Zřícenina tzv. zámečku Friedenstein, postaveného někdy na přelomu 19. a 20. stol., stojí ve svahu kuželové hory. Objekt sloužil jako přístřešek pro návštěvníky ze sanatoria v nedalekém Sokołowsku, kteří v rámci lázeňské léčby putovali po horských stezkách.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Romantickou zříceninu takzvaného zámečku Friedenstein naleznete nedaleko česko-polské hranice na strmém svahu kuželové hory, u modře značené turistické stezky směřující na horu Włostowa (903 m n. m.). I když se nejedná o příliš starou stavbu ani o zříceninu šlechtického sídla či loveckého zámečku, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale o lázeňskou stavbu, jistě toto místo stojí za navštívení. K této v lese zarostlé stavbě se dostanete nejlépe z polské obce Sokolowsko z ulice Unislawska. Můžete zaparkovat v obci a pokračovat pěšky až téměř na konec zmíněné ulice podél dlouhého bílého plotu a dále kolem pravoslavného chrámu sv. Michaela archanděla až na okraj lesa, kde se napojíte na modře značenou turistickou stezku, která odbočuje doleva na kopec. Téměř u vrcholu kopce po pravé straně najdete onen zámeček Friedenstein. Musíte se však dívat pozorně, protože je ukryt ve svahu a ze stezky není na první pohled příliš vidět. K zámečku však můžete dojít také pěšky přes hory přímo z České republiky, a to z vesnice Vižňov po žluté turistické stezce, odkud je to na místo asi 3,5 km.
Luděk Vláčil, 13.6. 2016
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Mieroszów
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 benediktinský pivovar
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Střmen
 mariánský sloup
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Ostaš
 Czarny Bór
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 Skály
 Skály
 kostel sv. Markéty
 smírčí kříž
 fara
 kostel sv. Barbory
 Umlaufův mlýn
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12886
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama