Zaniklá tvrz, která se prvně zmiňuje r. 1353 v predikátu Jindřicha z Nevojic. Jindřich pro dluhy panství r. 1392 prodal svým věřitelům. Ti jej obratem prodali Jakubovi Končekovi z Turovic. R. 1464 se z Nevojic píše Mikuláš, poč. 16. stol. byly Nevojice připojeny k Bučovicím a tvrz poté zanikla.
Hlavní obrázek místa
Východní zachovaný příkop
© Roman Řezáč 11/2004
Z velké části porušené tvrziště leží v oplocené farské zahradě, po domluvě se však dá dostat dovnitř. Tvrz se nachází ve vrchní části obce, bezprostředně nad kostelem sv.Mikuláše, se kterým byl údajně spojena chodbou. Tvrz je neobvykle vyříznutá do klesajícího svahu, takže jižní vnější část příkopu je asi o čtyři metry výše než dnešní stav středového pahorku, který však byl mnohaletou orbou srovnán téměř do roviny, stále je však čitelný. Nejzachovalejší je dnes východní část s dobře patrným příkopem, podle archeologického výkumu se usuzuje spíše na dřevohlinitou zástavbu.
Roman Řezáč, 12.11. 2004
historie

Nevojice se poprvé připomínají v predikátu Jindřicha z Nevojic v roce 1353. Obec je však nepochybně starší. Právě Jindřich dokázal v průběhu svého života mnohonásobně rozšířit svůj majetek, přesto ke konci života všechno utratil a dluhy vyřešil prodejem panství v roce 1392 svým věřitelům. Panství však ihned koupil Jakub Konček z Turovic. Posledním se roku 1464 píše po Nevojicích Mikuláš, na začátku 16.století byly však připojeny k Bučovicím a tvrz zřejmě zanikla.

Roman Řezáč, 12.11. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY),

Místa v okolí

 hrádek u Nevojic
 Vícemilice
 Milonice
 Milonice
 radnice
 Bučovice
 Nové Zámky
 Bučovice
 Hrádek u Snovídek
 Kojátky
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Újezd u Ždánic
 Komorov
 Brankovice
 Nové Hvězdlice
 Palánek
 Nové Hvězdlice
 Rašovice
 morový památník
 Haluzice
 Chvalkovice
 kaple sv. Floriána
 Konůvky
 Kepkov
 Pavlovice
 Bohdalice
 kostel sv. Vavřince
 Kvášov
 Chvalkovice
 Nechvalín
 Koryčany
 větrný mlýn
 Bohuslavice
 Bukovanský mlýn
 Hlubočany
 kostel sv. Anny
 Orlov
 Žarošice
 kostel sv. Václava
 Střílky
 Věteřov
 Uhřice
 barokní hřbitov
 kaple sv. Rozárie
 Koryčanská kaple
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Panský dům
 radnice
 Mezilesice
 židovský hřbitov
 Opatovice
 Slavkov
 Cimburk u Koryčan
 kaple sv. Bartoloměje
 synagoga
 Lísky
 městské opevnění
 Chvalnov
 Kobeřice
 Kozel
 kostel sv. Jiří
 Střílky
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Vřesovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Barbory
 Moravské Prusy
 kostel sv. Klimenta
 vodní mlýn
 Strážovice
 židovský hřbitov
 Litenčice
 Dambořice
 Zástřizly
 Kazatelna
 židovský hřbitov
 Vážany nad Litavou
 zvonička
 Kostelec
 Dolní Moštěnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Stavěšice
 Kyjov
 Johanka
 Súsedská
 kaple sv. Rocha
 Hoštice
 Švábenice
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Habrovany
 Luleč
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč I
 Morkovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Žádovice
 Svárov
 Vítovice
 Bošovice
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Žeravice
Základní informace místa
ID místa: 2676
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama