Kostel sv. Matouše ve Štěpánově je pozdně renesanční stavba z doby kolem r. 1600, upravována barokně a restaurována koncem 19. stol. Věž přistavěna v letech 1785-1786. Zařízení převážně barokní. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Skuteč.
Hlavní obrázek místa
Štěpánov - kostel sv. Matouše
© TIC Skuteč 06/2019
Štěpánov je starobylá vesnice ležící 1,5 km severně od Skutče na silnici II/305 směrem do Luže. Archeologicky je zdejší osídlení doloženo od 12. stol. Železnice ani turisticky značené stezky tudy neprocházejí. Ves má nyní asi 150 obyvatel a je místní částí města Skuteč. Štěpánov je doložen již r. 1349, kdy byl i s farním kostelem přičleněn do působnosti tehdejšího litomyšlského biskupství. V jeho sousedství se nyní nachází přírodní rezervace Anenské údolí, protékaná Anenským potokem. Kostel sv. Matouše se nachází v centru vsi na hřbitově.
23.7. 2021
popis

Kostel sv. Matouše ve Štěpánově je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem s masivními opěráky. Ze severní strany k presbytáři přiléhá sakristie a západní průčelí tvoří hranolová věž. Fasády jsou hladké, v západním průčelí barokní štít a ve východní stěně sakristie se nachází úzké střílnové okénko. Presbytář a loď jsou plochostropé, sakristie je sklenuta valeně. Pozdně barokní kruchta je dřevěná z r. 1790. Kostel nemá varhany, na kruchtě se nachází jen varhanní pozitiv od neznámého autora z r. 1845. Vnitřní zařízení představuje především barokní hlavní oltář z let 1710-1720 s obrazem z r. 1853 (autor H. Nowak). Boční oltáře jsou novorenesanční z doby kolem r. 1880, kazatelna pochází z r. 1790. Dva krucifixy z let 1800 a 1843.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 23.7. 2021

historie

Ačkoli Štěpánov měl kostel prokazatelně již ve 14. stol., když byl postoupen litomyšlskému biskupství, současný kostel sv. Matouše je stavba pozdně renesančního původu z doby kolem r. 1600. Letopočet 1600 uvádí neúplný nápis na triumfálním oblouku, farní pamětní kniha ve Skutči uvádí rok 1623. Exteriér kostela byl zbarokizován kolem r. 1700. V letech 1785-1786 byla přistavěna věž a r. 1798 nově zaklenuta sakristie. V 80. letech 19. stol. byl kostel restaurován. V současnosti je kostel sv. Matouše filiálním ve farnosti při děkanství Skuteč a sobotní bohoslužby se v něm konají jednou měsíčně. Od r. 2014 je kostel zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 23.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Štěpánov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Jahůdka
 Borůvka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Chrast
 evangelický kostel
 Pivnická rokle
 Rosice
 Ležáky
 kostel sv. Anny
 Rosice
 Pěšice
 Kapalice
 Štěnec
 Betlém
 evangelický kostel
 křížová cesta
 Přestavlky
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Popovec
 Domoradice
 Nový hrad
 Žumberk
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 židovský hřbitov
 Březovice
 Kočičí hrádek
 Toulovcovy maštale
 Jarošov
 rozhledna Terezka
 Hrochův Týnec
 Lukavice
 Nabočany
 Betlém
 Ostrov
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Toulovcova rozhledna
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Strádov
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Jiří
 pomník Jana Husa
 Čachnov
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Vraclav
 Bořice
 kostel sv. Víta
 smírčí kříž
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Rohozná
 Růžový palouček
 vodní nádrž Hamry
 Slepotice
 Vejvanovice
 Radhošť
 kostel sv. Mikuláše
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 restaurace Monaco
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Trhová Kamenice
 Pražská brána
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Svobodné Hamry
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Veselý Kopec
 Úhřetice
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Topol
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Trhová Kamenice
 hřbitov
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Možděnice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14635
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama