Původní gotický kostel z 13. stol. přestavěn v letech 1737–1747 v barokním slohu. Vybavení interiéru pochází převážně z 18. a 19. stol. Nejstarší pamětihodností je náhrobek z růžového mramoru z roku 1419.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Brebera 08/2004
Městys Trhová Kamenice se nachází na Českomoravské vrchovině, 20 km jižně od Chrudimi v údolí řeky Chrudimky. Kostel sv. Filipa a sv. Jakuba dominuje horní části náměstí. V letech 1859–1926 působil v Trhové Kamenici jako učitel Karel Václav Rais. Jeho působení na místní škole připomíná mohyla s pamětní deskou postavená u kostela.
Pavel Vítek, 4.9. 2009
popis

Jedná se o jednolodní stavbu zakončenou trojbokým presbytářem. Sakristie je umístěna na jižní straně kostela. V západním průčelí je vztyčena věž. V interiéru kostela stojí za povšimnutí vzácný obraz nad oltářem od J. Kokeše. Pochází z roku 1852 a je na něm vyobrazeno městečko z té doby. Vnitřek je zdoben klasicistními freskami z roku 1790. Zajímavostí jsou i dřevěné plastiky na oltáři a křížová cesta. Nejstarší dochovaná památka je vzácný náhrobek vladyky Beneše z Kocůrova. Pochází z roku 1419 a je vyhotovený z růžového mramoru. Dne 25. dubna 1874 uhodil blesk do kostela a zapálil věž. Žárem roztavené zvony přelil J. Schneider z Hradce Králové.

Pavel Vítek, 4.9. 2009

historie

První písemná zmínka osadě Kamenice se datuje k roku 1242. Písemné doklady o gotickém kostele sv. Filipa a Jakuba pocházejí z roku 1350. Gotický kostel sv. Filipa a Jakuba byl v letech 1737–1747 přestavěn v barokním slohu. Na zdejší chudé poměry je to stavba velmi honosná.

Pavel Vítek, 4.9. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Trhová Kamenice

Místa v okolí

 Trhová Kamenice
 Zuberský kopec
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohozná
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 Veselý Kopec
 kostel sv. Kunhuty
 Lipka
 Nasavrky
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Boiika
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 Nový Studenec
 Ležáky
 Betlém
 evangelický sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Štěpánov
 Chlum
 vodní nádrž Hamry
 Strádov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Žumberk
 Šimkův mlýn
 Kroměšín
 kostel sv. Víta
 Soběnov
 Maleč
 kostel sv. Anny
 Kočičí hrádek
 Sokolov
 Klokočov
 Lukavice
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Ondřeje
 Chotěboř
 kostel sv. Václava
 požární hláska
 Hoješín
 Čertův stolek
 mariánský sloup
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 Vildštejn
 Seč
 restaurace Monaco
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejnek
 kostel sv. Štěpána
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Rozpakov
 Rosice
 Rosice
 Rozsochatec
 Jahůdka
 Zdislav
 Ronovec
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Trhová Kamenice
Náměstí 323
538 25 Nasavrky
Tel: 776 788 243
Základní informace místa
ID místa: 2546
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama