Barokní kostel sv. Markéty postavený na přelomu 17. a 18. století v místech zaniklého benediktinského kláštera – místa, kde vznikla největší kniha světa Codex Gigas – Ďáblova bible.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 08/2014
O zpřístupnění kostela mohou zájemci požádat na emailové adrese: svmarketa@seznam.cz Služba je bezplatná, dobrovolná, s cílem více seznámit návštěvníky s pohnutou historií tohoto místa.
Jana Šindelářová , 10.3. 2009
turistické

Aktuální informace

Aktuální informace o akcích pořádaných v tomto kostele jsou zveřejňovány v sekci "Komentáře, diskuze".

Jana Mainzerová, 15.11. 2011

historie

Kostel sv. Markéty - Podlažice

V místech bývalého klášterního kostela byl postaven barokní kostel sv. Markéty. S jeho stavbou bylo započato r. 1696 a vysvěcen byl r. 1721. Jedná se o trojlodní stavbu, se dvěma věžemi v průčelí. Původně zde stál benediktinský klášter, který byl založen někdy kolem roku 1150, dokončen byl r. 1159. Klášter byl jeden z nejchudších benediktinských klášterů v Čechách. Mniši přepisovali různé knihy, z nichž nejznámnější a také jedna z mála dochovaných je Codex Gigas – největší rukopisná kniha světa. V roce 1421 byl klášter dobyt a vypálen husity. Panství s troskami kláštera střídalo různé majitele. Až se v polovině 17. století stalo majetkem královéhradeckého biskupství. Třetí biskup královéhradecký Jan Fr. Milčín, svobodný pán z Talmberka, chtěl na troskách bývalého kláštera vystavět klášter nový. Pro nedostatek finačních prostředků se jeho myšlenka neuskutečnila. Jedinou stavbou, která z celého projektu byla…  číst dále

Jana Šindelářová, 9.9. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© kresba K. Chytil (in S. Kudláček, P. Panoch: Nová zjištění ke stavebnímu vývoji a původní barevnosti fasády kostela sv. Markéty v Podlažicích, Dějiny staveb 2004, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Podlažice

Místa v okolí

 Chrast
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rosice
 Jahůdka
 kostel sv. Anny
 Přestavlky
 Zdislav
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Košumberk
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Chroustovice
 Hrochův Týnec
 Ležáky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 Bílý Kůň
 Pěšice
 Štěnec
 Bořice
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Vejvanovice
 Strádov
 Borůvka
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 restaurace Monaco
 Popovec
 Úhřetice
 Slepotice
 Hrádek u Nasavrk
 Kočičí hrádek
 Domoradice
 požární hláska
 Topol
 Nasavrky
 Pivnická rokle
 Bára
 Chrudim
 evangelický sbor
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 hasičská zbrojnice
 Boiika
 Neulust
 Vraclav
 Rohozná
 Kapalice
 Radhošť
 Betlém
 Rabštejnek
 křížová cesta
 evangelický kostel
 Betlém
 Nový hrad
 smírčí kříž
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Dašice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Kozojedy
 Trhová Kamenice
 radnice
 Stolany
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Toulovcovy maštale
 Zuberský kopec
 Šemberovo divadlo
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Veselý Kopec
 Jarošov
 Zámrsk
 skanzen Dřevíkov
 zvonice
 hřbitov
 rozhledna Terezka
 Nemošice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kunhuty
 Zámeček
 Možděnice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Podlažice
Tel: 739 615 315
svmarketa@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6730
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama