Albrecht Slavata z Chlumu přestavěl v l.1579-1605 gotickou tvrz na renesanční zámek. Přestavěný barokně v l.1721-31 a 1742. Čtyřkřídlý komplex, východní a západní křídlo s barokními fasádami, nádvoří s přízemními arkádami. Sídlo Městského úřadu a Městského muzea, místo konání společenských akcí.
Hlavní obrázek místa
nádvoří od západu
© Alena Volná, 28. 6. 2009
Barokní zámek je bývalou biskupskou rezidencí královéhradecké diecéze. Budova je nyní po nákladné rekonstrukci a sídlí v ní Městský úřad a Městské muzeum (zal. již 1893). V zámku se konají příležitostně koncerty, svatební obřady apod. K zámku patří zámecká zahrada z pol. 19. století, upravená v roce 1903 architektem Thomayerem z Prahy jako park se vzácnými dřevinami, na který navazuje lipová alej. Na jejím konci stojí kaplička Sv. Jana Nepomuckého, postavená roku 1728 a obnovená 1921. Zvláštností zámecké expozice je faksimile kodexu Gigas (řecky „obrovská kniha“), největšího biblického rukopisu na světě. Tato bohatě iluminovaná kniha vznikla na počátku 13. stol. v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Kvůli vyobrazení ďábla je známá jako "Ďáblova bible". Rozměry jejích desek jsou 920 x 505mm. Od roku 1648 se tento rukopis nachází ve Švédské královské knihovně ve Stockholmu.
atyska, 27.9. 2005
historie

První písemná zmínka o Chrasti se datuje k roku 1318. Založení městečka se přičítá podlažickému klášteru. Zámek stojí ve východní části náměstí. V místech dnešního průčelí stávala rychta, kterou dal mezi lety 1579 až 1605 přestavět Albrecht Slavata z Chlumu a Košumberka na „panský dům“, k němuž bylo za Markéty Berkové, rozené Trčkové, r. 1605 přistavěno severní křídlo. Od roku 1664 se zámek stal letní rezidencí královéhradeckých biskupů. V letech 1721 - 1731 byla za biskupa Jana Adama z Mitrovic zahájena stavba východního křídla, a kolem roku 1742 bylo přestavěno západní křídlo a přistavěno jižní. Je samozřejmé, že byly upraveny vnitřní prostory zámku. Ve východním křídle byla vybudována a vysvěcena kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla vyzdobena za biskupa Josefa Haise roku 1891 podle návrhu emauzských benediktinů. V současnosti je zámek v majetku města, v západním křídle je umístěn městský úřad, v ostatních…  číst dále

Pavel Vítek, 22.2. 2006

pověsti

Ďáblova bible

Rukoips Kodex Gigas je nazýván také Ďáblovou biblí a to kvůli vyobrazení ďábla na jinak prázdném listu 290. Podle legendy v klášteře žil mnich, který zhřešil. Aby se vyhnul přísnému trestu, oznámil, že napíše za jedinou noc největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla. O půlnoci mu bylo jasné, že úkol nemůže zvládnout a přivolal si na pomoc samotného ďábla. Ten za něj celé veledílo sepsal, biblické pasáže ovšem s velkým sebezapřením, odporem a nechutí. Za to mu mnich přidal do knihy jeho obrázek.

atyska, 27.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Jahůdka
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 Zdislav
 Březovice
 Žumberk
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chroustovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Lukavice
 Košumberk
 pivovar
 Ležáky
 Bořice
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Strádov
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Bílý Kůň
 Štěnec
 Pěšice
 Úhřetice
 restaurace Monaco
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 Topol
 městské opevnění
 Panský dvůr
 požární hláska
 Ostrov
 Rychmburk
 Hrádek u Nasavrk
 Borůvka
 Popovec
 Bára
 Nasavrky
 Chrudim
 Domoradice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 evangelický sbor
 Boiika
 Neulust
 Pivnická rokle
 Rohozná
 hasičská zbrojnice
 Rabštejnek
 Vraclav
 Radhošť
 Dašice
 Kozojedy
 Stolany
 vila Josefa Vosáhla
 Kapalice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Trhová Kamenice
 Betlém
 smírčí kříž
 křížová cesta
 Svobodné Hamry
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Nový hrad
 zvonice
 Nové Hrady
 kříž
 Svobodné Hamry
 Nemošice
 Zuberský kopec
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Zámeček
 Zámrsk
 kostel sv. Jiljí
 Toulovcovy maštale
 hřbitov
 židovský hřbitov
 krematorium
 kostel sv. Kunhuty
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Možděnice
 rozhledna Terezka
 Lipka
 městské opevnění
 Zelená brána
Kontaktní informace
Městské muzeum Chrast
Náměstí 1
538 51 Chrast
Tel: 469 667 194
http://www.mestochrast.cz/muzeum/d-1626/p1=1520
muzeum@mestochrast.cz
Základní informace místa
ID místa: 3484
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama