Budova víceúčelové synagogy vystavěná před r. 1818, přestala sloužit svému původnímu účelu koncem 19. stol. Začátkem 20. stol. přestavěna na obytný dům, jímž je dosud.
Hlavní obrázek místa
budova bývalé synagogy
© Stanislav Drda 08/2022
Zachovalý objekt bývalé synagogy stojí na severozápadním okraji vsi při silnici do Stanu. Budova je přestavěna na rekreační objekt, nicméně z původních architektonických prvků jsou na budově viditelné dochované zbytky klenutých oken či v jejím štítě pozůstatek po slunečních hodinách.
5.9. 2022
historie

První zmínka o židovském osídlení v Kořeni (něm. Kurschin) pochází z počátku 18. stol., konkrétně v r. 1702 zde žilo 6 Židů. Koncem 18. stol. v obci Židé vlastnili 10 domů, v r. 1859 to bylo již 16 domů. Nejpočetnější zde byla místní komunita v první pol. 19. stol., kdy tvořila až čtvrtinu z celkového počtu obyvatelstva. Poté počet zdejšího židovského obyvatelstva klesal, jelikož se většina Židů postupně stěhovala do větších měst, zejména Chodové Plané. Ve 20. stol. zůstávalo v Kořeni již jen několik Židů a poslední dva byli v r. 1939 odvedeni nacistickou okupační správou do koncentračních táborů. Místní synagoga byla vystavěna před r. 1818. Jednalo se o víceúčelovou stavbu, kde kromě klenutého bohoslužebného sálu v patře byly dva byty pro rabína a učitele a v přízemí pekárna macesů. S klesajícím počtem místních Židů synagoga postupně ztratila svůj původní význam - k modlitebním účelům přestala…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B., Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; Tachovský deník, zanikleobce.cz, pamatky.kehilaprag.cz a další internetové zdroje), 5.9. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj, Kořen

Místa v okolí

 Kořen
 Kořen
 židovský hřbitov
 Český mlýn
 Třebel
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Volfštejn
 Milkov
 Bohušův vrch
 Černošín
 Švamberk
 Šontál
 Planá
 Bavůrkův kříž
 Očín
 Lazurová hora
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Ošelín
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Dolní Polžice
 Cebiv
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Svojšín
 Zahrádecká kyselka
 Hradištský vrch
 Bezdružice
 Lhotka
 Daňkov
 Berchembogen
 vodní nádrž Podhora
 Gutštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Falštejn
 Bezemín
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Sirňák
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Pernolec
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 park Boheminium
 kostel sv. Petra
 Částkov
 zámecká fara
 kostel sv. Anny
 Husitská bašta
 gotická boží muka
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 Hamelika
 Stříbro – MPZ
 Mostní brána
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Nové Sedliště
Základní informace místa
ID místa: 16698
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama