Albrecht Slavata z Chlumu přestavěl v l.1579-1605 gotickou tvrz na renesanční zámek. Přestavěný barokně v l.1721-31 a 1742. Čtyřkřídlý komplex, východní a západní křídlo s barokními fasádami, nádvoří s přízemními arkádami. Sídlo Městského úřadu a Městského muzea, místo konání společenských akcí.
Hlavní obrázek místa
nádvoří od západu
© Alena Volná, 28. 6. 2009
Barokní zámek je bývalou biskupskou rezidencí královéhradecké diecéze. Budova je nyní po nákladné rekonstrukci a sídlí v ní Městský úřad a Městské muzeum (zal. již 1893). V zámku se konají příležitostně koncerty, svatební obřady apod. K zámku patří zámecká zahrada z pol. 19. století, upravená v roce 1903 architektem Thomayerem z Prahy jako park se vzácnými dřevinami, na který navazuje lipová alej. Na jejím konci stojí kaplička Sv. Jana Nepomuckého, postavená roku 1728 a obnovená 1921. Zvláštností zámecké expozice je faksimile kodexu Gigas (řecky „obrovská kniha“), největšího biblického rukopisu na světě. Tato bohatě iluminovaná kniha vznikla na počátku 13. stol. v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Kvůli vyobrazení ďábla je známá jako "Ďáblova bible". Rozměry jejích desek jsou 920 x 505mm. Od roku 1648 se tento rukopis nachází ve Švédské královské knihovně ve Stockholmu.
atyska, 27.9. 2005
historie

První písemná zmínka o Chrasti se datuje k roku 1318. Založení městečka se přičítá podlažickému klášteru. Zámek stojí ve východní části náměstí. V místech dnešního průčelí stávala rychta, kterou dal mezi lety 1579 až 1605 přestavět Albrecht Slavata z Chlumu a Košumberka na „panský dům“, k němuž bylo za Markéty Berkové, rozené Trčkové, r. 1605 přistavěno severní křídlo. Od roku 1664 se zámek stal letní rezidencí královéhradeckých biskupů. V letech 1721 - 1731 byla za biskupa Jana Adama z Mitrovic zahájena stavba východního křídla, a kolem roku 1742 bylo přestavěno západní křídlo a přistavěno jižní. Je samozřejmé, že byly upraveny vnitřní prostory zámku. Ve východním křídle byla vybudována a vysvěcena kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla vyzdobena za biskupa Josefa Haise roku 1891 podle návrhu emauzských benediktinů. V současnosti je zámek v majetku města, v západním křídle je umístěn městský úřad, v ostatních…  číst dále

Pavel Vítek, 22.2. 2006

pověsti

Ďáblova bible

Rukoips Kodex Gigas je nazýván také Ďáblovou biblí a to kvůli vyobrazení ďábla na jinak prázdném listu 290. Podle legendy v klášteře žil mnich, který zhřešil. Aby se vyhnul přísnému trestu, oznámil, že napíše za jedinou noc největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla. O půlnoci mu bylo jasné, že úkol nemůže zvládnout a přivolal si na pomoc samotného ďábla. Ten za něj celé veledílo sepsal, biblické pasáže ovšem s velkým sebezapřením, odporem a nechutí. Za to mu mnich přidal do knihy jeho obrázek.

atyska, 27.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Jahůdka
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 Hrochův Týnec
 Zdislav
 Březovice
 Žumberk
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chroustovice
 Lukavice
 Košumberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Ležáky
 Bořice
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Strádov
 Slatiňany
 Bílý Kůň
 kostel sv. Martina
 Pěšice
 Štěnec
 Úhřetice
 restaurace Monaco
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 Topol
 Ostrov
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 požární hláska
 Hrádek u Nasavrk
 Borůvka
 Popovec
 Bára
 Nasavrky
 Domoradice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Boiika
 Neulust
 Pivnická rokle
 Rohozná
 hasičská zbrojnice
 Rabštejnek
 Vraclav
 Radhošť
 Dašice
 Kozojedy
 Stolany
 vila Josefa Vosáhla
 Kapalice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Trhová Kamenice
 Betlém
 smírčí kříž
 Svobodné Hamry
 křížová cesta
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Nový hrad
 zvonice
 Nové Hrady
 Svobodné Hamry
 boží muka
 Nemošice
 kostel sv. Mikuláše
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kostel sv. Jiljí
 Toulovcovy maštale
 židovský hřbitov
 hřbitov
 krematorium
 kostel sv. Kunhuty
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Možděnice
 rozhledna Terezka
 Lipka
 městské opevnění
 Zelená brána
Kontaktní informace
Městské muzeum Chrast
Náměstí 1
538 51 Chrast
Tel: 469 667 194
http://www.mestochrast.cz/muzeum/d-1626/p1=1520
muzeum@mestochrast.cz
Základní informace místa
ID místa: 3484
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama