Původní gotický kostel z 13. stol. přestavěn v letech 1737–1747 v barokním slohu. Vybavení interiéru pochází převážně z 18. a 19. stol. Nejstarší pamětihodností je náhrobek z růžového mramoru z roku 1419.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Trhové Kamenici
© Pavel Vítek 09/2009
Městys Trhová Kamenice se nachází na Českomoravské vrchovině, 20 km jižně od Chrudimi v údolí řeky Chrudimky. Kostel sv. Filipa a sv. Jakuba dominuje horní části náměstí. V letech 1859–1926 působil v Trhové Kamenici jako učitel Karel Václav Rais. Jeho působení na místní škole připomíná mohyla s pamětní deskou postavená u kostela.
Pavel Vítek, 4.9. 2009
popis

Jedná se o jednolodní stavbu zakončenou trojbokým presbytářem. Sakristie je umístěna na jižní straně kostela. V západním průčelí je vztyčena věž. V interiéru kostela stojí za povšimnutí vzácný obraz nad oltářem od J. Kokeše. Pochází z roku 1852 a je na něm vyobrazeno městečko z té doby. Vnitřek je zdoben klasicistními freskami z roku 1790. Zajímavostí jsou i dřevěné plastiky na oltáři a křížová cesta. Nejstarší dochovaná památka je vzácný náhrobek vladyky Beneše z Kocůrova. Pochází z roku 1419 a je vyhotovený z růžového mramoru. Dne 25. dubna 1874 uhodil blesk do kostela a zapálil věž. Žárem roztavené zvony přelil J. Schneider z Hradce Králové.

Pavel Vítek, 4.9. 2009

historie

První písemná zmínka osadě Kamenice se datuje k roku 1242. Písemné doklady o gotickém kostele sv. Filipa a Jakuba pocházejí z roku 1350. Gotický kostel sv. Filipa a Jakuba byl v letech 1737–1747 přestavěn v barokním slohu. Na zdejší chudé poměry je to stavba velmi honosná.

Pavel Vítek, 4.9. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Trhová Kamenice

Místa v okolí

 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohozná
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 Veselý Kopec
 kostel sv. Kunhuty
 Lipka
 Nasavrky
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 Boiika
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 Nový Studenec
 Ležáky
 Betlém
 Štěpánov
 evangelický sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Chlum
 vodní nádrž Hamry
 Strádov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Žumberk
 Šimkův mlýn
 Kroměšín
 kostel sv. Víta
 Maleč
 kostel sv. Anny
 Kočičí hrádek
 Sokolov
 Klokočov
 Lukavice
 kostel sv. Havla opata
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Ondřeje
 Chotěboř
 kostel sv. Václava
 Hoješín
 požární hláska
 mariánský sloup
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 Vildštejn
 Seč
 restaurace Monaco
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejnek
 kostel sv. Štěpána
 Kočičí hrádek
 Bára
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Rozpakov
 Rosice
 Rosice
 Rozsochatec
 Jahůdka
 Zdislav
 Ronovec
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Trhová Kamenice
Náměstí 323
538 25 Nasavrky
Tel: 776 788 243
Základní informace místa
ID místa: 2546
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama