Pozdně barokní zámek, který si dal postavit v roce 1792 bohatý sklářský podnikatel František Koller. Po 2. světové válce užíván Státním statkem Tachov, nyní v soukromém vlastnictví a nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
zámek Nové Sedliště
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Malá ves Nové Sedliště asi s 80 obyvateli je prvně doložena r. 1479. Nyní je místní částí obce Staré Sedliště, od níž leží jihozápadně. Prochází jí silnice II/198 spojující Tachov a Přimdu. Nejbližší nádraží je ve Starém Sedlišti na trati 184 z Plané u Mariánských Lázní do Domažlic, je vzdáleno asi 3 km. Vsí prochází zeleně značená turistická trasa ze Starého Sedliště do Přimdy. Kromě zámku je ve vsi zbarokizovaný kostel Nejsvětější Trojice renesančního původu, západně od vsi leží židovský hřbitov z 18. stol.
4.10. 2016
popis

Zámek je pozdně barokní obdélná jednopatrová budova s mansardovou střechou. Na severním průčelí jsou v nárožích hranolové věže, dále je průčelí zvýrazněno trojúhelníkovým štítem.

Vlastislav Mareček, kolektiv autorů-Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy,Svoboda 1985, 3.10. 2016

historie

Pozdně barokní zámek v Novém Sedlišti si nechal postavit bohatý sklářský podnikatel František Koller roku 1792 poté, co zdejší panství roku 1787 koupil od Josefiny Schirndingové ze Schirndingu. Sám Koller zde pak žil do roku 1796. Poté se v držení zámku vystřídalo více nevýznamných majitelů. Po 2. světové válce ho využíval Státní statek Tachov, nyní je soukromým majetkem a veřejnosti nepřístupný.

Vlastislav Mareček, kolektiv autorů-Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-západní Čechy, Svoboda 1985,, 3.10. 2016

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Nové Sedliště

Místa v okolí

 Částkov
 kostel sv. Anny
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Pernolec
 Velké Dvorce
 Přimda
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Tachov
 Milíře u Rozvadova
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 jízdárna
 kostel sv. Apoleny
 Lesná
 Diana
 Ošelín
 Bernartice
 Ostrůvek
 Březinka
 Třebel
 Bohušův vrch
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 Kořen
 Kořen
Základní informace místa
ID místa: 13141
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama