Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2004
Tento kostel byl postaven za krále Jana Lucemburského a posvěcen roku 1321 biskupem pražským Janem z Dražic ke cti sv. Jana Křtitele. Katolický poutní kostel je pamětníkem nejslavnější i nejsmutnější doby naší vlasti. Po 30ti leté válce se stal filiálním kostelem skutečskýcm a od roku 1738 rychmburským. Roku 1766 byly nahrazena dřevěná zvonice nynější zděnou. Zvláštní příhoda se stala v roce 1795, kdy do kostela udeřil blesk, který ale nic nepoškodil.
3.1. 2004
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Perálec

Místa v okolí

 Borůvka
 Pivnická rokle
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Kapalice
 Betlém
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Václava
 křížová cesta
 rozhledna Terezka
 Jarošov
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Toulovcova rozhledna
 Bílý Kůň
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Košumberk
 Zdislav
 kostel sv. Víta
 Čachnov
 kostel sv. Jiří
 Jahůdka
 kostel sv. Kateřiny
 Růžový palouček
 Pěšice
 kostel sv. Havla opata
 evangelický kostel
 Domoradice
 Štěnec
 kostel sv. Markéty
 Popovec
 kostel sv. Markéty
 Karlštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 pomník železnice
 Zkamenělý zámek
 Ležáky
 kostel sv. Martina
 Sedlíšťka
 Chrast
 Betlém
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Anny
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Milovské Perničky
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Litomyšlská brána
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Husův sbor
 městské opevnění
 Chroustovice
 vodní nádrž Hamry
 kamenný most
 Březovice
 České Heřmanice
 Přestavlky
 České Heřmanice
 Zaháj
 židovský hřbitov
 Polička
 Tylův dům
 radnice
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Vračovice
 rondokubistické domy
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Nabočany
Základní informace místa
ID místa: 1902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama