravou míru
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Luže

Místa v okolí

 pivovar
 Zdislav
 Bílý Kůň
 Jahůdka
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Pěšice
 Borůvka
 kostel sv. Václava
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Štěnec
 kostel sv. Markéty
 Pivnická rokle
 Domoradice
 Popovec
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Chrast
 Rosice
 Kapalice
 Chroustovice
 Betlém
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Březovice
 Ostrov
 Přestavlky
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 Radhošť
 Šemberovo divadlo
 Hrochův Týnec
 Litomyšlská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Víta
 Husův sbor
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Hrochův Týnec
 Růžový palouček
 rozhledna Terezka
 evangelický kostel
 Nabočany
 Neulust
 Bořice
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 Vejvanovice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Zaháj
 Úhřetice
 Betlém
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 pomník Jana Husa
 Topol
 Zítkov
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Choceň
 pomník železnice
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
Kontaktní informace
Hrad Košumberk - správa MÚ Luže
nám. Plk. Koukala 1
538 54 Luže
Tel: 469 672 191; 469 671 101
http://www.kosumberk.cz
mestskyurad@luze.cz
Základní informace místa
ID místa: 183
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama