Poprvé se ves zmiňuje r. 1228. V té době stávala ještě na jiném místě a byl v ní románský kostelík. V 18. stol., kdy již ves stála na svém dnešním místě, byl v ní založen nový barokní kostel, který byl vysvěcen dne 2. července 1743. V r. 1784 byl původní románský kostel zbořen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Svatobořice-Mistřín je vinařská obec vzniklá r. 1964 sloučením dvou původně samostatných vesnic. Nachází se na Slovácku v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji asi 4 km jihozápadně od Kyjova. U hlavní silnice, v jižní části obce u autobusové zastávky v Mistříně, stojí barokní farní kostel, který obklopuje hřbitov a před ním jsou dva památníky. V severovýchodní části obce, uprostřed areálu hospodářského dvora, stojí znehodnocená a nepřístupná budova bývalého zámku. Před areálem dvora je socha sv. Floriána z r. 1745 a dva památníky obětem světových válek. Dále je v obci k vidění kaple a zvonice. Přes Mistřín prochází zeleně značená turistická stezka a kolem obce protéká potok Kyjovka.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svatoborice-mistrin.cz/obec/ a další, 17.3. 2016
historie

Osud Mistřína byl pohnutý. Dosvědčuje to skutečnost, že se dnes nachází už na třetím místě. Poprvé se o Mistříně zmiňují listiny v roce 1228 jako o osadě věnované Přemyslem Otakarem I. opatství kláštera velehradského. V té době stával jižněji v místě zvaném "kostelíky", nalézal se v něm i románský kostelík. Později byla při válečných událostech ve středověku, kromě kostelíka, ves dvakrát zcela zničena a poté přeživším obyvatelstvem obnovena na jiném místě. V 18. století, kdy již ves stála na svém dnešním místě, v ní byl založen nový barokní kostel, který byl dne 2. července 1743 na svátek Navštívení Panny Marie vysvěcen. Po dokončení současného farního kostela se hřbitovem již původní románská stavba ztratila svůj význam a v roce 1784 byla zbořena. Kostel byl i se svým okolím nedávno nově zrekonstruován.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svatoborice-mistrin.cz/obec/, http://www.vychodni-morava.cz/cil/1790 a další, 17.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Mistřín

Místa v okolí

 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Jarohněvice
 Milotice
 Šardice
 Strážovice
 mariánský sloup
 Kyjov
 Stavěšice
 kaple sv. Josefa
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 kaple sv. Rocha
 Vlkoš
 Věteřov
 Bukovanský mlýn
 Kostelec
 Bohuslavice
 sklepní ulička
 Nechvalín
 Žádovice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 kostel sv. Vavřince
 Súsedská
 Vracov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Palánek
 Haluzice
 ZOO Hodonín
 Žeravice
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Uhřice
 Templářské sklepy
 Rohatec
 Bzenec
 Slovácká chalupa
 Vřesovice
 mariánský sloup
 Starý Poddvorov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Stezka nad vinohrady
 Újezd u Ždánic
 Kobylské jezero
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Hodonín
 Vrbice
 Potvorovice
 Koryčanská kaple
 Hodonín
 kostel sv. Jiří
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Na Podluží
 Hrádek u Snovídek
 Domanín
 kostel sv. Jiljí
 Osvětimany
 Váté písky
 Meandry Moravy
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 hradisko sv. Klimenta
 Všetrapy
 Konůvky
 Kozel
 Kepkov
 Plže
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Kazatelna
 Mezilesice
 Cimburk u Koryčan
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Velké Bílovice
 Kobeřice
Základní informace místa
ID místa: 12742
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama