Reliéfní pozůstatky tvrze patrně z konce 13. století, zatím neznámé historie, ležící na hraně terénní terasy, asi 0,5 km severozápadně od dnešní obce Vlkoš u Kyjova
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu z předpolí na tvrziště ukryté v porostu
© Roman Řezáč 01/2008
Tvrz se nachází na hraně planiny, dnes pole, asi 0,5 severozápadně nad obcí. Dá se k ní dostat pohodlně přes pole, vpravo od hlavní silnice vedoucí od Kyjova do Vlkoše, od níž je tvrziště asi 150 m daleko, ještě před vjezdem do obce. Tvrziště je značně zarostlé vysokými stromy a místy dost hustým křovím. Proto i v zimních měsících je velmi špatně viditelné. V létě pak téměř vůbec a na její existenci upozorňuje jen zaoblený konec přiléhajícího pole. Je třeba upozornit, že v období vegetace je skutečně zcela nemožné udělat nějakou dokumentační fotografii a možná by bylo zajímavé, kdyby obec investovala menší částku do odstranění zeleně a vytvoření zajímavé a minimální ochrany si zasluhující středověké památky obce.
Roman Řezáč, 28.2. 2008
popis

Reliéfně dochované tvrziště leží na hraně ploché terasy, vybíhající směrem nad dnešní obec. Tvrz byla dobře chráněna od jihozápadu a jihovýchodu. Zde je dostatečně svažitý terén. Od severozápadu a severovýchodu však navazující rovné předpolí vhodnou ochranu neposkytovalo. Povrch jádra tvrziště je téměř rovný, bez výrazných prohlubní či zbytků zdiva. Uprostřed je však vykopaná jáma, přibližně obdélníkového půdorysu, o rozměrech asi 2 x 1,5 m. Je poměrně hluboká, až 1,5 m. Ze dvou stran je k ní vykopán schodovitý přístup. Tato jáma je však evidentně novodobého charakteru. Patrně jde o práci místních dětí, kteří si zde udělaly svůj „bunkr“. Nebylo by to nic zvláštního, protože ve stráni, asi 100 m severozápadně od tvrze je takovýto bunkr mnohem větších rozměrů a místo tak patrně slouží k dětským hrám. Ve stěnách této jámy uprostřed jádra tvrze jsou vidět řídce kameny a cihly, toto však jsou jistě zbytky novodobé činnosti. Snad jádro sloužilo…  číst dále

Roman Řezáč, 28.2. 2008

historie

Historické souvislosti a osudy tvrze nejsou zatím zcela jasné. S jistotou se tvrz nezmiňuje nikde a zatím se tak předpokládá její existence od konce 13. století do poloviny 14. století, kdy pro její stavbu byla možnost, neboť později již Vlkoš byl součástí Bzeneckého hradu. Obec Vlkoš se zmiňuje v roce 1248 v souvislosti s farářem. Obec se pak zmiňuje ještě v roce 1371 v závěti Jana Jindřicha. Potom se majitelé střídají, jmenujme např. Erharda z Kunštátu nebo Jana z Moravan.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 28.2. 2008

Půdorys místa

Terénní náčtr lokality
Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Žádovice
 Kostelec
 Milotice
 Johanka
 Súsedská
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Moštěnice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vracov
 Bukovanský mlýn
 Žeravice
 Sobůlky
 Bohuslavice
 hrádek v poloze Valy
 Věteřov
 Bzenec
 Strážovice
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Bzenec
 Jarohněvice
 židovský hřbitov
 Nechvalín
 Domanín
 kaple sv. Rocha
 Stavěšice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčanská kaple
 Haluzice
 Šardice
 smírčí kámen
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 boží muka
 Váté písky
 Kozel
 Koryčany
 Meandry Moravy
 Kazatelna
 chrám Spasitele
 kostel sv. Vavřince
 Palánek
 Cimburk u Koryčan
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Snovídek
 Polešovické rybníky
 sklepní ulička
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 ZOO Hodonín
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 Smraďavka
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 Nemotice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Plže
 Svatý obrázek
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 Újezd u Ždánic
 Vnorovy
 Včelíny
 městské opevnění
 Kvášov
 kostel sv. Václava
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Konůvky
 Kepkov
 Starý Poddvorov
 sekvojovec obrovský
 Potvorovice
 Na Podluží
 Rašovice
 Travičná
Základní informace místa
ID místa: 6060
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama