Barokní jednolodní kostel P. Marie pod Skalou z r. 1696 byl postaven královéhradeckým biskupem Františkem Kristiánem z Talmberka uprostřed údolí pod strmou opukovou stěnou, kde se nachází pramen a bývalé lázničky.
Hlavní obrázek místa
2001 © Seyček
Podskala je romantické skalnaté údolí mezi Vrbatovým Kostelcem a Chacholicemi v délce 4 km. Uprostřed pod strmou opukovou stěnou je pramen a bývalé lázničky. U nich stojí barokní jednolodní kostel P. Marie pod Skalou z roku 1696. Byl postaven královéhradeckým biskupem Františkem Kristiánem z Talmberka. Velmi hodnotné jsou obrazy bočních oltářů sv. Floriána a Václava od A. Machka.
mapa 1:50 tis. KČT č. 47, 4.5. 2003

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skála

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Ležáky
 Jahůdka
 Zdislav
 Rosice
 kostel sv. Václava
 Rosice
 Žumberk
 Košumberk
 pivovar
 Kočičí hrádek
 evangelický kostel
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Jiří
 Rychmburk
 Přestavlky
 Lukavice
 židovský hřbitov
 Bílý Kůň
 Borůvka
 Nabočany
 Strádov
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 Chroustovice
 Hrádek u Nasavrk
 Hrochův Týnec
 Pěšice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nasavrky
 Štěnec
 Pivnická rokle
 restaurace Monaco
 Slatiňany
 Rohozná
 kostel sv. Martina
 požární hláska
 evangelický sbor
 Bořice
 Betlém
 Kočičí hrádek
 Boiika
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Vejvanovice
 evangelický kostel
 radnice
 Popovec
 Domoradice
 Kapalice
 Trhová Kamenice
 pomník Jana Husa
 Ostrov
 Svobodné Hamry
 Bára
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém
 Úhřetice
 Svobodné Hamry
 Topol
 Slepotice
 kostel sv. Mikuláše
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Zuberský kopec
 Veselý Kopec
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Nový hrad
 barokní špýchar
 vodní nádrž Hamry
 Nové Hrady
 skanzen Dřevíkov
 Rabštejnek
 hasičská zbrojnice
 Toulovcovy maštale
 Vraclav
 rozhledna Terezka
 Neulust
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 Čachnov
 Stolany
 Radhošť
 Kozojedy
 smírčí kříž
 kostel sv. Marka
 Medlešice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 zvonice
 hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Štěpánov
Základní informace místa
ID místa: 1505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama