Židovský hřbitov založen v polovině 18. století, později rozšířen. Za druhé světové války zdevastován, po r. 2005 postupně zrevitalizován. Dochováno 241 náhrobků z let 1746-1937.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 12/2015
Židovský hřbitov ležící na zapomenutém tichém místě mezi obcí Prostiboř a vsí Telice, která je její částí, najdete 800 m severně od centra Telic na západním svahu kopce Valuška. Nejlépe se k němu dostanete od silnice z Telic do Prostiboře, odkud ke hřbitovu vede polní cesta, která u hřbitova končí. U hřbitova upoutá pozornost výhled do okolní krásné krajiny, kde na severu spatříte Vlčí horu, na západě Přimdu a na jihu Sedmihoří.
Stanislav Drda, 30.12. 2015
historie

Židovské osídlení ve vsi Telice se datuje od počátku 18. stol. a největšího rozmachu dosáhlo v polovině 19. stol., kdy zde žilo 42 rodin, což představovalo více než polovinu místních obyvatel. V r. 1862 zde sídlilo 104 Židů, v následujících desetiletích však jejich počet klesal a v r. 1933 již žádný Žid v Telicích nebydlel. Židovské domy se nacházely především v severovýchodní části vsi, avšak většina židovských domů včetně synagogy (vyhořela po úderu blesku v r. 1878) a modlitebny (zbořena v r. 1945) již neexistuje a hřbitov tak přestavuje jedinou dochovanou místní židovskou památku. Hřbitov byl založen v polovině 18. stol (snad kolem r. 1744) a od počátku sloužil k pohřbívání zemřelých především ze vsí Telice, Prostiboř, Darmyšl a dalších okolních obcí. Byl však využíván i židovskými komunitami ze vzdálenějšího okolí, takže některé zdejší náhrobky patří zemřelým např. až ze Stříbra, Kladrub či Plané.…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B.,Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; www.obecprostibor.cz a další internetové zdroje), 31.12. 2015

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Telice

Místa v okolí

 Prostiboř
 Nedražice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Alfrédov
 Březinka
 Žďár
 Bukovec
 Bernartice
 kostel sv. Barbory
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tasnovice
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Koubkova brána
 Husitská bašta
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 Loreta
 Stříbro – MPZ
 Bor u Tachova
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Svojšín
 kostel sv. Mikuláše
 Svojšín
 kostel Všech svatých
 Puclice
 Annaburg
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Petra
 Ošelín
 kostel sv. Apolináře
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Šibeniční vrch
 Sulislav
 Hostouň
 kamenný most
 Lacembok
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 vyhlídková plošina
 Pňovany
Základní informace místa
ID místa: 12635
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama