Albrecht Slavata z Chlumu přestavěl v l.1579-1605 gotickou tvrz na renesanční zámek. Přestavěný barokně v l.1721-31 a 1742. Čtyřkřídlý komplex, východní a západní křídlo s barokními fasádami, nádvoří s přízemními arkádami. Sídlo Městského úřadu a Městského muzea, místo konání společenských akcí.
Hlavní obrázek místa
nádvoří od západu
© Alena Volná, 28. 6. 2009
Barokní zámek je bývalou biskupskou rezidencí královéhradecké diecéze. Budova je nyní po nákladné rekonstrukci a sídlí v ní Městský úřad a Městské muzeum (zal. již 1893). V zámku se konají příležitostně koncerty, svatební obřady apod. K zámku patří zámecká zahrada z pol. 19. století, upravená v roce 1903 architektem Thomayerem z Prahy jako park se vzácnými dřevinami, na který navazuje lipová alej. Na jejím konci stojí kaplička Sv. Jana Nepomuckého, postavená roku 1728 a obnovená 1921. Zvláštností zámecké expozice je faksimile kodexu Gigas (řecky „obrovská kniha“), největšího biblického rukopisu na světě. Tato bohatě iluminovaná kniha vznikla na počátku 13. stol. v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Kvůli vyobrazení ďábla je známá jako "Ďáblova bible". Rozměry jejích desek jsou 920 x 505mm. Od roku 1648 se tento rukopis nachází ve Švédské královské knihovně ve Stockholmu.
atyska, 27.9. 2005
historie

První písemná zmínka o Chrasti se datuje k roku 1318. Založení městečka se přičítá podlažickému klášteru. Zámek stojí ve východní části náměstí. V místech dnešního průčelí stávala rychta, kterou dal mezi lety 1579 až 1605 přestavět Albrecht Slavata z Chlumu a Košumberka na „panský dům“, k němuž bylo za Markéty Berkové, rozené Trčkové, r. 1605 přistavěno severní křídlo. Od roku 1664 se zámek stal letní rezidencí královéhradeckých biskupů. V letech 1721 - 1731 byla za biskupa Jana Adama z Mitrovic zahájena stavba východního křídla, a kolem roku 1742 bylo přestavěno západní křídlo a přistavěno jižní. Je samozřejmé, že byly upraveny vnitřní prostory zámku. Ve východním křídle byla vybudována a vysvěcena kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla vyzdobena za biskupa Josefa Haise roku 1891 podle návrhu emauzských benediktinů. V současnosti je zámek v majetku města, v západním křídle je umístěn městský úřad, v ostatních…  číst dále

Pavel Vítek, 22.2. 2006

pověsti

Ďáblova bible

Rukoips Kodex Gigas je nazýván také Ďáblovou biblí a to kvůli vyobrazení ďábla na jinak prázdném listu 290. Podle legendy v klášteře žil mnich, který zhřešil. Aby se vyhnul přísnému trestu, oznámil, že napíše za jedinou noc největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla. O půlnoci mu bylo jasné, že úkol nemůže zvládnout a přivolal si na pomoc samotného ďábla. Ten za něj celé veledílo sepsal, biblické pasáže ovšem s velkým sebezapřením, odporem a nechutí. Za to mu mnich přidal do knihy jeho obrázek.

atyska, 27.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Jahůdka
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 evangelický kostel
 Hrochův Týnec
 Žumberk
 Zdislav
 Březovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chroustovice
 Lukavice
 Košumberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Ležáky
 Bořice
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Strádov
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Bílý Kůň
 Štěnec
 Pěšice
 Úhřetice
 restaurace Monaco
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 Topol
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 požární hláska
 Ostrov
 Hrádek u Nasavrk
 Borůvka
 Popovec
 Nasavrky
 Bára
 Chrudim
 Domoradice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 evangelický sbor
 Boiika
 Neulust
 Pivnická rokle
 Rohozná
 hasičská zbrojnice
 Rabštejnek
 Vraclav
 Radhošť
 Dašice
 Kozojedy
 Stolany
 vila Josefa Vosáhla
 Kapalice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Trhová Kamenice
 Betlém
 smírčí kříž
 křížová cesta
 Svobodné Hamry
 evangelický kostel
 Nový hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Hrady
 zvonice
 boží muka
 Svobodné Hamry
 Nemošice
 kostel sv. Mikuláše
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kostel sv. Jiljí
 Toulovcovy maštale
 hřbitov
 židovský hřbitov
 krematorium
 kostel sv. Kunhuty
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Možděnice
 rozhledna Terezka
 Lipka
 Zelená brána
 městské opevnění
Kontaktní informace
Městské muzeum Chrast
Náměstí 1
538 51 Chrast
Tel: 469 667 194
http://www.mestochrast.cz/muzeum/d-1626/p1=1520
muzeum@mestochrast.cz
Základní informace místa
ID místa: 3484
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama