Zřícenina tzv. zámečku Friedenstein, postaveného někdy na přelomu 19. a 20. stol., stojí ve svahu kuželové hory. Objekt sloužil jako přístřešek pro návštěvníky ze sanatoria v nedalekém Sokołowsku, kteří v rámci lázeňské léčby putovali po horských stezkách.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Romantickou zříceninu takzvaného zámečku Friedenstein naleznete nedaleko česko-polské hranice na strmém svahu kuželové hory, u modře značené turistické stezky směřující na horu Włostowa (903 m n. m.). I když se nejedná o příliš starou stavbu ani o zříceninu šlechtického sídla či loveckého zámečku, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale o lázeňskou stavbu, jistě toto místo stojí za navštívení. K této v lese zarostlé stavbě se dostanete nejlépe z polské obce Sokolowsko z ulice Unislawska. Můžete zaparkovat v obci a pokračovat pěšky až téměř na konec zmíněné ulice podél dlouhého bílého plotu a dále kolem pravoslavného chrámu sv. Michaela archanděla až na okraj lesa, kde se napojíte na modře značenou turistickou stezku, která odbočuje doleva na kopec. Téměř u vrcholu kopce po pravé straně najdete onen zámeček Friedenstein. Musíte se však dívat pozorně, protože je ukryt ve svahu a ze stezky není na první pohled příliš vidět. K zámečku však můžete dojít také pěšky přes hory přímo z České republiky, a to z vesnice Vižňov po žluté turistické stezce, odkud je to na místo asi 3,5 km.
Luděk Vláčil, 13.6. 2016
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Laudonova kaple
 Nowy Dwór
 kostel Panny Marie
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 Hampelův sloup
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 Střmen
 stará radnice
 mariánský sloup
 kříž nad Pěkovem
 Adršpach
 kostel sv. Václava
 Czarny Bór
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 Skály
 Skály
 Čáp
 kostel sv. Markéty
 smírčí kříž
 fara
 kostel sv. Barbory
 Umlaufův mlýn
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12886
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama