Zřícenina gotického hradu z poč. 14. stol. (se zachovanou částí renesančně přestavěného paláce). Rozšířen za vlády Diviše Slavaty z Chlumu v roce 1544. Po požáru v roce 1573 renesančně upraven. V 17. stol. poničen nájezdy Švédů.
Hlavní obrázek místa
Košumberk
© Vlastislav Mareček, 06/2014
Prohlídka hradu s průvodcem trvá 45 minut. Areál hradu není volně přístupný, mimo otvírací dobu je vstup do areálu hradu přísně zakázán. Vstupné se platí i na vyhlídku (vstup na vyhlídku je na vlastní nebezpečí).
http://www.kosumberk.cz, 13.4. 2013

  turistické

  info 2017
  Vstupné pro dospělé je 60 Kč, děti od 6 let 30 Kč. Prohlídky chodí v celou hodinu od 10 a poslední v 16 hodin. Areál hradu s můžete po zakoupení vstupenky projít sami, s průvodcem můžete do expozice (délka prohlídky asi 30 min). Psi do hradu mohou za poplatek 10 Kč.
  oficiální informace na hradě Košumberk, 15.7. 2017

  historie

  Vznik hradu se předpokládá před rokem 1300. První písemná zmínka je z r. 1318. Hrad byl rodovým sídlem Slavatů z Chlumu a Košumberka, kteří přestavěli gotický hrad v reprezentační renezanční zámek. Po třicetileté válce, kdy slavatovská linie zchudla, se dostal hrad do držení jezuitského řádu a nakonec do držení rodu Thun-Taxisů.
  28.5. 2002
  Košumberk se poprvé připomíná v r. 1318, kdy byl jeho majitelem Ojíř z Košumberka. Ojíř byl snad i zakladatelem hradu. V této době měl hrad pouze palác, který stál na nejvyšším a nejméně přístupném místě hradního návrší. Jeho zdi vynikaly značnou silou. Opevnění hradu se skládalo v této době jen z hradby, zesílené několika baštami, která ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníka obepínala palác s

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 10.1. 2009
  Oprava hradu Košumberka ve 20. letech 20. století
  Opravy byly prováděny Družstvem na záchranu hradu Košumberka pod vedením V. V. Jeníčka. Hradní zříceniny byly opravovány od 18. dubna do 30. listopadu 1922. Byla provedena konzervace a dozdění zdí. Vrchní vrstvy dostaly střechovitý sklon, aby voda odtékala. Dále byly zabezpečeny klenby a okenní a dveřní otvory.Dále byly vyčištěny sklepy a postaven vchod a schodiště do odkrytých sklepů. Opravena zeď na hlavním

  svitek, zdroj: V. V. Jeníček: Košumberská kronika, 13.5. 2014
  Slavatové na Košumberku
  Bratři Diviš (1358–1385), Ješek (1360–1391), Mstislav (1360–1398) a Slavata (1360–1390) zakoupili Košumberk 14. ledna 1372 od Diviše z Popovce. Po té drželi Košumberk bratři Jan (1399–1417), Vilém (1411–11.11.1434, manželka Markéta ze Stráže 1423–po 1449), Beneš (1417–před 1461) a Diviš (1415–asi 1454). V roce 1417 se bratři rozdělili: Jan dostal Chlum, Beneš Podhořany a Vilém s Divišem Košumberk.

  svitek; Zdroje: August Sedláček: Hrady, zámky a tvrze Království čekého–1. díl Chrudimsko; Kolektiv – Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy; Milan Mysliveček: Čas hradů v Čechách 3, 3.6. 2014

  pověsti

  Tři zlaté pruty
  Kníže český Vladislav vytrhl proti uherskému králi Štěpánovi, který ohrožoval Moravu. České vojsko vpadlo do Uher a zatlačilo Maďary do roviny. Uherský král Štěpán přišel k Vladislavovi a začal s ním vyjednávati o mír. České vojsko, unavené dlouhými pochody a stálými šarvátkami, si postavilo stany a uložilo se k odpočinku. Netušilo, že má býti obětí zrady, že se Uhři chystají porušiti příměří.

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Kacafírek
  V době, kdy sídlil na Košumberku pan Slavata, žil v Chrudimi veselý človíček drobné postavy, věčně usměvavý, jemuž nepřestalo nikdy hráti v očích šibalství. Bratřil se s každým, tykal si s měšťany i urozenými pány, patřil všem, všude byl rád viděn, neboť v těch časech byla nouze o šprým větší nežli o sůl. Můžeme říci, že byl rodným bratrem našeho Kašpárka, jenže byl z masa a kostí a

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

  Půdorys místa

  Celkový plán hradu bez rozlišení stavebních fází podle V. Jeníčka, 1 - dochované zdivo jádra; 2 - ostatní dochované zdivo; 3 - nesporný průběh zaniklého zdiva; 4 - doplněný průběh zaniklého zdiva
  © T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Luže

  Místa v okolí

   pivovar
   Zdislav
   Bílý Kůň
   Jahůdka
   kostel sv. Jiří
   Pěšice
   Borůvka
   Rychmburk
   kostel sv. Václava
   městské opevnění
   Panský dvůr
   Štěnec
   kostel sv. Markéty
   Pivnická rokle
   Domoradice
   kostel sv. Martina
   Popovec
   Rosice
   Chrast
   Rosice
   Kapalice
   Chroustovice
   Betlém
   křížová cesta
   Nový hrad
   Nové Hrady
   barokní špýchar
   Březovice
   Ostrov
   hasičská zbrojnice
   Přestavlky
   Vraclav
   smírčí kříž
   židovský hřbitov
   kostel sv. Mikuláše
   Toulovcovy maštale
   kostel sv. Prokopa
   Jarošov
   Ležáky
   kostel sv. Vavřince
   Šemberovo divadlo
   Hrochův Týnec
   Litomyšlská brána
   Radhošť
   Pražská brána
   Stará radnice
   kostel sv. Víta
   Husův sbor
   Toulovcova rozhledna
   kostel sv. Martina
   hrobka Lilienwaldů
   městské opevnění
   Choceňská brána
   Hrochův Týnec
   Růžový palouček
   rozhledna Terezka
   evangelický kostel
   Nabočany
   kostel Všech svatých
   Neulust
   Bořice
   Žumberk
   Kočičí hrádek
   Slepotice
   skalní útvary
   kostel Boží lásky
   kostel sv. Václava
   kostel sv. Martina
   Zámrsk
   hřbitov
   Lukavice
   kostel sv. Jiří
   Vejvanovice
   Dobříkov
   kostel Všech svatých
   Zaháj
   Úhřetice
   Betlém
   Hlinsko v Čechách
   Ježdíkův dům
   radnice
   pomník Jana Husa
   kostel sv. Kateřiny
   Topol
   Zítkov
   Hlavačov
   kostel sv. Mikuláše
   Svobodné Hamry
   Choceň
   pomník železnice
   Svobodné Hamry
   Veselý Kopec
  Kontaktní informace
  Hrad Košumberk - správa MÚ Luže
  nám. Plk. Koukala 1
  538 54 Luže
  Tel: 469 672 191; 469 671 101
  http://www.kosumberk.cz
  mestskyurad@luze.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 183
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 14.6.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.


  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama