Původně osada chudých kameníků s osmi domky a mlýnem na potoce Ležák. Nevýznamná vesnice vešla v paměť po její likvidaci K. H. Frankem se souhlasem A. Hitlera. Muži byli zavražděni, ženy a děti odvlečeny. Obec byla vypálena a srovnána se zemí.
Hlavní obrázek místa
Pomníky na místech vesnických domů
© Jiří Cukr, 08/2003
Celý pietní arál má formu parku s rybníkem a potokem, při němž stával Švandův mlýn. Přes silnici je palouk s ústředním pomníkem. Nad ním ve svahu jsou v půdorysné stopě vypálených domů tzv. hrobodomy. Opodál jsou pomníčky odbojářů spjatých s osudem Ležáků. Nad bývalou obcí pak stojí mezi stromy kříž zvaný Trnová koruna. Mezi rybníkem a dvěma malými kamenolomy se nachází dva objekty muzea a restaurace s minigalerií. Autorem krajinářských úprav pomníků obětem a hrobodomů je Ladislav Žák, který se tvorbě tohoto pietního místa věnoval v letech 1946–61. Budovy muzea a restaurace jsou dílem L. Drimla (1966).
Tomáš Berka , 16.6. 2010
historie

Ležáky byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Tvořilo ji osm domků, seskupených kolem mlýna; ten dal základ osadě, nazývané podle potoka Ležáku. 15. březen 1939 den okupace českých zemí a 27. září 1941 nástup říšského protektora R. Heydricha - to jsou dva předstupně tragedie, nejen ležácké. 27. května byl v Praze Libni spáchán výsadkáři Kubišem a Gabčíkem atentát na Heydricha. 28. 5. je znovu vyhlášeno stanné právo v Praze a 29. 5. v celém protektorátu. Hitler dává K. H. Frankovi souhlas k likvidaci obce Lidice vyvraždění mužů a odvlečení žen a dětí, k vypálení obce a jejímu srovnání se zemí. Vysílací stanice Libuše přes stoupající teror denně volá Londýn a podává naší vládě zprávy, většinou tragické. Začátkem června je nutno vysílačku přemístit, tentokrát do věže katolického kostela ve Včelákově, odkud se krátce na to vrací přímo do ležáckého mlýna. 24. června jsou zmobilizovány oddíly SS, polního četnictva…  číst dále

http://www.lezaky.cz/, 21.10. 2003

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Miřetice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Rohozná
 Nasavrky
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Markéty
 Lukavice
 Trhová Kamenice
 Chrast
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Svobodné Hamry
 radnice
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Boiika
 pomník Jana Husa
 evangelický sbor
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 skanzen Dřevíkov
 Trhová Kamenice
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Jahůdka
 vodní nádrž Hamry
 Zdislav
 Rosice
 Rosice
 Možděnice
 restaurace Monaco
 kostel sv. Kunhuty
 požární hláska
 Košumberk
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Borůvka
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Bára
 Lipka
 evangelický kostel
 Chlum
 Bílý Kůň
 Rabštejnek
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 kostel sv. Anny
 Březovice
 Chroustovice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Nový Studenec
 Chrudim
 Vejvanovice
 Pěšice
 Čachnov
 Topol
 Stolany
 Štěpánov
 Štěnec
 Kozojedy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Marka
 Libice nad Doubravou
 Popovec
 Karlštejn
 Domoradice
 kostel sv. Víta
 Kroměšín
 boží muka
 Zkamenělý zámek
 Sokolov
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
Základní informace místa
ID místa: 1730
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama