Poprvé se ves zmiňuje r. 1228. V té době stávala ještě na jiném místě a byl v ní románský kostelík. V 18. stol., kdy již ves stála na svém dnešním místě, byl v ní založen nový barokní kostel, který byl vysvěcen dne 2. července 1743. V r. 1784 byl původní románský kostel zbořen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Svatobořice-Mistřín je vinařská obec vzniklá r. 1964 sloučením dvou původně samostatných vesnic. Nachází se na Slovácku v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji asi 4 km jihozápadně od Kyjova. U hlavní silnice, v jižní části obce u autobusové zastávky v Mistříně, stojí barokní farní kostel, který obklopuje hřbitov a před ním jsou dva památníky. V severovýchodní části obce, uprostřed areálu hospodářského dvora, stojí znehodnocená a nepřístupná budova bývalého zámku. Před areálem dvora je socha sv. Floriána z r. 1745 a dva památníky obětem světových válek. Dále je v obci k vidění kaple a zvonice. Přes Mistřín prochází zeleně značená turistická stezka a kolem obce protéká potok Kyjovka.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svatoborice-mistrin.cz/obec/ a další, 17.3. 2016
historie

Osud Mistřína byl pohnutý. Dosvědčuje to skutečnost, že se dnes nachází už na třetím místě. Poprvé se o Mistříně zmiňují listiny v roce 1228 jako o osadě věnované Přemyslem Otakarem I. opatství kláštera velehradského. V té době stával jižněji v místě zvaném "kostelíky", nalézal se v něm i románský kostelík. Později byla při válečných událostech ve středověku, kromě kostelíka, ves dvakrát zcela zničena a poté přeživším obyvatelstvem obnovena na jiném místě. V 18. století, kdy již ves stála na svém dnešním místě, v ní byl založen nový barokní kostel, který byl dne 2. července 1743 na svátek Navštívení Panny Marie vysvěcen. Po dokončení současného farního kostela se hřbitovem již původní románská stavba ztratila svůj význam a v roce 1784 byla zbořena. Kostel byl i se svým okolím nedávno nově zrekonstruován.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svatoborice-mistrin.cz/obec/, http://www.vychodni-morava.cz/cil/1790 a další, 17.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Mistřín

Místa v okolí

 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Jarohněvice
 Milotice
 Šardice
 Strážovice
 mariánský sloup
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 kaple sv. Rocha
 Vlkoš
 Věteřov
 Bukovanský mlýn
 Kostelec
 Bohuslavice
 Nechvalín
 sklepní ulička
 Žádovice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Palánek
 Haluzice
 ZOO Hodonín
 Žeravice
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Uhřice
 Templářské sklepy
 Rohatec
 Bzenec
 Slovácká chalupa
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Starý Poddvorov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Stezka nad vinohrady
 Újezd u Ždánic
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Hodonín
 Vrbice
 Potvorovice
 Koryčanská kaple
 Hodonín
 kostel sv. Jiří
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Na Podluží
 sklepní ulička
 Hrádek u Snovídek
 Domanín
 kostel sv. Jiljí
 Osvětimany
 Váté písky
 Meandry Moravy
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 hradisko sv. Klimenta
 Všetrapy
 Konůvky
 Kozel
 Kepkov
 Plže
 Skalica
 Kazatelna
 Mezilesice
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Cimburk u Koryčan
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Velké Bílovice
 Kobeřice
Základní informace místa
ID místa: 12742
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama