Židovský hřbitov založen v polovině 18. století, později rozšířen. Za druhé světové války zdevastován, po r. 2005 postupně zrevitalizován. Dochováno 241 náhrobků z let 1746-1937.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 12/2015
Židovský hřbitov ležící na zapomenutém tichém místě mezi obcí Prostiboř a vsí Telice, která je její částí, najdete 800 m severně od centra Telic na západním svahu kopce Valuška. Nejlépe se k němu dostanete od silnice z Telic do Prostiboře, odkud ke hřbitovu vede polní cesta, která u hřbitova končí. U hřbitova upoutá pozornost výhled do okolní krásné krajiny, kde na severu spatříte Vlčí horu, na západě Přimdu a na jihu Sedmihoří.
Stanislav Drda, 30.12. 2015
historie

Židovské osídlení ve vsi Telice se datuje od počátku 18. stol. a největšího rozmachu dosáhlo v polovině 19. stol., kdy zde žilo 42 rodin, což představovalo více než polovinu místních obyvatel. V r. 1862 zde sídlilo 104 Židů, v následujících desetiletích však jejich počet klesal a v r. 1933 již žádný Žid v Telicích nebydlel. Židovské domy se nacházely především v severovýchodní části vsi, avšak většina židovských domů včetně synagogy (vyhořela po úderu blesku v r. 1878) a modlitebny (zbořena v r. 1945) již neexistuje a hřbitov tak přestavuje jedinou dochovanou místní židovskou památku. Hřbitov byl založen v polovině 18. stol (snad kolem r. 1744) a od počátku sloužil k pohřbívání zemřelých především ze vsí Telice, Prostiboř, Darmyšl a dalších okolních obcí. Byl však využíván i židovskými komunitami ze vzdálenějšího okolí, takže některé zdejší náhrobky patří zemřelým např. až ze Stříbra, Kladrub či Plané.…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: Rozkošná B.,Jakubec P.: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004; www.obecprostibor.cz a další internetové zdroje), 31.12. 2015

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Telice

Místa v okolí

 Prostiboř
 Nedražice
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Alfrédov
 Březinka
 Žďár
 Bukovec
 Bernartice
 kostel sv. Barbory
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tasnovice
 židovský hřbitov
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Tasnovické hradiště
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Husitská bašta
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 Bor u Tachova
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Svojšín
 kostel sv. Mikuláše
 Svojšín
 kostel Všech svatých
 Puclice
 Annaburg
 Stráž
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel sv. Petra
 Ošelín
 kostel sv. Apolináře
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Šibeniční vrch
 Sulislav
 Hostouň
 kamenný most
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 vyhlídková plošina
 Pňovany
Základní informace místa
ID místa: 12635
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama