Podhorní vrch zvaný též Podhora (847 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Tepelské vrchoviny. Vrcholová partie Podhorního vrchu je od r. 1997 chráněna jako přírodní rezervace. Předmětem ochrany jsou unikátní relikty třetihorní sopečné aktivity a skalní a lesní rostlinná společenství.
Hlavní obrázek místa
Podhorní vrch
© Elen Indrová 1/2020
Vrchol Podhorního vrchu je dostupný po žluté turistické značce z Mariánských Lázní přes obec Zádub-Závišín a z opačné strany z Milhostova u Mariánských Lázní, kde je též nejbližší železniční zastávka na trati 149 Mariánské Lázně-Karlovy Vary. Na rozcestí pod Podhorním vrchem přichází od východu také červená značka od Kláštera Teplá. Obcí Zádub-Závišín prochází silnice II/230 z Mariánských Lázní do Bečova nad Teplou a přichází sem také silnice II/198 z města Teplá.
Jiří Špaček, 4.11. 2022
popis

Podhorní vrch (místním označením Podhora) je zalesněná hora, ležící asi 4 km severovýchodně od Mariánských Lázní, nejvyšší vrchol Tepelské vrchoviny. Nadmořská výška vrcholu Velká Podhora je 847 m, druhý vrchol zvaný Malá Podhora je ve výšce 829 m n. m. Z vrcholové skály druhého vrcholu se směrem k severovýchodu otevírá pohled na Tepelskou vrchovinu a Slavkovský les, k severozápadu na Smrčiny k jihozápadu na Český les. V sedle mezi oběma vrcholy stojí kovová radiokomunikační věž. Na jižním úpatí vede železniční trať 149 Mariánské Lázně–Karlovy Vary. Území je hodně turisticky navštěvované, zejména pak výhledový vrchol. Vlastní hora vznikla sopečnou činností v třetihorách zhruba před 12 až 15 milióny lety a patří k nejmladším pozůstatkům vulkanické činnosti ve zdejší oblasti. V opuštěném lomu na severozápadním svahu hory byly v minulosti zaznamenány nálezy olivínu a až 10 mm velké krystaly nefelinu. Vrcholem prochází hranice…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.11. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Ovesné Kladruby

Místa v okolí

 Sirňák
 park Boheminium
 Hamelika
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Farská kyselka
 Smraďoch
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 Kaiserruhe
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Vlček
 kaple sv. Siarda
 Poutnov
 Rankovice
 Mokřady pod Vlčkem
 židovský hřbitov
 Kladské rašeliny
 Barochův pramen
 Berchembogen
 Pluhův bor
 Kladský rybník
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Kladská
 Chodová Planá
 Panská rozhledna
 pramen Richard
 Dominova skalka
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Zahrádecká kyselka
 Planá
 Bohušův vrch
 Kynžvart
 Český mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 popraviště
 bývalý hotel Central
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Krásenský vrch
 Milkov
 synagoga
 Kořen
 židovský hřbitov
 Kořen
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 Švamberk
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 Dolní Polžice
 Broumov
 Bavůrkův kříž
 kostel sv. Víta
 boží muka
 židovský hřbitov
 Očín
Základní informace místa
ID místa: 16831
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama