Kostel zasvěcený sv. Jiří, založený někdy před rokem 1349. Kostel je dvoulodní stavba s novogotickým oltářem z roku 1882. Dochovány dvě gotické nástěnné malby z poloviny 15. století.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiří
© Jiří Čížek 03/2010
Přesné datum, kdy byl tento filiální kostel patřící k Chrudimi založen, není doloženo. První zmínka pochází z roku 1349. V době husitské byl kostel podobojí a po bělohorské porážce, i přes to, že se katolická víra mezi poddanými šířila pomalu, byl rekatolizován. V průběhu času postihly kostel požáry, následované opravami. Zásadní rekonstrukci provedl v 19. století slatiňanský stavitel František Schmoranz pod patronátem knížete Františka Josefa Auersperga. Od roku 1881 má kostel dvě klenuté lodi – do té doby měl loď jen jednu. V severním presbyteriu se nachází hlavní novogotický oltář z roku 1882 se Schmoranzovým obrazem sv. Jiří jako rytíře na bělouši probodávajícího draka. Oltář pochází ze 2. poloviny 17. století. V jižním presbyteriu je oltář s obrazem Panny Marie Pasovské. Oltářní obrazy namaloval s největší pravděpodobností chrudimský malíř Samuel Gindter. V jižním presbyteriu se dochovaly dvě gotické nástěnné malby pocházející pravděpodobně z poloviny 15. století. Jedna z nich zobrazuje sv. Jiří, nad nímž je erb rodu Orelských ze Sán. Druhá malba znázorňuje postavu světce, v dolní části je zobrazen Kristus na kříži. V kostele je možné nalézt 15 kamenných epitafů. Roku 1866 byly zdviženy z podlahy a zasazeny do vnitřních zdí presbyterií a pod kruchtu. Pro jejich poškození již nelze dobře přečíst obsah. Připomínají však zemřelé příslušníky rodů, které vlastnily orelské panství. Kostel se nachází na osamocené křižovatce cest mezi obcemi Kočí, Orel, Řestoky a městem Chrudimí.
Vlky (podle textu na stránkách obce Orel), 28.3. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela, (nejsou zakresleny opěrné pilíře a schodišťová věžička doplněné při novogotické přestavbě
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Orel

Místa v okolí

 Nabočany
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Topol
 Mydlářovský dům
 Kočičí hrádek
 Chrudim
 Vejvanovice
 restaurace Monaco
 městské opevnění
 Lukavice
 Hrochův Týnec
 Úhřetice
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 požární hláska
 hrobka Lilienwaldů
 Bára
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 Bořice
 Kozojedy
 Chrast
 Strádov
 kostel sv. Martina
 Rosice
 kostel sv. Marka
 Rosice
 Medlešice
 Rabštejnek
 kostel sv. Anny
 Stolany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Nasavrk
 Březovice
 zvonice
 kříž
 evangelický sbor
 Nemošice
 Slepotice
 Nasavrky
 kostel sv. Víta
 Chroustovice
 Boiika
 kostel sv. Havla opata
 krematorium
 židovský hřbitov
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 Dašice
 Ležáky
 vila Josefa Vosáhla
 Jahůdka
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Zelená brána
 Rozpakov
 Klešice
 městské opevnění
 automatické mlýny
 Pardubice
 Malý akvadukt
 Mrdice
 židovský hřbitov
 akvadukt na Židově
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Rohozná
 kostel sv. Jiří
 Zdislav
 Velký akvadukt
 Ostrov
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 Veselá
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Neulust
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Ráby
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč II
 Krchleby
 Blatník
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Lipka
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Vildštejn
 kostel sv. Martina
 Holice
 Oheb
 Šimkův mlýn
 vodní nádrž Seč I
 Klokočov
 Hradce
 Hoješín
 Veliny
Základní informace místa
ID místa: 8957
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama