Zatopený bývalý kamenolom ve kterém byla těžba ukončena v roce 1964 z důvodu vytěžení kvalitního kamene. Dnes slouží jako koupaliště bez upraveného vchodu do vody. Hloubka od vodní hladiny je asi 12m.
Hlavní obrázek místa
Zatopený lom u obce Olšovec
2003 ©Luděk Pitter
Asi 8 km od města Hranice směrem na Potštát je obec Olšovec. Z Olšovce směrem na Partutovice vede úzká silnička, která nás dovede až k zatopenému lomu, kde se lze vykoupat v krásně čisté vodě. Nedaleko je zřícenina hradu Puchart (2,3km), přímo ve městě Potštát naleznete zámek (5,7km) i když díky péči města připomíná zříceninu. (redakce děkuje V.H.)
4.9. 2003
popis

V kamenolomu po válce obnovily provoz Baťovi závody ze Zlína a po znárodnění získal lom název Svit Gottwaldov a těžba pokračovala až do roku 1964, kdy už byla kvalita těženého kamene natolik špatná, že byl lom definitivně uzavřen. Prostory byly ještě využity druhotně jako provoz obalovny štěrku, ale při výronu horkého vzduchu byla zapálena dřevěná budova drtiče. Příroda si sama na cestu a do prostoru dolu se začala napouštět spodní voda a na okolí se usazovaly náletové dřeviny. Hladina se zastavila na 12 m od nejhlubšího místo. Lom přešel do majetku Lesů Československé socialistické republiky a byly zde vysazeny ryby a do areálu byl vstup zakázán.. Na přelomu let 1983 - 1984 byla voda v rámci průzkumu při hledání kvalitní pitné vody z lomu odčerpána, všechny ryby odloveny a na dně jedním obyvatelem nalezena roku 1974 odcizená busta T.G. Masaryka. Občan naštěstí nebyl uvědomělý natolik, aby nález poškozeného poprsí bývalého prezidenta hlásil…  číst dále

JC WEB, 7.11. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 zvonice
 Soudkova štola
 Puchart
 Kunzov
 Partutovice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kaple
 Svrčov
 Rybáře
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Špičky
 Ústí
 železniční viadukt
 hradiště Obírka
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Helfštýn
 Skalička
 Wesselsky mlýn
 Spálov
 Týn nad Bečvou
 zvonice
 Skalička
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 obecní špitál
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 radnice
 kaple sv. Petra
 synagoga
 Švédská skála
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kostel sv. Josefa
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 Hustopeče nad Bečvou
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 Hlinsko
 Kelč
 Oprostovice
 Kladeruby
 Velká Střelná
 kostel sv. Mikuláše
 Veselíčko
 Šišma
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 Knurrův dům
 loretánská kaple
 Fulnek
 Pavlovice u Přerova
 kamenný most
 větrný mlýn
 Vystrkov
 Děrné
Základní informace místa
ID místa: 1653
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama