Původně tvrz z roku 1177 přestavěna na barokní zámek. Po častém střídání majitelů získala budovu církev. Po roce 1995 proběhla nákladná rekonstrukce, dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Zámek Bukovec
© Lubomír Čížek, 11/2010
Nejstarší části zámku pocházejí ze středověku, kdy zde roku 1177 začala výstavba původní tvrze. Za stavitele jsou označováni bratři Dobrohost a Mutina z Bukovce. Tvrz pak vystřídala řadu majitelů, včetně pánů z Velhartic či třeba Lobkowiczů. Kupříkladu ve spojení s pány z Velhartic se leckterému českému čtenáři vybaví známá básnička o konzumaci nového českého vína císařem Karlem IV. a právě Buškem z Velhartic. Páni z Velhartic zde dokonce nějakou dobu pobývali, ovšem Bukovec se jejich hlavním sídlem nikdy nestal. V držení tvrze se poté střídaly další rody, až se dostala do rukou církve, jelikož se pro zámek nenalezlo jiné uplatnění. Roku 1771 byla poničená a zanedbaná budova celá přestavěna na barokní zámek a posléze začala plnit funkci fary. V době socialismu budova zámku sloužila místnímu zemědělskému podniku. Od roku 1995 pak započala celková rekonstrukce objektu. V současné době je zámek v rukou soukromých majitelů.
Lubomír Čížek, 24.6. 2010

Vývoj událostí místa

  • 1177

    Založení tvrze

  • 1771

    Zásadní přestavba poničené budovy a posléze sloužila jako fara

  • 1995

    Zahájena nákladná rokonstrukce, zámek v soukromých rukách.

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Bukovec

Místa v okolí

 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Puclice
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Šibeniční vrch
 Nedražice
 Annaburg
 Lacembok
 Osvračín
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Chotiměř
 Přívozec
 Blížejov
 Prostiboř
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 vyhlídková plošina
 Nahošice
 Alfrédov
 Tasnovice
 Lštění
 Květkovice
 Kanice
 Stará pošta
 Žďár
 Březinka
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Netřeby
 Bernartice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Ptenín
 Zichov
 Poběžovice
 Chocomyšl
 Ždánov
 Křenice
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
Kontaktní informace
Zámek
Bukovec u Horšovského Týna 1
345 62
http://www.pola.name/zamek_bukovec_cz.html
pola@pola.name
Základní informace místa
ID místa: 9219
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama