Zatopený bývalý kamenolom ve kterém byla těžba ukončena v roce 1964 z důvodu vytěžení kvalitního kamene. Dnes slouží jako koupaliště bez upraveného vchodu do vody. Hloubka od vodní hladiny je asi 12m.
Hlavní obrázek místa
Zatopený lom u obce Olšovec
2003 ©Luděk Pitter
Asi 8 km od města Hranice směrem na Potštát je obec Olšovec. Z Olšovce směrem na Partutovice vede úzká silnička, která nás dovede až k zatopenému lomu, kde se lze vykoupat v krásně čisté vodě. Nedaleko je zřícenina hradu Puchart (2,3km), přímo ve městě Potštát naleznete zámek (5,7km) i když díky péči města připomíná zříceninu. (redakce děkuje V.H.)
4.9. 2003
popis

V kamenolomu po válce obnovily provoz Baťovi závody ze Zlína a po znárodnění získal lom název Svit Gottwaldov a těžba pokračovala až do roku 1964, kdy už byla kvalita těženého kamene natolik špatná, že byl lom definitivně uzavřen. Prostory byly ještě využity druhotně jako provoz obalovny štěrku, ale při výronu horkého vzduchu byla zapálena dřevěná budova drtiče. Příroda si sama na cestu a do prostoru dolu se začala napouštět spodní voda a na okolí se usazovaly náletové dřeviny. Hladina se zastavila na 12 m od nejhlubšího místo. Lom přešel do majetku Lesů Československé socialistické republiky a byly zde vysazeny ryby a do areálu byl vstup zakázán.. Na přelomu let 1983 - 1984 byla voda v rámci průzkumu při hledání kvalitní pitné vody z lomu odčerpána, všechny ryby odloveny a na dně jedním obyvatelem nalezena roku 1974 odcizená busta T.G. Masaryka. Občan naštěstí nebyl uvědomělý natolik, aby nález poškozeného poprsí bývalého prezidenta hlásil…  číst dále

JC WEB, 7.11. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 zvonice
 Soudkova štola
 Puchart
 Kunzov
 Partutovice
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kaple
 Svrčov
 Rybáře
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Špičky
 Ústí
 železniční viadukt
 hradiště Obírka
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Helfštýn
 Skalička
 Wesselsky mlýn
 Spálov
 Týn nad Bečvou
 zvonice
 Skalička
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 obecní špitál
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 radnice
 kaple sv. Petra
 synagoga
 Švédská skála
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kostel sv. Josefa
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 Hustopeče nad Bečvou
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 Hlinsko
 Kelč
 Oprostovice
 Kladeruby
 Velká Střelná
 kostel sv. Mikuláše
 Veselíčko
 Šišma
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 Knurrův dům
 loretánská kaple
 Fulnek
 Pavlovice u Přerova
 kamenný most
 větrný mlýn
 Vystrkov
 Děrné
Základní informace místa
ID místa: 1653
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama