Zřícenina gotického hradu z poč. 14. stol. (se zachovanou částí renesančně přestavěného paláce). Rozšířen za vlády Diviše Slavaty z Chlumu v roce 1544. Po požáru v roce 1573 renesančně upraven. V 17. stol. poničen nájezdy Švédů.
Hlavní obrázek místa
palác po zastřešení ze dvorní strany
© David Hamza, 08/2010
Prohlídka hradu s průvodcem trvá 45 minut. Areál hradu není volně přístupný, mimo otvírací dobu je vstup do areálu hradu přísně zakázán. Vstupné se platí i na vyhlídku (vstup na vyhlídku je na vlastní nebezpečí).
http://www.kosumberk.cz, 13.4. 2013
turistické

info 2017

Vstupné pro dospělé je 60 Kč, děti od 6 let 30 Kč. Prohlídky chodí v celou hodinu od 10 a poslední v 16 hodin. Areál hradu s můžete po zakoupení vstupenky projít sami, s průvodcem můžete do expozice (délka prohlídky asi 30 min). Psi do hradu mohou za poplatek 10 Kč.

oficiální informace na hradě Košumberk, 15.7. 2017

historie

Vznik hradu se předpokládá před rokem 1300. První písemná zmínka je z r. 1318. Hrad byl rodovým sídlem Slavatů z Chlumu a Košumberka, kteří přestavěli gotický hrad v reprezentační renezanční zámek. Po třicetileté válce, kdy slavatovská linie zchudla, se dostal hrad do držení jezuitského řádu a nakonec do držení rodu Thun-Taxisů.

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Tři zlaté pruty

Kníže český Vladislav vytrhl proti uherskému králi Štěpánovi, který ohrožoval Moravu. České vojsko vpadlo do Uher a zatlačilo Maďary do roviny. Uherský král Štěpán přišel k Vladislavovi a začal s ním vyjednávati o mír. České vojsko, unavené dlouhými pochody a stálými šarvátkami, si postavilo stany a uložilo se k odpočinku. Netušilo, že má býti obětí zrady, že se Uhři chystají porušiti příměří. Sotvaže Češi odložili zbraně a uložili se k spánku, ozval se v uherském ležení pronikavý výkřik. Bylo to smluvené znamení, že je vše připraveno k útoku. Král Štěpán vyskočil na koně, a aniž se rozloučil s Vladislavem, ujížděl směrem k Budínu. Jeho vojsko udeřilo na tábor Čechů. Vladislav spěchal k svému vojsku, které ztratilo neočekávaným přepadením hlavu a dávalo se na zmatený útěk. Tu vyskočil ze stanu jeden z českých vojáků, postavil se proti prchajícím a vzkřikl na ně hromovým hlasem:“Ani krok…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Celkový plán hradu bez rozlišení stavebních fází podle V. Jeníčka, 1 - dochované zdivo jádra; 2 - ostatní dochované zdivo; 3 - nesporný průběh zaniklého zdiva; 4 - doplněný průběh zaniklého zdiva
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Luže

Místa v okolí

 pivovar
 Zdislav
 Bílý Kůň
 Jahůdka
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Pěšice
 Borůvka
 kostel sv. Václava
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Štěnec
 kostel sv. Markéty
 Pivnická rokle
 Domoradice
 Popovec
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Chrast
 Rosice
 Kapalice
 Chroustovice
 Betlém
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Březovice
 Ostrov
 Přestavlky
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 Radhošť
 Šemberovo divadlo
 Hrochův Týnec
 Litomyšlská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Víta
 Husův sbor
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Hrochův Týnec
 Růžový palouček
 rozhledna Terezka
 evangelický kostel
 Nabočany
 Neulust
 Bořice
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 Vejvanovice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Zaháj
 Úhřetice
 Betlém
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 pomník Jana Husa
 Topol
 Zítkov
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Choceň
 pomník železnice
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
Kontaktní informace
Hrad Košumberk - správa MÚ Luže
nám. Plk. Koukala 1
538 54 Luže
Tel: 469 672 191; 469 671 101
http://www.kosumberk.cz
mestskyurad@luze.cz
Základní informace místa
ID místa: 183
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama