Vlčí jámy jsou krušnohorská přírodní památka vzniklá jako propadliny po středověkých cínových dolech na úbočí Blatenského vrchu. Přístup vede od rozhledny na vrcholu nebo z města Horní Blatná po červené Cestě Antona Günthera.
Hlavní obrázek místa
Vlčí jámy
© Infocentrum H. Blatná 2014
Nejvýhodnější výstup k přírodní památce Vlčí jámy je z historického horního města Horní Blatná po červené turistické značce, zvané Cesta Antona Günthera (1876-1937). Günther byl krušnohorský německý lidový básník a písničkář, rodák z Božího Daru. Asi ve vzdálenosti 1,5 km se na cestě nacházejí dvě upravená vyhlídková místa na Vlčí jámy. Možný je také příchod z protisměru po téže značce od rozhledny na Blatenském vrchu (1043 m n. m.), kam lze dojet motorovým vozidlem. Městem Horní Blatná (dříve Bergstadt Platten), které má nyní jen něco přes 400 obyvatel, prochází silnice II/221 Ostrov-Potůčky. Je tu též nádraží na trati 142 Karlovy Vary-Potůčky-Johanngeorgenstadt. Vlčí jámy jsou od r. 2019 součástí památky UNESCO zvané Hornická krajina Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná.
14.12. 2019
historie

Vlčí jámy jsou přírodní památka, která byla vyhlášena v r. 1975 a nachází se na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu severovýchodně od města Horní Blatná při stezce vedoucí k rozhledně; katastrálně však přísluší k poněkud vzdálenější obci Potůčky (dříve Breitenbach). Důvodem je ochrana středověkých dobývek cínových rud, ve kterých se vlivem specifického vzdušného režimu vytváří jeskynní led. Přírodní památka totiž vznikla v důsledku lidské činnosti. Přírodní památka se skládá z Vlčí jámy a Ledové jámy. Ledová jáma je 15–20 metrů hluboká, velmi úzká propadlina vzniklá hornickou činností při těžbě cínových rud. Jde o pozůstatek dolu Jiří. Vlčí jáma byla původně dolem Wolfgang. Tato propadlina je přes 120 metrů dlouhá, široká asi 14 metrů a hluboká až 25 metrů. V oblasti je druhově chudá vegetace, pestřejší zastoupení mají pouze kapraďorosty. V důlních propadlinách rostou vzácnější chladnomilné druhy, jako je pryskyřník platanolistý…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.12. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Potůčky

Místa v okolí

 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 kamenný viadukt
 důl Mauritius
 Plešivec
 Tisovský vrch
 štola Johannes
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 mincovna
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 nová radnice
 evangelický kostel
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 městský hřbitov
 Boží vyhlídka
 kostel Všech svatých
 Rolavská vrchoviště
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 mariánský sloup
 radnice
 vysoká pec
 Ostrov
 Hájek
 Favorit
 Květnová
 Květnová
 Jindřichovice
 Mořičov
Základní informace místa
ID místa: 14577
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama