Kaple byla postavena v r. 1879 v historizujícím novogotickém slohu stavitelem Studničkou z Chrudimi. V r. 1918 byl pro válečné účely zabaven zvonek. Nový byl pořízen v r. 1922 a další v r. 1930. Později byla kaple povýšena na filiální kostel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Topol je dnes částí okresního města Chrudim. Nejvýznamnější sakrální památkou vsi je kamenný smírčí kříž z 2. poloviny 17. století. Severně od návsi se na návrší nachází výšinné opevněné hradiště. Dominantou této městské části je však novogotický kostelík Nanebevzetí Panny Marie (nebo též Jména Panny Marie) stojící na návsi. Zajímavé je zejména průčelí této nevelké stavby.
Luděk Vláčil, 28.9. 2017
historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1399. Za starosty Matěje Kučery byla v roce 1879 postavena na návsi kaple Jména Panny Marie. Do té doby stávala na návsi pouze boží muka. Stavitelem kaple v historizujícím novogotickém slohu byl pan Studnička z Chrudimi. V roce 1888 kolem kaple vznikla okrasná zahrádka. Za první světové války 1. května roku 1918 byl pro válečné účely zabaven zvonek vážící 11 kg, jímž bylo vyzváněno klekání. Dne 1. října 1922 byl zakoupen zvon o váze 69 kg. Další zvon darovaly 25.5.1930 E. Šaravcová, M. Kučerová, A. Novotná a M.Šmahová z Topole (vážil 42 kg, výška 38 cm). Později byla kaple povýšena na filiální kostel. Ten patří pod správu římskokatolické farnosti – arciděkanství Chrudim. Pravidelné bohoslužby se zde však nekonají.

Luděk Vláčil - zdroj: http://topolaci.unas.cz/historie.htm, 28.9. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Topol

Místa v okolí

 Topol
 Úhřetice
 Vejvanovice
 kostel sv. Jiří
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Nabočany
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 Bořice
 kostel sv. Marka
 restaurace Monaco
 Kozojedy
 Bára
 zvonice
 Přestavlky
 Nemošice
 požární hláska
 Lukavice
 Stolany
 kříž
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 Kočičí hrádek
 Rabštejnek
 kaple sv. Anny
 Rosice
 Rosice
 Dašice
 Březovice
 Slepotice
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Zelená brána
 městské opevnění
 Žumberk
 Pardubice
 Strádov
 kostel sv. Víta
 automatické mlýny
 akvadukt na Židově
 Malý akvadukt
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Chroustovice
 Velký akvadukt
 Hrádek u Nasavrk
 Klešice
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 evangelický sbor
 Veselá
 židovský hřbitov
 Ráby
 synagoga
 Staré Čívice
 Heřmanův Městec
 Staré Čívice
 Nasavrky
 Rozpakov
 Husův sbor
 Boiika
 Ráby
 kaple sv. Jiří
 Kunětická Hora
 kostel sv. Havla opata
 Blatník
 Krchleby
 Jahůdka
 evangelický kostel
 Ostrov
 Neulust
 kostel sv. Vavřince
 Ležáky
 kostel sv. Václava
 Barborka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Jiří
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 Holice
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 pivovar
 radnice
 vodní nádrž Seč II
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 Hradce
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Bohdanečský rybník
 Vildštejn
 Oheb
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 vodní nádrž Seč I
Základní informace místa
ID místa: 13660
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama