Zatopený bývalý kamenolom ve kterém byla těžba ukončena v roce 1964 z důvodu vytěžení kvalitního kamene. Dnes slouží jako koupaliště bez upraveného vchodu do vody. Hloubka od vodní hladiny je asi 12m.
Hlavní obrázek místa
Zatopený lom u obce Olšovec
2003 ©Luděk Pitter
Asi 8 km od města Hranice směrem na Potštát je obec Olšovec. Z Olšovce směrem na Partutovice vede úzká silnička, která nás dovede až k zatopenému lomu, kde se lze vykoupat v krásně čisté vodě. Nedaleko je zřícenina hradu Puchart (2,3km), přímo ve městě Potštát naleznete zámek (5,7km) i když díky péči města připomíná zříceninu. (redakce děkuje V.H.)
4.9. 2003
popis

V kamenolomu po válce obnovily provoz Baťovi závody ze Zlína a po znárodnění získal lom název Svit Gottwaldov a těžba pokračovala až do roku 1964, kdy už byla kvalita těženého kamene natolik špatná, že byl lom definitivně uzavřen. Prostory byly ještě využity druhotně jako provoz obalovny štěrku, ale při výronu horkého vzduchu byla zapálena dřevěná budova drtiče. Příroda si sama na cestu a do prostoru dolu se začala napouštět spodní voda a na okolí se usazovaly náletové dřeviny. Hladina se zastavila na 12 m od nejhlubšího místo. Lom přešel do majetku Lesů Československé socialistické republiky a byly zde vysazeny ryby a do areálu byl vstup zakázán.. Na přelomu let 1983 - 1984 byla voda v rámci průzkumu při hledání kvalitní pitné vody z lomu odčerpána, všechny ryby odloveny a na dně jedním obyvatelem nalezena roku 1974 odcizená busta T.G. Masaryka. Občan naštěstí nebyl uvědomělý natolik, aby nález poškozeného poprsí bývalého prezidenta hlásil…  číst dále

JC WEB, 7.11. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 zvonice
 Soudkova štola
 Puchart
 Kunzov
 Partutovice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kaple
 Svrčov
 Rybáře
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Špičky
 Ústí
 hradiště Obírka
 železniční viadukt
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Helfštýn
 Wesselsky mlýn
 Skalička
 Spálov
 Týn nad Bečvou
 zvonice
 Skalička
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 obecní špitál
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 synagoga
 Švédská skála
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Josefa
 Lipník nad Bečvou
 Malhotice
 Malhotice
 Olšová
 Polouvsí
 Hustopeče nad Bečvou
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 Hlinsko
 Kelč
 Oprostovice
 Kladeruby
 Velká Střelná
 kostel sv. Mikuláše
 Veselíčko
 Šišma
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 radnice
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 loretánská kaple
 Fulnek
 kamenný most
 Pavlovice u Přerova
 větrný mlýn
 Vystrkov
 Děrné
Základní informace místa
ID místa: 1653
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama