Původně osada chudých kameníků s osmi domky a mlýnem na potoce Ležák. Nevýznamná vesnice vešla v paměť po její likvidaci K. H. Frankem se souhlasem A. Hitlera. Muži byli zavražděni, ženy a děti odvlečeny. Obec byla vypálena a srovnána se zemí.
Hlavní obrázek místa
Pomníky na místech vesnických domů
© Jiří Cukr, 08/2003
Celý pietní arál má formu parku s rybníkem a potokem, při němž stával Švandův mlýn. Přes silnici je palouk s ústředním pomníkem. Nad ním ve svahu jsou v půdorysné stopě vypálených domů tzv. hrobodomy. Opodál jsou pomníčky odbojářů spjatých s osudem Ležáků. Nad bývalou obcí pak stojí mezi stromy kříž zvaný Trnová koruna. Mezi rybníkem a dvěma malými kamenolomy se nachází dva objekty muzea a restaurace s minigalerií. Autorem krajinářských úprav pomníků obětem a hrobodomů je Ladislav Žák, který se tvorbě tohoto pietního místa věnoval v letech 1946–61. Budovy muzea a restaurace jsou dílem L. Drimla (1966).
Tomáš Berka , 16.6. 2010
historie

Ležáky byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Tvořilo ji osm domků, seskupených kolem mlýna; ten dal základ osadě, nazývané podle potoka Ležáku. 15. březen 1939 den okupace českých zemí a 27. září 1941 nástup říšského protektora R. Heydricha - to jsou dva předstupně tragedie, nejen ležácké. 27. května byl v Praze Libni spáchán výsadkáři Kubišem a Gabčíkem atentát na Heydricha. 28. 5. je znovu vyhlášeno stanné právo v Praze a 29. 5. v celém protektorátu. Hitler dává K. H. Frankovi souhlas k likvidaci obce Lidice vyvraždění mužů a odvlečení žen a dětí, k vypálení obce a jejímu srovnání se zemí. Vysílací stanice Libuše přes stoupající teror denně volá Londýn a podává naší vládě zprávy, většinou tragické. Začátkem června je nutno vysílačku přemístit, tentokrát do věže katolického kostela ve Včelákově, odkud se krátce na to vrací přímo do ležáckého mlýna. 24. června jsou zmobilizovány oddíly SS, polního četnictva…  číst dále

http://www.lezaky.cz/, 21.10. 2003

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Miřetice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Rohozná
 Nasavrky
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Markéty
 Lukavice
 Trhová Kamenice
 Chrast
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Svobodné Hamry
 radnice
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Boiika
 pomník Jana Husa
 evangelický sbor
 židovský hřbitov
 Zuberský kopec
 Veselý Kopec
 skanzen Dřevíkov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Jahůdka
 vodní nádrž Hamry
 Zdislav
 Rosice
 Rosice
 Možděnice
 restaurace Monaco
 kostel sv. Kunhuty
 požární hláska
 Košumberk
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Borůvka
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Bára
 Lipka
 evangelický kostel
 Chlum
 Bílý Kůň
 Rabštejnek
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 kostel sv. Anny
 Březovice
 Chroustovice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Nový Studenec
 Chrudim
 Vejvanovice
 Pěšice
 Čachnov
 Topol
 Stolany
 Štěpánov
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Marka
 Libice nad Doubravou
 Soběnov
 Popovec
 Karlštejn
 Domoradice
 kostel sv. Víta
 Kroměšín
 kříž
 Zkamenělý zámek
 Sokolov
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
Základní informace místa
ID místa: 1730
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama