Zaniklý hrad, pochází pravd. z obd. středověku, ale může spadat i do obd. pravěku – halštat (v okolí je výskyt opevněných staveb z tohoto obd. poměrně častý). Zanikl pravděpodobně požárem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Řezáč 05/2004
O původu opevnění na Hrádku historie mlčí, bez hloubkového archeologického průzkumu jej nelze ani jednoznačně potvrdit jeho středověký původ – jednou z možností je jeho zařazení do pravěkého halštatského období. Opevnění zaujímá ne zcela obvyklou polohu na zvýšené šíji na obě strany se rozšiřujícího hřbetu. Ze tří stran je chráněno valem a příkopem až 10 metrů širokým a doposud 3 m hlubokým. Čtvrtá západní strana strmě spadá do údolí Peklového žlebu. Rozlehlá vnitřní plocha o osách cca 45 a 30 metrů byla obehnána opevněním dochovaným na větší části obvodu ve formě 1 m vysoké hrázky. Četné zbytky přepálené mazanice naznačují na dřevohlinité provedení a zánik požárem.
Pavel Zany Komárek (podle M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí), 28.5. 2004
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY),

Místa v okolí

 Nemotice
 Haluzice
 kostel sv. Václava
 Nevojice
 Nové Zámky
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Brankovice
 Milonice
 Milonice
 Palánek
 Nechvalín
 Vícemilice
 Bohuslavice
 Újezd u Ždánic
 Bukovanský mlýn
 Bučovice
 radnice
 Komorov
 Kojátky
 Bučovice
 Koryčanská kaple
 morový památník
 Chvalkovice
 Kozel
 Nové Hvězdlice
 Cimburk u Koryčan
 Vřesovice
 Střílky
 Nové Hvězdlice
 Věteřov
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 hrádek v poloze Valy
 barokní hřbitov
 Konůvky
 Sobůlky
 Kvášov
 Kazatelna
 větrný mlýn
 kostel Všech Svatých
 Rašovice
 Střílky
 Chvalkovice
 Kostelec
 Kepkov
 Dolní Moštěnice
 Chvalnov
 Lísky
 Johanka
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Pavlovice
 Zástřizly
 Kyjov
 Strážovice
 Žarošice
 Súsedská
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Bohdalice
 Uhřice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Žádovice
 Stavěšice
 Litenčice
 Vlkoš
 Opatovice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Žeravice
 Cetechovice
 Mezilesice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Hoštice
 Hlubočany
 kaple sv. Rozárie
 kostel sv. Jakuba
 Svárov
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple Panny Marie
 Zdislavice
 Čechyně
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Lebedov
 Zdenička
 Domanín
 Troubky
 Troubky
 Bzenec
 Bzenec
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 2419
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama