Povrchový pozůstatek jednoho z mnoha někdejších důlních děl v Lukavici sloužících k těžbě pyritu, pravděpodobně již od konce 16. století. Dnes nepřístupno.
Hlavní obrázek místa
svršek šachty - pohled od hostince
© Rostislav Vondra, 03/2008
V samotné obci Lukavici lze nalézt ještě poměrně dost artefaktů, připomínajících slavnou průmyslovou minulost vsi. Hlavní je asi barokní zámek z konce 18. století, ve kterém sídlil zdejší báňský úřad. Dalším pozůstatkem je odvodňovací štola, ústící do řeky Chrudimky, jejíž portál je na seznamu kulturních památek. Neméně důležitými jsou i haldy hlušiny porostlé břízkami ležící přímo uprostřed vesnice.
Rostislav Vondra, 7.5. 2008
popis

Šachta se dnes navenek jeví jako nenápadný pahorek mezi zámkem a hostincem. Svrchní konstrukce vzala časem za své a dodnes se tak zachovala vstupní část do interiérů společně se zbytkem kamenných, nejspíše základových konstrukcí. Vše bylo v nedávné době upraveno a rekonstruováno.

Rostislav Vondra, 7.5. 2008

historie

Historie dolování – Bartolomějská šachta

Těžební a hornická činnost je v Lukavici doložena již ke konci 16. století a není vyloučeno, že jisté pokusy těžit pyritovou rudu zde byly již v dřívějších dobách. Lukavické hornictví zřejmě nelze srovnávat s minulostí takových oblastí jako bylo Kutnohorsko, Ostravsko a jiné, ale i přesto bychom neměli tuto lokalitu přehlížet, už jen z toho důvodu, že zde byla založena první chemická továrna v českých zemích, která začala fungovat již koncem 18. století. Jedním z nejvýraznějších a nejdůležitějších děl byla Bartolomějská šachta. Tato, v průběhu svého využívání, téměř 110 metrů hluboká těžební jáma byla hlavní šachtou zdejšího revíru. Mimo ni se zde nacházelo ještě několik dalších, avšak méně významnějších. Tato šachta byla v provozu téměř tři století až do konce dolování v roce 1892. V padesátých letech se na malou chvíli opět otevřela veřejnosti. Poté byl, a je dodnes, hlavní svislý vstup do šachty zakryt…  číst dále

Rostislav Vondra, 7.5. 2008

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lukavice

Místa v okolí

 Lukavice
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 Strádov
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Bára
 evangelický sbor
 Nasavrky
 Boiika
 Rabštejnek
 Nabočany
 Chrast
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Ležáky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Stolany
 Přestavlky
 Topol
 židovský hřbitov
 Kozojedy
 Rohozná
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Vejvanovice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Marka
 Úhřetice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Víta
 kříž
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Bořice
 Trhová Kamenice
 Rozpakov
 kostel sv. Václava
 Březovice
 Zuberský kopec
 Jahůdka
 zvonice
 Svobodné Hamry
 Lipka
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Chroustovice
 židovský hřbitov
 Zdislav
 Seč
 Heřmanův Městec
 evangelický kostel
 synagoga
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Vavřince
 Veselý Kopec
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Anny
 Klešice
 Nemošice
 Možděnice
 Košumberk
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 Slepotice
 kostel sv. Štěpána
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 Vildštejn
 Jezbořice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Oheb
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 krematorium
 židovský hřbitov
 Klokočov
 kostel sv. Jiljí
 Betlém
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Seč I
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Hoješín
 Veselá
 Barborka
 Ostrov
 kostel sv. Vavřince
 Maleč
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Neulust
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6237
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama