Tvrz, která byla postavena Benešem z Kocurova na poč. 15. stol. nebo některým z dalších pánů v průběhu 15. stol. Prvně se zmiňuje r. 1499, kdy ji koupil Mikuláš ml. Trčka z Lípy. R. 1530 koupena Bernardem Sobkem z Kornic. R. 1638 v majetku Františka de Couriers. R. 1712 přestavěna na faru.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Brebera 08/2004
Původně tvrz , dnes fara a můzeum
Standa Brebera, 30.8. 2004
historie

První písemná zpráva o Trhové Kamenici je z r. 1349, kdy zde byla fara připojená k nově zřízenému biskupství litomyšlskému. Prvním doloženým majitelem Trhové Kamenice byl Beneš z Kocourova, který zemřel v r. 1419 a byl pohřben ve zdejším kostele. Beneš nebo některý z dalších majitelů Trhové Kamenice v 15. století postavil na návrší v jihovýchodní části městečka tvrz. Ta se poprvé připomíná, když Václav z Perknova prodával Trhovou Kamenici Mikulášovi mladšímu Trčkovi z Lípy, majiteli lichnického panství. Tato transakce se uskutečnila před r. 1499, do zemských desk však byla zaznamenána až v r. 1500. Po připojení k lichnickému panství tvrz zřejmě zpustla, a proto se v pramenech 16. století nevyskytuje. V r. 1530 získal Trhovou Kamenici od Jana Trčky z Lípy Bernard Sobek z Kornic a spojil ji se svým statkem Lipka. Tento statek vlastnil Bernard společně se svými bratry. V r. 1544 se bratři…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 1989, 31.8. 2004

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Trhová Kamenice

Místa v okolí

 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohozná
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 Veselý Kopec
 kostel sv. Kunhuty
 Lipka
 Nasavrky
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Boiika
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 Nový Studenec
 Ležáky
 Štěpánov
 Betlém
 Hrádek u Nasavrk
 Chlum
 vodní nádrž Hamry
 Strádov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Šimkův mlýn
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 Kroměšín
 Maleč
 Kočičí hrádek
 Sokolov
 Klokočov
 Lukavice
 kostel sv. Ondřeje
 Chotěboř
 Hoješín
 mariánský sloup
 požární hláska
 Vildštejn
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 restaurace Monaco
 Rabštejnek
 Kočičí hrádek
 Bára
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Dolní pec
 kamenný most
 Rozpakov
 Rosice
 Rozsochatec
 Jahůdka
 Zdislav
 Ronovec
Základní informace místa
ID místa: 2545
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama