Reliéfní pozůstatky tvrze patrně z konce 13. století, zatím neznámé historie, ležící na hraně terénní terasy, asi 0,5 km severozápadně od dnešní obce Vlkoš u Kyjova
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu z předpolí na tvrziště ukryté v porostu
© Roman Řezáč 01/2008
Tvrz se nachází na hraně planiny, dnes pole, asi 0,5 severozápadně nad obcí. Dá se k ní dostat pohodlně přes pole, vpravo od hlavní silnice vedoucí od Kyjova do Vlkoše, od níž je tvrziště asi 150 m daleko, ještě před vjezdem do obce. Tvrziště je značně zarostlé vysokými stromy a místy dost hustým křovím. Proto i v zimních měsících je velmi špatně viditelné. V létě pak téměř vůbec a na její existenci upozorňuje jen zaoblený konec přiléhajícího pole. Je třeba upozornit, že v období vegetace je skutečně zcela nemožné udělat nějakou dokumentační fotografii a možná by bylo zajímavé, kdyby obec investovala menší částku do odstranění zeleně a vytvoření zajímavé a minimální ochrany si zasluhující středověké památky obce.
Roman Řezáč, 28.2. 2008
popis

Reliéfně dochované tvrziště leží na hraně ploché terasy, vybíhající směrem nad dnešní obec. Tvrz byla dobře chráněna od jihozápadu a jihovýchodu. Zde je dostatečně svažitý terén. Od severozápadu a severovýchodu však navazující rovné předpolí vhodnou ochranu neposkytovalo. Povrch jádra tvrziště je téměř rovný, bez výrazných prohlubní či zbytků zdiva. Uprostřed je však vykopaná jáma, přibližně obdélníkového půdorysu, o rozměrech asi 2 x 1,5 m. Je poměrně hluboká, až 1,5 m. Ze dvou stran je k ní vykopán schodovitý přístup. Tato jáma je však evidentně novodobého charakteru. Patrně jde o práci místních dětí, kteří si zde udělaly svůj „bunkr“. Nebylo by to nic zvláštního, protože ve stráni, asi 100 m severozápadně od tvrze je takovýto bunkr mnohem větších rozměrů a místo tak patrně slouží k dětským hrám. Ve stěnách této jámy uprostřed jádra tvrze jsou vidět řídce kameny a cihly, toto však jsou jistě zbytky novodobé činnosti. Snad jádro sloužilo…  číst dále

Roman Řezáč, 28.2. 2008

historie

Historické souvislosti a osudy tvrze nejsou zatím zcela jasné. S jistotou se tvrz nezmiňuje nikde a zatím se tak předpokládá její existence od konce 13. století do poloviny 14. století, kdy pro její stavbu byla možnost, neboť později již Vlkoš byl součástí Bzeneckého hradu. Obec Vlkoš se zmiňuje v roce 1248 v souvislosti s farářem. Obec se pak zmiňuje ještě v roce 1371 v závěti Jana Jindřicha. Potom se majitelé střídají, jmenujme např. Erharda z Kunštátu nebo Jana z Moravan.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 28.2. 2008

Půdorys místa

Terénní náčtr lokality
Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Žádovice
 Kostelec
 Milotice
 Johanka
 Súsedská
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Moštěnice
 Vracov
 Bukovanský mlýn
 Žeravice
 Sobůlky
 Bohuslavice
 hrádek v poloze Valy
 Věteřov
 Bzenec
 Strážovice
 mariánský sloup
 Jarohněvice
 Vřesovice
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Nechvalín
 Domanín
 Stavěšice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčanská kaple
 Haluzice
 Šardice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Váté písky
 Kozel
 Koryčany
 Meandry Moravy
 kostel sv. Vavřince
 Kazatelna
 Palánek
 Cimburk u Koryčan
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Snovídek
 Polešovické rybníky
 sklepní ulička
 smírčí kříž
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Smraďavka
 ZOO Hodonín
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Nemotice
 Svatý obrázek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Plže
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 Újezd u Ždánic
 Vnorovy
 Včelíny
 městské opevnění
 Kvášov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Konůvky
 Kepkov
 Starý Poddvorov
 sekvojovec obrovský
 Potvorovice
 Na Podluží
 Rašovice
 Travičná
Základní informace místa
ID místa: 6060
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama