Zřícenina tzv. zámečku Friedenstein, postaveného někdy na přelomu 19. a 20. stol., stojí ve svahu kuželové hory. Objekt sloužil jako přístřešek pro návštěvníky ze sanatoria v nedalekém Sokołowsku, kteří v rámci lázeňské léčby putovali po horských stezkách.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Romantickou zříceninu takzvaného zámečku Friedenstein naleznete nedaleko česko-polské hranice na strmém svahu kuželové hory, u modře značené turistické stezky směřující na horu Włostowa (903 m n. m.). I když se nejedná o příliš starou stavbu ani o zříceninu šlechtického sídla či loveckého zámečku, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale o lázeňskou stavbu, jistě toto místo stojí za navštívení. K této v lese zarostlé stavbě se dostanete nejlépe z polské obce Sokolowsko z ulice Unislawska. Můžete zaparkovat v obci a pokračovat pěšky až téměř na konec zmíněné ulice podél dlouhého bílého plotu a dále kolem pravoslavného chrámu sv. Michaela archanděla až na okraj lesa, kde se napojíte na modře značenou turistickou stezku, která odbočuje doleva na kopec. Téměř u vrcholu kopce po pravé straně najdete onen zámeček Friedenstein. Musíte se však dívat pozorně, protože je ukryt ve svahu a ze stezky není na první pohled příliš vidět. K zámečku však můžete dojít také pěšky přes hory přímo z České republiky, a to z vesnice Vižňov po žluté turistické stezce, odkud je to na místo asi 3,5 km.
Luděk Vláčil, 13.6. 2016
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Střmen
 mariánský sloup
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Ostaš
 Czarny Bór
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 Skály
 Skály
 kostel sv. Markéty
 smírčí kříž
 fara
 kostel sv. Barbory
 Umlaufův mlýn
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12886
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama