Reliéfní pozůstatky tvrze patrně z konce 13. století, zatím neznámé historie, ležící na hraně terénní terasy, asi 0,5 km severozápadně od dnešní obce Vlkoš u Kyjova
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu z předpolí na tvrziště ukryté v porostu
© Roman Řezáč 01/2008
Tvrz se nachází na hraně planiny, dnes pole, asi 0,5 severozápadně nad obcí. Dá se k ní dostat pohodlně přes pole, vpravo od hlavní silnice vedoucí od Kyjova do Vlkoše, od níž je tvrziště asi 150 m daleko, ještě před vjezdem do obce. Tvrziště je značně zarostlé vysokými stromy a místy dost hustým křovím. Proto i v zimních měsících je velmi špatně viditelné. V létě pak téměř vůbec a na její existenci upozorňuje jen zaoblený konec přiléhajícího pole. Je třeba upozornit, že v období vegetace je skutečně zcela nemožné udělat nějakou dokumentační fotografii a možná by bylo zajímavé, kdyby obec investovala menší částku do odstranění zeleně a vytvoření zajímavé a minimální ochrany si zasluhující středověké památky obce.
Roman Řezáč, 28.2. 2008
popis

Reliéfně dochované tvrziště leží na hraně ploché terasy, vybíhající směrem nad dnešní obec. Tvrz byla dobře chráněna od jihozápadu a jihovýchodu. Zde je dostatečně svažitý terén. Od severozápadu a severovýchodu však navazující rovné předpolí vhodnou ochranu neposkytovalo. Povrch jádra tvrziště je téměř rovný, bez výrazných prohlubní či zbytků zdiva. Uprostřed je však vykopaná jáma, přibližně obdélníkového půdorysu, o rozměrech asi 2 x 1,5 m. Je poměrně hluboká, až 1,5 m. Ze dvou stran je k ní vykopán schodovitý přístup. Tato jáma je však evidentně novodobého charakteru. Patrně jde o práci místních dětí, kteří si zde udělaly svůj „bunkr“. Nebylo by to nic zvláštního, protože ve stráni, asi 100 m severozápadně od tvrze je takovýto bunkr mnohem větších rozměrů a místo tak patrně slouží k dětským hrám. Ve stěnách této jámy uprostřed jádra tvrze jsou vidět řídce kameny a cihly, toto však jsou jistě zbytky novodobé činnosti. Snad jádro sloužilo…  číst dále

Roman Řezáč, 28.2. 2008

historie

Historické souvislosti a osudy tvrze nejsou zatím zcela jasné. S jistotou se tvrz nezmiňuje nikde a zatím se tak předpokládá její existence od konce 13. století do poloviny 14. století, kdy pro její stavbu byla možnost, neboť později již Vlkoš byl součástí Bzeneckého hradu. Obec Vlkoš se zmiňuje v roce 1248 v souvislosti s farářem. Obec se pak zmiňuje ještě v roce 1371 v závěti Jana Jindřicha. Potom se majitelé střídají, jmenujme např. Erharda z Kunštátu nebo Jana z Moravan.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 28.2. 2008

Půdorys místa

Terénní náčtr lokality
Miroslav Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Žádovice
 Kostelec
 Milotice
 Johanka
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Moštěnice
 Vracov
 Bukovanský mlýn
 Žeravice
 Sobůlky
 Bohuslavice
 hrádek v poloze Valy
 Věteřov
 Bzenec
 Strážovice
 mariánský sloup
 Jarohněvice
 Vřesovice
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Nechvalín
 Domanín
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčanská kaple
 Haluzice
 Šardice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Váté písky
 Kozel
 Koryčany
 Meandry Moravy
 kostel sv. Vavřince
 Kazatelna
 Palánek
 Cimburk u Koryčan
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Snovídek
 Polešovické rybníky
 sklepní ulička
 smírčí kříž
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Smraďavka
 ZOO Hodonín
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Nemotice
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Plže
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 Újezd u Ždánic
 Vnorovy
 Včelíny
 městské opevnění
 Kvášov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Konůvky
 Kepkov
 Starý Poddvorov
 sekvojovec obrovský
 Potvorovice
 Na Podluží
 Rašovice
 Travičná
Základní informace místa
ID místa: 6060
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama