Kostel sv. Matouše ve Štěpánově je pozdně renesanční stavba z doby kolem r. 1600, upravována barokně a restaurována koncem 19. stol. Věž přistavěna v letech 1785-1786. Zařízení převážně barokní. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Skuteč.
Hlavní obrázek místa
Štěpánov - kostel sv. Matouše
© TIC Skuteč 06/2019
Štěpánov je starobylá vesnice ležící 1,5 km severně od Skutče na silnici II/305 směrem do Luže. Archeologicky je zdejší osídlení doloženo od 12. stol. Železnice ani turisticky značené stezky tudy neprocházejí. Ves má nyní asi 150 obyvatel a je místní částí města Skuteč. Štěpánov je doložen již r. 1349, kdy byl i s farním kostelem přičleněn do působnosti tehdejšího litomyšlského biskupství. V jeho sousedství se nyní nachází přírodní rezervace Anenské údolí, protékaná Anenským potokem. Kostel sv. Matouše se nachází v centru vsi na hřbitově.
23.7. 2021
popis

Kostel sv. Matouše ve Štěpánově je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem s masivními opěráky. Ze severní strany k presbytáři přiléhá sakristie a západní průčelí tvoří hranolová věž. Fasády jsou hladké, v západním průčelí barokní štít a ve východní stěně sakristie se nachází úzké střílnové okénko. Presbytář a loď jsou plochostropé, sakristie je sklenuta valeně. Pozdně barokní kruchta je dřevěná z r. 1790. Kostel nemá varhany, na kruchtě se nachází jen varhanní pozitiv od neznámého autora z r. 1845. Vnitřní zařízení představuje především barokní hlavní oltář z let 1710-1720 s obrazem z r. 1853 (autor H. Nowak). Boční oltáře jsou novorenesanční z doby kolem r. 1880, kazatelna pochází z r. 1790. Dva krucifixy z let 1800 a 1843.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 23.7. 2021

historie

Ačkoli Štěpánov měl kostel prokazatelně již ve 14. stol., když byl postoupen litomyšlskému biskupství, současný kostel sv. Matouše je stavba pozdně renesančního původu z doby kolem r. 1600. Letopočet 1600 uvádí neúplný nápis na triumfálním oblouku, farní pamětní kniha ve Skutči uvádí rok 1623. Exteriér kostela byl zbarokizován kolem r. 1700. V letech 1785-1786 byla přistavěna věž a r. 1798 nově zaklenuta sakristie. V 80. letech 19. stol. byl kostel restaurován. V současnosti je kostel sv. Matouše filiálním ve farnosti při děkanství Skuteč a sobotní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně. Od r. 2014 je kostel zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 23.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Štěpánov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Jahůdka
 Borůvka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Chrast
 evangelický kostel
 Pivnická rokle
 Rosice
 Ležáky
 kostel sv. Anny
 Rosice
 Pěšice
 Kapalice
 Štěnec
 Betlém
 evangelický kostel
 Přestavlky
 křížová cesta
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 Popovec
 kostel Všech svatých
 Domoradice
 Nový hrad
 Žumberk
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 židovský hřbitov
 Březovice
 Kočičí hrádek
 Toulovcovy maštale
 Jarošov
 rozhledna Terezka
 Hrochův Týnec
 Lukavice
 Nabočany
 Betlém
 Ostrov
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Toulovcova rozhledna
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Strádov
 kostel sv. Jiří
 hasičská zbrojnice
 pomník Jana Husa
 Čachnov
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Vraclav
 Bořice
 kostel sv. Víta
 smírčí kříž
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Rohozná
 Růžový palouček
 vodní nádrž Hamry
 Slepotice
 Vejvanovice
 Radhošť
 kostel sv. Mikuláše
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 restaurace Monaco
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 Husův sbor
 Trhová Kamenice
 Pražská brána
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Svobodné Hamry
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Veselý Kopec
 Úhřetice
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Topol
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Trhová Kamenice
 hřbitov
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Možděnice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14635
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama